Porady ogrodnicze

Pelargonie - jak sadzić żeby długo rosły? Kwiaty na balkon i taras

Pelargonie na balkony i tarasy - jak je sadzić, żeby długo kwitły? Z jakimi roślinami będą wyglądać najlepiej? 

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Pelargonie rabatowe

Dlaczego pelargonie każdego roku cieszą się tak ogromną popularnością i to właśnie one bardzo często trafiają na nasze balkony i tarasy? Odpowiedź jest prosta. Są piękne! A dodatkowo są stosunkowo łatwe w uprawie i nie tracą kwiatów w trakcie upałów lub chłodniejszych dni, lecz kwitną nieustannie od wiosny do jesieni. Kolejny powód to mnogość ich kolorów i kształtów kwiatów oraz liści. Praca hodowców i stworzonych przez nich odmian jest niezwykle efektowna. W sklepach możemy nabyć już nie tylko pelargonie, które pamiętamy z okien babci, ale przepiękne, wręcz egzotyczne odmiany, które zachwycą każdego.

Jak wyglądają pelargonie rabatowe, wie chyba każdy. W przeciwieństwie do odmian przewieszających się, mają one zwarty pokrój i kwiaty wzniesione ku górze. Są też nowe odmiany, które łączą ze sobą cechy pelargonii bluszczolistnej i rabatowej. Kwiaty mają podobne do rabatówki, ale pokrój jest lekko przewieszający się.

 src: Pelargonie - jak sadzić żeby długo rosły. Kwiaty na balkon i taras, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

W ostatnich latach obserwujemy niezwykle szybki rozwój technik hodowlanych, dzięki którym w każdym następnym sezonie wegetacyjnym możemy wybierać w nowych odmianach roślin. Pelargonie rabatowe są pod tym względem grupą wiodącą, to przy nich w sklepie ogrodniczym można dostać zawrotu głowy, nie mogąc się zdecydować, którą odmianę wybrać. Najczęściej kierujemy się kolorem kwiatów, który odpowiada naszym upodobaniom i będzie harmonizował z otoczeniem naszego balkonu lub tarasu czy pojemnikami, które chcemy obsadzić.

Jak sadzić pelargonie?

Pelargonie rabatowe możemy sadzić w przeróżnych donicach, nie mają pod tym względem wielkich wymagań. Mogą być to większe lub mniejsze donice, podłużne lub okrągłe. Ważne, żeby miały otwory odpływowe, ponieważ rośliny te nie mogą stać w zalegającej na dnie wodzie. Warto jedynie pamiętać, że im mniejsza donica, tym bardziej będziemy musieli o roślinę zadbać, częściej podlewać i nawozić.

Zobacz więcej zdjęć

Gdy już przygotujemy sobie wybrane pojemniki, możemy przystąpić do sadzenia. Na dnie warto wysypać warstwę drenażową, np. z keramzytu, która ułatwi odpływ nadmiaru wody i wypełniamy doniczki ziemią odpowiednią do uprawy pelargonii. W sklepach ogrodniczych możemy nabyć gotowe podłoża przygotowane dla pelargonii lub ziemię kwiatową, która też będzie odpowiednia. W tak przygotowanym pojemniku ustawiamy wybrane przez nas rośliny, sprawdzając jaki układ najbardziej nam odpowiada.

Zobacz więcej zdjęć

Czym nawozić pelargonie?

Pelargonie, to rośliny dość żarłoczne. Lubią częste nawożenie. Pamiętając o tym, już podczas sadzenia, możemy zadbać o to, aby nie zabrakło im składników odżywczych. Wystarczy wymieszać podłoże z granulowanym nawozem długo działającym. Podczas sadzenia pamiętajmy też o tym, że w ziemi powinien rosnąć tylko korzeń rośliny. Nie możemy umieszczać więc jej głębiej niż rosła do tej pory w doniczce przemysłowej. Nie obsypujemy podłożem łodygi, żeby nie dopuścić do zagniwania lub chorób. Na koniec ziemię lekko ugniatamy wokół roślin i podlewamy. Jest to bardzo ważne, ponieważ wraz z wodą ziemia przemieszcza się i wypełnia wszystkie luki, otulając dokładnie korzenie.

Zobacz więcej zdjęć

Czy pelargonie lubią słońce?

W przypadku pelargonii pięknie wyglądają zarówno monochromatyczne balkony czy tarasy ozdobione tylko jedną odmianą pelargonii, jak również wielobarwne kompozycje różnych odmian. Możemy wybierać odmiany stonowane kolorystycznie, o pastelowych barwach lub te o intensywnych kolorach. Dostępne są pelargonie w kolorze białym, bogatej gamie odcieni różu, czerwieni i fioletu. Nie występują w kolorze żółtym i niebieskim. Jeżeli ktoś lubi zabawę z łączeniem pelargonii w kompozycje z innymi gatunkami, istnieje również jest wiele możliwości i roślin, które będą z nimi harmonizowały i ładnie współgrały. Warto dobrać takie gatunki, które będą tolerowały warunki, w jakich powinny być uprawiane pelargonie, tzn. słoneczne stanowisko, przepuszczalne podłoże i częste nawożenie.

Zobacz więcej zdjęć

Pelargonie na balkonie

Do pelargonii rabatowych, które mają pokrój wzniesiony wybieram zazwyczaj dla kontrastu odmiany przewieszające się. Może być to np. komarzyca, a dokładniej plektrantus koleusowaty. Już delikatne poruszenie tej rośliny powoduje, że możemy wyczuć charakterystyczny zapach, który podobno odstrasza komary. Roślina ta szybko i intensywnie się rozrasta, a jej pędy mogą mieć nawet 1,5 m długości. Jeżeli chcemy zachować zwarty pokrój możemy ją przycinać. Odcięte fragmenty komarzycy bardzo łatwo się ukorzeniają.

src: Pelargonie z nasion, pelargonie angielskie i anielskie, pelargonie geranium i o ozdobnych liściach, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień  

Odmiany pelargonii 

Najbardziej znane i popularne są pelargonie rabatowe, obficie i długo kwitnące. To one były uprawiane już przez nasze babcie i to one są najczęściej wybierane do dekoracji balkonów lub tarasów. W sklepach ogrodniczych często sięgamy też po pelargonie zwisające, bluszczolistne, które z czasem tworzą piękną, przewieszającą kaskadę liści i kwiatów. Są też odmiany pelargonii, które łączą ze sobą cechy pelargonii rabatowej z bluszczolistną, przepięknie wybarwione i przyciągające wzrok. Teraz kilka słów o pelargoniach, po które sięgamy rzadziej, a które są równie ciekawe, jak te najbardziej popularne.

 fot. 123RF/PICSEL

Pelargonie wielkokwiatowe, reprezentowane w naszych sklepach głównie przez pelargonie angielskie, zachwycają swoją urodą. Pelargonie grandiflorum, bo to także ich nazwa, są bardziej wrażliwe na warunki atmosferyczne niż inne pelargonie. Może dlatego są przez nas rzadziej wybierane. Dobrze czują się w chłodnych szklarniach, na zadaszonych tarasach, lub osłoniętych, ale słonecznych balkonach. Ich liście są intensywnie zielone, pokrywa je jedwabisty włosek, a ich część brzegowa jest ząbkowana. Są bardzo dekoracyjne. Ale to kwiaty tej rośliny najbardziej przyciągają wzrok. Ich średnica może sięgać nawet 6 cm. Występują w kolorze białym oraz czerwonym, różowym, fioletowym i bordowym w różnych odcieniach. Często płatki są wielokolorowe.

Jak pielęgnować pelargonię angielską?

Podobnie jak pozostałe gatunki pelargonii lubi słońce i żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę. Nie zapomnijmy więc o otworach drenażowych na dnie doniczki. Źle znosi przesuszenia. Jeżeli zapomnimy jej podlać i bryła korzeniowa przeschnie, to może nam się już nie udać jej odratować. Możemy podlewać ją nawet codziennie i nawozić mniej więcej co 2 tygodnie. Pelargonia wielkokwiatowa nie lubi zraszania, dlatego powinna być uprawiana pod zadaszeniem.

 fot. 123RF/PICSEL

Pelargonia anielska

Znacznie bardziej odporna jest pelargonia anielska, która wygląda jak pelargonia angielska w miniaturowej formie. Liście i kwiaty mają podobny kształt, ale są mniejsze. Ta roślina cechuje się zwartym pokrojem, dużą wytrzymałością na suszę oraz długim okresem kwitnienia. Kupiona w maju, będzie ozdobą balkonu lub tarasu do pierwszych przymrozków. Niezwykle urokliwe, drobne kwiaty pojawiają się nieustannie na silnie rozkrzewionych, mocnych pędach. Jej zwarty pokrój sprawia, że polecana jest do wszelkiego rodzaju pojemników, mogą być to donice stojące, skrzynki balkonowe lub wiszące kosze.

Pelargonia o ozdobnych liściach 

W sklepach ogrodniczych dostępne są również pelargonie o ozdobnych liściach. Rekompensują one fakt, że kwiaty nie są tu tak dekoracyjne, jak w przypadku innych pelargonii.

Sadzenie kompozycji wielogatunkowej nie różni się niczym od sadzenia samych pelargonii. Pamiętamy o tym, aby doniczka miała drożne otwory drenażowe, żeby nadmiar wody miał swobodne ujście. Napełniamy ją podłożem do pelargonii lub do roślin balkonowych, które możemy wymieszać z granulowanym startowym nawozem długo działającym.

 fot. 123RF/PICSEL

Pelargonia „Vancouver Centennial” nie jest jedynym przedstawicielem pelargonii o ozdobnych liściach. Są jeszcze inne, o dwu- lub trójkolorowym wybarwieniu ulistnienia. Każda z nich będzie świetnie prezentować się w kompozycjach wielogatunkowych i nie tylko. Stanowią one ciekawe urozmaicenie. Kolejną grupą pelargonii są rośliny, które mają pachnące liście. To geranium, nazywane też anginkami. Naprawdę są niezwykłe. Informacje o ich uprawie częściej znajdziemy w poradnikach o domowych roślinach doniczkowych niż w publikacjach na temat roślin balkonowych. W sklepach ogrodniczych dostępne są przeróżne odmiany pelargonii wonnej, którym często nadaje się chwytliwe oznaczenia pachnącej czekolady, świeżej mięty czy nawet róży.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

yaska

Pelargonie chyba lubią dużo słońca, ja mam na wschodnim balkonie, kwitną ładnie, ale daję im regularnie nawóz z fructusa do pelargonii.

Annazawadzka

Czy jest różnica z której strony mam balkon przy sadzeniu pelargonii ?

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pelargonie - jak sadzić żeby długo rosły? Kwiaty na balkon i taras"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.