Porady ogrodnicze

Duża, słodziutka, miąższ odchodzi od pestki. Śliwka Węgierka Dąbrowicka wraca do sadów

Wśród wielu tradycyjnych odmian Śliwa Dąbrowicka silnie konkuruje z węgierką zwykłą i łowicką  jest chętnie wybierana zarówno przez ogrodników-amatorów, jak i do sadów z uwagi na mniejszą podatność na choroby oraz wyjątkowo słodkie owoce. Szukasz drzewka, które kwitnie dekoracyjnymi, pachnącymi kwiatami na wiosnę, a w sierpniu daje pełne kosze owoców? Śliwa Węgierka Dąbrowicka, stara, wytrzymała odmiana zachwyci cię obfitym plonem, a także pozwoli się estetycznie uformować. To do jej uprawy wracają sadownicy.

Duża, słodziutka, miąższ odchodzi od pestki. Śliwka Węgierka Dąbrowicka wraca do sadów
Śliwka węgierka dąbrowicka – stara, wytrzymała odmiana ma wyjątkowy smak, a drylowanie owoców jest łatwiejsze, niż myślisz. Fot. orestligetka/123rf.com

Spis treści: 

Śliwka węgierka dąbrowicka – stara, wytrzymała odmiana 

Od drzewek owocujących oczekujemy obfitych, zdrowych plonów, najlepiej wyglądających jak z obrazka. Idealnie wybarwione, słodkie, zachowujące kształt i rozmiar owoce to coś, na co czekamy co roku, mając nadzieję, że zbierzemy z sumiennie pielęgnowanych drzew pełne kosze smakowitości. Duże znaczenie dla tego, jakie zbiory otrzymamy, ma wybór odmiany drzewka owocowego.  

W szkółkach ogrodniczych znajdziemy wiele sadzonkowych nowości, wyhodowanych w określonym celu i przystosowanych do zmiennych warunków pogodowych, panujących w naszym kraju. Jednak nie wszystkie są tak dobre, jak tradycyjne odmiany, którymi znów zachwycają się sadownicy. Do drzew owocowych znanych od pokoleń, szczególnie zasługujących na uwagę, należy między innymi śliwka węgierka dąbrowicka – stara, wytrzymała odmiana, która nie rośnie duża, lecz jej kulista, łatwa w formowaniu i estetycznie zagęszczona korona już w kwietniu pełna jest kwitnących pędów. Nadaje się do przydomowych ogrodów, ogródków działkowych oraz na większe areały.  

Początkującego ogrodnika z pewnością ucieszy fakt, że odmiana ta jest wyjątkowo odporna na typowe dla śliwy infekcje, w tym na najgroźniejszą wirusową chorobę, szarkę. Ale to nie wszystko – przydomowa uprawa śliwy dąbrowickiej w ogóle nie należy do skomplikowanych. Musisz tylko pamiętać o kilku prostych zasadach, a już w drugim roku po posadzeniu wyda ona słodkie, grantowo-brązowe owoce.

Przeczytaj również: Śliwa tarnina. Jak uprawiać tarninę i kiedy najlepiej zbierać jej owoce

Uprawa śliwy węgierki dąbrowickiej

Gdy pierwszy raz zbierzesz śliwki dąbrowickie z własnego drzewa, zachwyci cię ich soczystość, pełny smak oraz to, jak łatwo oddziela się słodki miąższ od pestki. Olbrzymią zaletą tej odmiany jest fakt, że na owoce nie musisz czekać długo, bo już po roku od posadzenia drzewa potrafią wydać spore plony, które nie raz przechodzą oczekiwania sadowników.

śliwki Granatowo-brązowe owoce z niebieskimi i fioletowymi cieniami w środku są mięsiste oraz soczyste. Z jednego drzewa zbierzesz ich pełne kosze. Fot. fotowerk2/123rf.com/CanvaPro

Jednak, aby tak się stało, należy zadbać o dobre stanowisko i rozstawę drzew owocowych, a także ich umiejętne cięcie. 

  • Zapylanie 

Sukces w uprawie śliwy węgierki dąbrowickiej zapewni dobranie odpowiedniego zapylacza. Ta odmiana wymaga posadzenia w okolicy innej śliwy np. Emprees, Earliblue, Łowickiej, Frygi, Cacańskiej Rany, Amers, Bluefree, Herman czy Ruth Gerstetter. Nie musi ona kwitnąć w tym samym czasie, ważne, aby zapewniła dostęp do obcego pyłku i pozwoliła twojej węgierce na równomierne dojrzewanie i zapewnienie ci dobrych zbiorów. 

  • Sadzenie 

Nie ważne, w której części kraju planujesz uprawę śliwy dąbrowickiej  to odmiana na tyle odporna, że przyjmie się niemalże wszędzie, o ile tylko trafi na stanowisko dość słoneczne oraz do żyznej, przepuszczalnej gleby. W twoim ogrodzie podłoże nie należy do najlepszych? W takim przypadku wybierz śliwę szczepioną na ałyczy. Najlepsze terminy na sadzenie drzewka z gołym korzeniem to wczesna wiosna i jesień. Z kolei okazy doniczkowe możesz sadzić w dowolnym momencie w odpowiednio wcześnie przygotowanej glebie. 

  • Cięcie 

Nawet przydomowa uprawa śliwy węgierki dąbrowickiej zakłada jej regularne cięcie, aby drzewo mogło dobrze owocować i zdrowo rosnąć całymi latami. Przycinanie ma na celu nie tylko uformowanie korowy, lecz także późniejsze odmłodzenia i prześwietlenia gęstwiny pędów. Pierwszy zabieg wykonuje się tuż po posadzeniu, kolejny dopiero wtedy, gdy drzewo wymaga prześwietlenia lub usunięcia starych, zniszczonych lub chorych gałęzi. 

Do najpopularniejszych podkładek dla starej odmiany śliwy dąbrowickiej należą ałycza i Wangenheima. Przy odpowiedniej pielęgnacji na obu rok po roku mogą pojawiać się nawet 40-gramowe, owalne owoce z soczystym, słodkim miąższem, lepsze niż z niejednej nowej odmiany – w sam raz do jedzenia prosto z drzewa, suszenia, gotowania i pieczenia. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ałycza – daleka krewna mirabelki. Uprawa, przycinanie i właściwości śliwy wiśniowej

Kiedy i czym pryskać śliwy przeciw robakom? Przygotuj naturalne i nieszkodliwe dla owoców mikstury

Cięcie śliwy. Kiedy i jak prawidłowo przycinać śliwy, by obficie owocowały?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.