Porady ogrodnicze

Efektowne pnącze do obsadzania ogrodzeń, altan i pergoli. Gdzie sadzić i jak pielęgnować asarinę pnącą?

Szukasz efektownego pnącza do ogrodu? Asarina pnąca będzie idealnym wyborem. Choć jest uznawana za roślinę jednoroczną, jest niezwykle dekoracyjna, a jej kwitnienie trwa aż do pierwszych przymrozków. Jest też ceniona ze względu na łatwość uprawy. Ważne jest jednak, aby zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do zdrowego wzrostu i długotrwałego kwitnienia. Poznaj tajniki uprawy i pielęgnacji asariny pnącej.   

Efektowne pnącze do obsadzania ogrodzeń, altan i pergoli. Gdzie sadzić i jak pielęgnować asarinę pnącą?
Asarina to efektowne pnącze, które może kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. Fot.commons.wikimedia.org

Spis treści:

Asarina pnąca – efektowne pnącze

Asarina pnąca (Asarina scandens) to bardzo dekoracyjne pnącze z rodziny babkowatych. Jest ono spokrewnione m.in. z bakopą, babką, wyżlinem czy naparstnicą. W środowisku naturalnym występuje w Meksyku, gdzie jest uznawana za roślinę wieloletnią. Z racji tego, że asarina pnąca nie jest odporna na mróz, w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Mimo to wielu ogrodników chętnie sięga po nią ze względu na jej niezwykle dekoracyjny wygląd. Roślina ta rośnie szybko, jej delikatne i cienkie pędy mogą dorastać nawet do 3-4 m (w przypadku uprawy doniczkowej nie będą one tak długie).    

Asarina pnąca tworzy jasnozielone liście, które swoim wyglądem przypominają liście bluszczu. W okresie jesiennym mogą one przebarwiać się na pomarańczowo. Natomiast główną ozdobę pnącza stanowią niezwykle dekoracyjne kwiaty. Mają one trąbkowaty kształt i około 3 cm długości. Przeważnie są fioletowe z białym środkiem i fioletowymi paskami (choć niektóre odmiany mogą też być różowe lub białe). Pojawiają się w czerwcu lub lipcu i utrzymują się aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Mimo że kwiaty asariny nie wydzielają zapachu, są chętnie odwiedzane przez owady zapylające.    

Przeczytaj również: Zakwita, gdy na drzewach jeszcze nie ma liści. Żywiec – roślina idealna do ciemnych zakątków

Uprawa asariny pnącej

Asarinę pnącą można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczce na balkonie czy tarasie. Decydując się na tę roślinę w swoim ogrodzie, warto pamiętaj o jej pochodzeniu. Choć nie jest zbyt wymagająca w uprawie, należy zapewnić jej warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Dzięki temu będzie obficie kwitła przez długi czas. Po przekwitnieniu warto pamiętać o regularnym usuwaniu zaschniętych kwiatostanów, aby zachęcić roślinę do tworzenia nowych. Co jeszcze trzeba wiedzieć o uprawie asariny pnącej? Podpowiadamy.  

  • Sadzenie

Asarina pnąca jest rośliną ciepłolubną. Aby cieszyć się jej pięknem w ogrodzie, trzeba wcześniej przygotować sadzonki. Nasiona można wysiewać do pojemników już w lutym lub w marcu (najpóźniej do kwietnia). W donicy umieszczamy po 4-5 nasion. Ze względu na to, że kiełkują one w ciemności, po wysiewie warto je przykryć czarną folią. Z kolei głębokość siewu powinna wynosić około 0,5 cm. Pierwsze wschody powinny pojawić się po około dwóch tygodniach. Na miejsce stałe wysadzamy sadzonki pod koniec maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Warto też pamiętać, że asarina jest rośliną pnącą, dlatego potrzebuje podpór, aby się wspinać.   

  • Stanowisko   

Asarina pnąca potrzebuje dużo światła, ale nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Dlatego stanowisko pod jej uprawę powinno być jasne, ale nie narażone na mocne promienie słoneczne. Ważne jest też, aby miejsce było osłonięte od wiatru, gdyż nie lubi gwałtownych zmian temperatury.   

asarina pnąca Asarina pnąca jest rośliną ciepłolubną i źle znosi niskie temperatury. Fot.AKlsPaletteCanvaPro

  • Ziemia

Asarina pnąca najlepiej rośnie w podłożu umiarkowanie żyznym, próchniczym, przepuszczalnym i zasobnym w składniki odżywcze. Dlatego już na etapie przygotowania stanowiska pod uprawę rośliny glebę należy przekopać i wymieszać z kompostem. W sadzimy roślinę w donice, należy pamiętać o grubej warstwie drenażu, który służy do odprowadzania nadmiaru wody.    

  • Podlewanie i nawożenie

Kwiat ten potrzebuje umiarkowanie wilgotnego podłoża, ale należy unikać gleb podmokłych. Warto mieć na uwadze, że nadmiar wody może przyczynić się do gnicia korzeni, a w konsekwencji do obumarcia rośliny. Podczas upalnych dni roślinę należy podlewać nawet dwa razy dziennie, ponieważ jej zapotrzebowanie na wodę jest duże. Aby móc cieszyć się pięknem asariny aż do przymrozków, nie możemy również zapomnieć o jej nawożeniu. Można w tym celu wykorzystać nawóz dla roślin kwitnących lub biohumus. W przypadku uprawy doniczkowej nawozimy ją nawet raz w tygodniu.      

  • Zimowanie, choroby i szkodniki

Asarina pnąca jest wrażliwa na przymrozki, dlatego uprawiana jest głównie jako roślina jednoroczna. Mimo to można ją przetrzymać do kolejnego sezonu w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (m.in. w przypadku uprawy doniczkowej). Dużą zaletą asariny jest wysoka odporność na choroby i ataki szkodników.   

Asarina pnąca – zastosowanie

Asarina pnąca doskonale prezentuje się w ogrodzie, zwłaszcza posadzona w grupach. Można ją wykorzystać do obsadzania ogrodzeń, altan czy pergoli. Roślina jest bardzo gęsta, dlatego można ją zasadzić przy mało atrakcyjnych siatkach czy plotach. Ponadto asarina jest chętnie wykorzystywana do dekoracji balkonów i tarasów (prowadzona na drabince czy sznurkowym stelażu stworzy efektownie kwitnące ściany). Doskonale prezentuje się też w wiszących pojemnikach.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Posadź w ogrodzie zamiast trawy. Macierzanka wczesna – hit w ogrodach i na działkach

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.