Porady ogrodnicze

Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią? Najważniejsze zasady i lista roślin, które pięknie kwitną przy pelargoniach

Pelargonie ze względu na swoją atrakcyjność są bardzo popularnymi kwiatami, wybieranymi głównie jako ozdoby balkonów i tarasów. Wiele osób decyduje się również na łączenie ich z innymi roślinami, dzięki czemu osiągają nietypowe kompozycje, przyciągające oko każdego miłośnika kwiatów. Sprawdź, jakie rośliny można posadzić w jednej doniczce z pelargonią i o czym pamiętać, wybierając konkretne okazy.

Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią? Najważniejsze zasady i lista roślin, które pięknie kwitną przy pelargoniach
Decydując się na posadzenie innej rośliny w doniczce z pelargonią, musimy mieć świadomość, jakie okazy można z nią łączyć. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie pelargonie sadzić w doniczkach?

Uprawa pelargonii nie jest skomplikowana, jednak musimy posiadać wiedzę na temat poszczególnych gatunków i odmian, aby móc prawidłowo się nimi zajmować. To, jakie pelargonie sadzić w doniczkach, zależne jest również od tego, jakie warunki jesteśmy w stanie zapewnić roślinie.

Chcąc zrobić to świadomie, musimy zdecydować się na gatunek dopasowany do naszej przestrzeni. Oto najpopularniejsze polecane pelargonie do sadzenia w doniczkach:

  • Pelargonie pasiaste – zaliczane są do pelargonii rabatowych. To najbardziej uniwersalne i wytrzymałe pelargonie. Te cechy sprawiają, że są one również najpopularniejsze. Wyróżniają je ładne, duże, omszone liście, a także duże, gęste i kuliste kwiatostany, które wyrastają na szczycie sztywnego i grubego pędu. Pelargonie pasiaste są odporne na przejściową suszę, a także tolerują wiosenne i jesienne temperatury. Dobrze odnajdują się na stanowisku słonecznym oraz w półcieniu.
Zobacz więcej zdjęć
  • Pelargonie bluszczolistne – są bardziej subtelne, ponieważ rozwijają cienkie i zwisające do dołu pędy oraz posiadają niewielkie kwiaty, zebrane na szczytach pędów i ułożone baldachowate kwiatostany. Liście pelargonii bluszczolistnej są błyszczące i przypominają swoim kształtem liście bluszczu, co wpłynęło na nazwę tej rośliny. Tak jak pelargonie pasiaste, są one odporne na suszę, jednak o wiele lepiej będą czuły się na stanowisku nasłonecznionym niż w półcieniu. Oprócz tego roślina potrzebuje miejsca osłoniętego od wiatru, ze względu na swoje delikatne pędy.
Zobacz więcej zdjęć
  • Pelargonia wielkokwiatowa – nazywana jest także angielską. Roślina posiada duże, sztywne, ząbkowane na brzegach, owłosione liście. Natomiast jej kwiaty są wyjątkowo duże i zebrane na szczycie wzniesionego pędu, gdzie tworzą okazałe i gęste baldachy. Uznaje się je za najbardziej atrakcyjne pelargonie, ale równocześnie są one najbardziej wymagające. Nie lubią chłodu, gorąca, deszczu oraz pełnego słońca. W związku z tym najlepiej zapewnić im stanowisko ciepłe, osłonięte przed wiatrem i półcieniste.

O czym pamiętać wybierając rośliny do doniczki z pelargonią?

Decydując się na posadzenie innej rośliny w doniczce z pelargonią, musimy mieć świadomość, jakie okazy można z nią łączyć. Bardzo ważne jest to, aby odmian pelargonii, które lubią słońce, nie zestawiać z gatunkami, które wolą stanowiska cieniste tak jak np. begonia. Będzie to niekorzystne dla obu roślin, ponieważ gdy umieścimy donicę w cieniu, ucierpią na tym pelargonie, a przy wystawieniu jej na słońce, swoją atrakcyjność utracą begonie.

Zobacz więcej zdjęć

Oprócz tego nie należy łączyć pelargonii z roślinami, które ssą bardzo wrażliwe na brak wody tak jak sanwitalie. W takim przypadku, gdy nie będziemy systematycznie kontrolować wilgotności gleby, to oba gatunki szybko zwiędną lub uschną i ciężko będzie wypośrodkować ilość dostarczanej im wody.

Jakie rośliny posadzić w jednej doniczce z pelargonią – zrób listę

Zanim zdecydujemy się na posadzenie roślin w jednej doniczce z pelargonią, warto sporządzić listę konkretnych gatunków, z których będziemy mogli tworzyć kompozycję.

Oprócz odmian roślin warto również przemyśleć, jakie zestawienia kolorystyczne chcemy uzyskać. Najbardziej sprawdzone zestawienia kwiatów to połączenie zimnych barw, takich jak różowy, fiolet, czy szary z ciepłymi barwami np. z czerwonym, łososiowym, pomarańczowym i żółtym. Oprócz tego warto zdecydować się na kolor biały, który jest uniwersalny i pozwala oddzielić kwiaty o intensywnej barwie, równocześnie dodając całej kompozycji lekkości.

Przeczytaj również: Pelargonie - jak sadzić żeby długo rosły? Kwiaty na balkon i taras

Co sadzić w jednej doniczce z pelargonią rabatową?

To, co powinniśmy sadzić w jednej doniczce z pelargonią rabatową, powinno zależeć od dopasowania wymagań innych roślin do naszej odmiany. Dzięki temu uzyskamy symbiozę, która pozwoli rozwijać się zdrowo zarówno pelargonii, jak i drugiemu kwiatkowi. Oto lista roślin, które najlepiej się nadają do tego celu:

  • bakopa,
  • lobelia przylądkowa,
  • bluszcz pospolity,
  • kocanki włochate (najlepiej wybrać te odmiany, które mają słabszy wzrost, np. odmiana silver, która nie zagłuszy pelargonii),
  • kalibrachoa,
  • petunia,
  • diaskia,
  • aptenia sercolistna,
  • scewola,
  • askamitki rozpierzchłe,
  • smagliczka nadmorska,
  • starzec popielny,
  • laurencja zatokowa,
  • osteospermum,
  • bluszczyk kurdybanek.

Co sadzić w jednej doniczce z pelargonią bluszczolistną?

Natomiast w połączeniu z pelargonią bluszczolistną dobrze będą sprawdzały się rośliny, które również mają zwieszające się pędy lub te o wzniesionym pokroju. W jednej doniczce z pelargonią bluszczolistną warto posadzić:

  • werbeny ogrodowe,
  • petunie,
  • wilce ziemniaczane,
  • uczep rózgowaty,
  • wilczomlecz diamond frost.

Co sadzić w jednej doniczce z pelargonią wielokwiatową?

W przypadku pelargonii wielokwiatowej nie powinno się tworzyć wielogatunkowych kompozycji. Spowodowane jest to tym, że jej okazałe i piękne kwiaty, najlepiej będą prezentowały się same.

Oprócz tego nie warto umieszczać innych roślin w donicy, ponieważ pelargonie wielokwiatowe są bardzo delikatne i kapryśne, więc ich szczególne wymagania warunkowe sprawiają, że ciężko znaleźć im właściwe towarzystwo.

Przeczytaj również: Wybudzanie i przycinanie pelargonii. Jak i kiedy robić sadzonki pelargonii?

Rzodkiewki zdrowe, ale nie dla każdego na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.