Porady ogrodnicze

Genialna metoda, która ratuje zaatakowane przez ćmę bukszpany. Wystarczy posypać krzaki

Ćma bukszpanowa już od wiosny sieje prawdziwe spustoszenie w naszych ogrodach. Żarłoczne gąsienice tego inwazyjnego motyla ogołacają rośliny, o które dbaliśmy z taką starannością. Jeśli zaobserwowaliśmy, że krzaki bukszpanów przerzedzają się i zaczynają usychać, nie zwlekajmy z reakcją. Wykorzystajmy babciną metodę, która prawie nic nie kosztuje, a jest wysoce skuteczna. Podpowiadamy, jak stosować mąkę na ćmę bukszpanową. 

Genialna metoda, która ratuje zaatakowane przez ćmę bukszpany. Wystarczy posypać krzaki
Domowa metoda zwalczania ćmy bukszpanowej prawie nic nie kosztuje. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Ćma bukszpanowa – szkodnik w ogrodzie

Ćma bukszpanowa jest groźnym szkodnikiem, który spędza sen z powiek większości ogrodników. Pochodzący z Azji inwazyjny motyl żeruje przede wszystkim na liściach bukszpanu, ale nie tylko. Może zaatakować również inne krzewy, m.in. laurowiśnię, ostrokrzew, rododendron, a nawet trzmielinę japońską lub Fortune'a. Kiedy ćma bukszpanowa pojawia się w ogrodzie? Choć zazwyczaj zmagamy się z nią od późnej wiosny, jeśli jest ciepło, może zaatakować wcześniej. Spotykamy ją na działkach również latem i na początku jesieni. Jest to obcy szkodnik, który nie ma na naszym obszarze naturalnych wrogów, dlatego zwalczenie go jest bardzo trudne.

Larwy ćmy bukszpanowej żerują na liściach roślin. Larwy ćmy bukszpanowej żerują na liściach roślin. Fot. CanvaPro

Liśćmi bukszpanu odżywiają się gąsienice tej ćmy. Szkodnika w tym stadium rozwoju rozpoznamy po jasnozielonym kolorze i czarnych paskach. Żerują one najczęściej w środku korony, stopniowo doprowadzając do ogołocenia całych roślin. Wskutek tego bukszpany lub inne krzewy zimozielone usychają, a nawet całkowicie obumierają. Warto obserwować swoje rośliny, aby jak najwcześniej wykryć obecność groźnego szkodnika. Jednym z pierwszych objawów żerowania jest pojawiająca się na nadgryzionych liściach pajęczyna. W początkowym etapie jest szansa na ręczne pozbycie się larw. Jeśli jednak gąsienice się rozprzestrzeniły i doszło do inwazji, musimy skorzystać z oprysków lub innych metod zwalczania ćmy bukszpanowej.

Przeczytaj również: Gdy robi się ciepło, larwy wychodzą na żer. Najlepsza metoda, by pozbyć się ćmy bukszpanowej

Mąka na ćmę bukszpanową – jak stosować?

Każdy ogrodnik, który walczył z ćmą bukszpanową, wie, że pozbycie się tego szkodnika nie należy do łatwych zadań. Zielone gąsienice, które żerują wewnątrz krzewu, nie są dobrze widoczne. Często zauważamy je dopiero wtedy, gdy wyrządzone szkody są znaczne. Jeśli ćma bukszpanowa zadomowiła się w naszym ogrodzie, mamy do dyspozycji kilka metod jej zwalczania. Pomocne jest:

  • niszczenie zebranych ręcznie gąsienic i poczwarek (znajdziemy je w kokonach na pędach),

  • polewanie krzewów silnym strumieniem wody,

  • stosowanie dostępnych w sklepach ogrodniczych pułapek na ćmę bukszpanową oraz preparatów, z których możemy wykonać opryski.

Zamiast jednak wydawać pieniądze na drogie środki, w pierwszym kroku możemy zastosować domowe metody na ćmę bukszpanową. Jedna z nich jest zaskakująco prosta, a przy tym skuteczna. Pozwala nie tylko pozbyć się gąsienic, ale również wesprzeć regenerację bukszpanu lub innego krzewu, na którym żerował szkodnik. W walce z ćmą bukszpanową pomoże nam produkt z kuchennej szafki. Mowa o zwykłej mące, którą powinniśmy równomiernie obsypać zaatakowane przez ćmę krzewy. Wkrótce zobaczymy, że bukszpan się regeneruje i znów zaczyna się zielenić. Zabieg warto powtarzać przez cały sezon, aby zabezpieczyć krzewy przed ponownym atakiem ćmy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Opryski w marcu – jakie opryski przeciw chorobom i szkodnikom trzeba zrobić? Czym pryskać ogród w marcu?

Nie zwalczaj wiosennych kolonii mszyc. To przyciągnie biedronki i pomoże uratować twoje uprawy

Uprawa pomidorów gigantów – od siewu do zbioru. Jakie odmiany są najlepsze?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.