Porady ogrodnicze

Herbata chińska w donicach — uprawa i pielęgnacja. Z jej liści można zrobić oprysk na szkodniki i odżywkę

Czy wiesz, że w domu możesz wyhodować własną herbatę, z której przygotujesz pyszne napary? Wbrew pozorom nie jest to możliwe tylko w Azji. Herbata chińska to roślina, którą można z powodzeniem uprawiać w donicy w polskich warunkach. Ma jednak spore wymagania, dlatego warto najpierw poznać dokładnie zasady jej uprawy i pielęgnacji. Poznaj najważniejsze informacje.

Herbata chińska w donicach — uprawa i pielęgnacja. Z jej liści można zrobić oprysk na szkodniki i odżywkę
Z liści herbaty chińskiej można zrobić oprysk na szkodniki. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Herbata chińska — charakterystyka

Herbata chińska, łac. Camellia sinensis, jest nazywana także kamelią chińską, drzewem herbacianym lub krzewem herbacianym. Jest wiecznie zieloną rośliną, dzięki czemu może pięknie zdobić ogród i wnętrze przez cały rok.

W Polsce herbata chińska może być uprawiana wyłącznie w doniczce, ponieważ nie jest mrozoodporna i nie można jej pozostawić na zewnątrz. W pojemniku dorasta maksymalnie do 1 m wysokości. Mimo to nadal jest bardzo dekoracyjna. Wytwarza:

  • cienkie pędy pokryte długimi, ciemnozielonymi, eliptycznymi liśćmi, które stanowią cenny surowiec zielarski — można je zbierać i przygotowywać z nich pyszne napary;

  • pojedyncze, białe kwiaty z żółtymi pręcikami — bardzo intensywnie pachną, dzięki czemu we wnętrzu panuje bardzo przyjemny aromat.

Jeśli kwiaty zostaną zapylone, jest szansa, że zawiążą się nasiona. Warto jednak pamiętać, że ich dojrzewanie może trwać nawet 1,5 roku. Zatem, aby móc uzyskać nowe sadzonki, trzeba sporo poczekać.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać fusy z herbaty w ogrodzie. Nawożenie i opryski herbatą 

Uprawa herbaty chińskiej

Jak już wspomniano herbata chińska nie jest mrozoodporna. A zatem przed przymrozkami trzeba ją wnieść do domu, aby przetrwała do kolejnego sezonu. Latem można ją wynieść na zewnątrz, jednak dopiero gdy minie ryzyko spadków temperatury. To nie jedyne wymagania, jakie stawia przed ogrodnikami ta roślina.

  • Sadzenie — herbatę chińską należy sadzić w donicach. Ułatwi to jej przenoszenie z ogrodu do domu. Najlepiej robić to wiosną, gdy krzew rozpoczyna wegetację.

  • Ziemia — roślina lubi lekko kwaśną, przepuszczalną i żyzną glebę. Najlepiej sadzić ją w podłożu, które jest przeznaczone do cytrusów, azalii czy różaneczników. Można wymieszać ziemię z torfem kwaśnym, którego używa się do borówek.

  • Stanowisko — herbata chińska lubi jasne stanowiska. Należy jednak pamiętać, aby jej nie stawiać w bezpośrednim słońcu, ponieważ ostre promienie słoneczne poparzą jej liście. Lepiej jeśli roślina będzie osłonięta od okna firanką.

  • Podlewanie — krzew lubi wilgotną ziemię. Dlatego najlepiej podlewać go częściej małą ilością wodą. Latem można to robić co 2-3 dni, w zależności od tego, jak szybko przesycha podłoże. Zimą należy znacznie ograniczyć nawadnianie, aby nie dopuścić do zalania korzeni. W takich warunkach mogą zacząć się rozwijać grzyby. Do podlewania najlepiej używać deszczówki lub wody z kranu w temperaturze pokojowej.

  • Nawożenie — aby herbata chińska zdrowo rosła i miała dużo młodych przyrostów, należy ją nawozić co 2 tygodnie w okresie od kwietnia do lipca. Jeśli zamierzasz przygotowywać napary z zebranych liści, używaj wyłącznie naturalnych preparatów, np. biohummusu. Możesz także wymieszać glebę z kompostem, który wzbogaci podłoże nie tylko w składniki odżywcze, ale także w cenne mikroorganizmy.

  • Kwitnienie — herbata chińska kwitnie przez całe lato od lipca do września. Zazwyczaj dzieje się to po 3 latach od wysiania. Aby pobudzić roślinę do wytwarzania kwiatów, można obrywać uschnięte okazy.

  • Przycinanie — kamelia chińska bardzo dobrze reaguje na cięcie i uszczykiwanie. Najlepiej robić to w okresie od kwietnia do października. Pamiętaj, aby wiosną usunąć zwłaszcza martwe pędy.

  • Zbiór liści — części roślin najlepiej zbierać od marca do października. Wtedy liście są najlepsze. Można je parzyć świeże lub dopiero po wysuszeniu. Warto zrywać je regularnie, aby pobudzić herbatę do wytwarzania nowych.

  • Rozmnażanie — nowe sadzonki można uzyskać z nasion lub przez sadzonkowanie. Drugi sposób jest znacznie szybszy. Aby rozmnożyć herbatę chińską tą metodą należy obciąć pęd o długości ok. 15 cm i umieścić go w wilgotnej glebie. Roślina powinna się ukorzenić i w przyszłym sezonie zacząć wypuszczać liście.

  • Zimowanie — herbata chińska nie może zimować na zewnątrz. Trzeba ją zabrać do środka przed nadejściem mrozów. Jednak, aby przetrwała, należy ją przechowywać w pomieszczeniu, w którym jest 5-10°C. Co ważne roślina musi mieć dostęp do słońca i nie może być narażona na podmuchy zimnego powietrza. Najlepiej zatem trzymać ją na parapecie np. w pomieszczeniu gospodarczym, w werandzie lub w nieogrzewanym pokoju. Jeśli będziesz ją przechowywać np. w salonie czy w sypialni, obumrze.

Herbata chińska jest dość odporna na polskie szkodniki i choroby. Zatem nie trzeba się martwić, że coś ją zaatakuje.

  • Herbata chińska — zastosowanie

Herbatę chińską można wykorzystać w kuchni. Z jej liści (zarówno świeżych, jak i suszonych) przygotujesz pyszne napary. Pamiętaj, aby używać tylko młodych przyrostów, ponieważ są najsmaczniejsze. Po umieszczeniu ich w szklance, należy je zalać gorącą, ale niewrzącą wodą. Po 2-3 minutach napój będzie gotowy do spożycia.

Warto jednak pamiętać, że liście herbaty chińskiej mogą się sprawdzić także jako nawóz oraz preparaty na szkodniki.

Przeczytaj również: Herbata kompostowa – jak ją robić krok po kroku? Ekologiczny nawóz dla roślin

Jak zrobić nawóz z liści herbaty chińskiej?

Chcesz przygotować nawóz z liści herbaty chińskiej? To prostsze niż myślisz. Zerwij ok. 20-25 g liści. Włóż je do dużego słoika i zalej 1 l gorącej wody. Gdy wystygnie, możesz przelać wyciąg do konewki i podlać nim rośliny. Można go używać do dokarmiania roślin kwaśnolubnych np. azalii, róż, hortensji, paproci, a także do domowych okazów np. do monstery, draceny, paproci czy fikusów. Pamiętaj, żeby taki nawóz stosować 1-2 razy w tygodniu.

Wyciągu z herbaty chińskiej można również używać jako oprysku na rośliny zaatakowane przez przędziorka Chmielowca i wielkopąkowca porzeczkowego. Wystarczy przelać napar do opryskiwacza i dokładnie pokryć rośliny z każdej strony.

Po zaparzeniu herbaty w pojemniku pozostaną fusy. One również mogą stanowić cenny nawóz. Możesz je np. dodać do ziemi podczas sadzenia roślin. W miarę upływu czasu resztki liści się rozłożą i zasilą okazy.

Inny sposób to rozkładanie fusów na glebie. Warto jednak pamiętać, że istnieje ryzyko, że liście zaczną gnić i brzydko pachnieć. Dlatego nie umieszczaj ich w doniczkach w domu. Fusy lepiej rozkładać w ogrodzie np. wokół azalii, hortensji, róż czy innych roślin, które lubią lekko kwaśne podłoże. Po pewnym czasie liście herbaty się rozłożą i zasilą glebę, dzięki czemu nie będzie po nich śladu.

Uprawa herbaty chińskiej może być niezwykle satysfakcjonująca. Dlatego warto spróbować samodzielnie ją uprawiać w domu.

Przeczytaj również:

Organiczny suplement na wzrost pomidorów. Owoce szybko rosną, są zdrowe i słodkie

Pomaga odstraszyć mrówki, chroni rośliny. Zastosowanie cynamonu w ogrodzie

Wygląda niemal identycznie jak pietruszka. Uważajcie, zjedzenie może doprowadzić do śmierci

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.