Porady ogrodnicze

Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie? Popularna alternatywa dla trawnika. Zalety łąki kwietnej

Łąka z kwiatami to coraz bardziej popularna alternatywa dla starannie przystrzyżonego trawnika w ogrodzie. Nic dziwnego. Jest odporna na suszę, nie wymaga żmudnej pielęgnacji, efektownie wygląda i wspomaga bioróżnorodność. Podpowiadamy, jak stworzyć ten przyjazny naturze kwiatowy dywan także w swoim ogrodzie. 

Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie? Popularna alternatywa dla trawnika. Zalety łąki kwietnej
Łąka kwietna jest bardzo uniwersalna. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Czym jest łąka kwietna? 

W warunkach naturalnych wyróżnia się trzy typy łąk: łąki suche, świeże oraz wilgotne. Ma to związek z rodzajem gleby, na której się znajdują oraz ich składem botanicznym. Z kolei łąka kwietna, łąka kwiatowa, kwietna łąka – jakkolwiek by jej nie nazwać – ma nieco odmienny charakter od tej występującej w lasach czy na terenach rolnych. Jest to bogata wizualnie kompozycja ogrodowa złożona z odpowiednio dobranych bylin, traw oraz kwitnących roślin jednorocznych (najczęściej z przewagą tych ostatnich). 

Jakie zalety ma łąka kwietna? 

Zastanawiasz się, czy łąka kwietna w ogrodzie to tylko powszechnie panujący i niezwykle modny trend powrotu do natury? W końcu gotowe mieszanki popularnych chwastów nie są wcale tanie, więc dlaczego nie założyć, że po prostu ktoś chce na tym zarobić? Aby rozwiać wątpliwości, poniżej przedstawiamy jej niezaprzeczalne zalety: 

  • Łąka w ogrodzie nie tylko mieni się wielokolorowymi kwiatami i pięknie pachnie, ale jest naprawdę pełna życia. Roi się w niej m.in. od motyli, ptaków, jaszczurek i dzikich zapylaczy, które są bardzo pożyteczne dla środowiska naturalnego. 
     
  • Co ważne, korzenie zasianych roślin są dłuższe niż trawy trawnikowej, co wpływa na zmniejszenie wymaganej częstotliwości ich podlewania i wzrost jej odporności na suszę. Łąka kwietna może ponadto wchłaniać więcej wody i tym samym zapobiegać podtopieniom podczas dużych opadów deszczu.
     
  • Łąkę kwietną wystarczy kosić raz, dwa razy w roku. Wpływa to na zmniejszenie hałasu generowanego przez kosiarki. W przypadku kosiarek spalinowych, mniejsza częstotliwość ich użytkowania ograniczy ilość spalin uwalnianych do atmosfery.
     
  • Kwitnąca łąka nie wymaga żadnych wspomagaczy, w przeciwieństwie do trawników. Nie tylko nie obciąża dzięki temu środowiska, ale również i portfela.
     
  • Przydomowa łąka z kwiatami osiąga 10–krotnie wyższy wzrost niż trawa trawnikowa. Dlaczego to takie ważne? Jeśli za siatką posiadasz np. torowisko, posadzenie jej obok może zmniejszyć poziom hałasu nawet o kilka decybeli. Jej sąsiedztwo wspomaga także obniżenie temperatury powietrza w upalne dni i ogranicza nagrzewanie się powierzchni.
     
  • Taka łąka pomoże również zmniejszyć populację kleszczy i ograniczyć... smog. 

Wiele miejscowości (zarówno tych małych, jak i dużych) zdecydowało się na założenie takich kwiatowych łąk w miejsce tradycyjnych rabatek m.in. na rondach, skrzyżowaniach lub w parkach. Oczywiście, ma na to wpływ coraz większa świadomość roli ekosystemu łąki w bioróżnorodności. Jednak nie bez znaczenia jest też wymiar ekonomiczny. Trawnik wymaga stałej oraz częstej pielęgnacji w postaci podlewania, nawożenia i koszenia. Z kolei łąka z kwiatami jest zdecydowanie mniej pracochłonna. Nie wymaga praktycznie żadnej z tych czynności (lub bardzo rzadko), dlatego oszczędza nie tylko czas, ale również wodę i pieniądze. Warto zatem rozważyć ją również w swoim ogrodzie. 

Łąka kwietna a alergia 

Kwitnąca łąka przyciąga niestety mnóstwo pszczół, trzmieli, etc., przez co osoby uczulone na jad owadów mogą czuć się zagrożone. Jeśli dotyczy cię alergia na pyłki, możesz dobrać tak skład botaniczny łąki, aby nie zawierała tego, co “kręci w nosie” lub zaplanować ją tam, gdzie rzadko bywasz. Jednak nie warto rezygnować z nich całkowicie. Rośliny na łąkach kwiatowych pomagają obniżać stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, a niektóre nawet je jonizują. 

Przeczytaj również: Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiaty cięte. Kiedy ścinać i jak pielęgnować?

Zakładanie łąki kwietnej krok po kroku 

Podobno nie ma złych miejsc na łąkę kwietną. Można przeznaczyć na nią zarówno najmniej uczęszczaną część ogrodu, jak i stworzyć z niej np. barwne obrzeże podkreślające podjazd, główny punkt trawnika z rabatami lub urozmaicenie zieleni formowanej przez żywopłoty czy iglaki. Nie ma dla niej również złych warunków, choć najbardziej lubi dobrze nasłonecznione stanowiska. Co ważne, łąka kwietna jest bardzo uniwersalna. Doskonale będzie komponować się z każdym stylem, zarówno tym naturalistycznym, jak i bardziej modernistycznym. 

Stworzenie własnej łąki kwietnej nie jest trudne. Najprościej jest dosiać rośliny na istniejącym trawniku, co ograniczy częstotliwość jego koszenia. Jednakże musisz liczyć się z tym, że w takim przypadku tylko część roślin wykiełkuje. Rośliny wchodzące w skład łąki kwietnej dobrze poradzą sobie na podłożach ubogich w składniki pokarmowe. Jeśli jednak masz do dyspozycji ziemię bardzo gliniastą, piaszczystą lub mocno zakwaszoną, możesz wzbogacić ją kompostem, wapnem oraz uniwersalną ziemią ogrodową. Trudno jest też wskazać jakiś zły czasu na wysiew. Im wcześniej to zrobisz (np. wczesną wiosną na przełomie kwietnia i maja), tym dłużej możesz cieszyć się jej wyglądem. Wybierając z kolei mieszanki do wysiewu między wrześniem a listopadem, szybciej zobaczysz kwiaty.  

Chcąc założyć łąkę z kwiatami: 

  • Usuń trawnik lub jego fragmenty w postaci pasów, kółek czy jakichkolwiek innych kształtów, wyciągając przy okazji korzenie roślin i chwastów. 

  • Starannie spulchnij ziemię. 

  • Wysiej nasiona na wyrównane podłoże, dociśnij i przykryj ziemią. 

Jeśli natomiast nie masz czasu lub nie czujesz się na siłach, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. 

Rośliny do łąki kwietnej 

Przemyśl dokładnie, jaki jest cel twojej kwitnącej łąki i w taki sposób dobierz odpowiedni jej skład. Czy ma być to łąka dla owadów, oczyszczająca powietrze, naturalistyczna, ozdobna, a może taka, która ureguluje odpływ wody opadowej lub ustabilizuje skarpę w twoim ogrodzie? Niezależnie od tego, co zamierzasz, kwiaty możesz dobrać samodzielnie używając np. gotowych mieszanek pojedynczych kwiatów. Może być to jednocześnie bardzo ciekawa i żmudna praca.  

Trzeba zwrócić uwagę zarówno na wysokość roślin, okres kwitnienia, właściwości jak i na barwę ich kwiatów. Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny wieloletnie zakwitają już w pierwszym roku po wysianiu. Żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i ewentualnych rozczarowań, możesz skorzystać z gotowych mieszanek nasion traw i kwiatów. Im bogatszy skład, tym bardziej atrakcyjna wizualnie będzie twoja łąka. Możesz znaleźć w nich m.in.: 

  • białą i czerwoną koniczynę, 
  • łubin trwały, 
  • konietlicę łąkową, 
  • wiechlinę łąkową, 
  • kłosowiec, 
  • kostrzewę czerwoną, 
  • wykę, 
  • niezapominajki, 
  • jaskry ostre, 
  • wiązówki, 
  • bodziszka, 
  • szałwię, 
  • goździk chiński i kartuzek, 
  • dziurawiec, 
  • chaber bławatek, 
  • maki polne, 
  • maciejkę dwurogą, 
  • złocień polny. 

Pielęgnacja łąki kwietnej 

Na szczęście, pielęgnacja oazy naturalności, jaką jest łąka w ogrodzie, nie jest skomplikowana – wystarczy trzymać się kilku zasad. Zaraz po wysianiu nasion, trzeba pamiętać o ich podlewaniu. Warto od czasu do czasu ręcznie ją odchwaszczać. Jeśli chodzi o koszenie, dobrze jest robić to przy pomocy kosy lub kosiarki. Pierwsze koszenie najlepiej wykonać w lipcu, drugie tuż przed zimą, co pozwoli bylinom przezimować chłodne miesiące. Natomiast, jeśli na twojej łące kwitną np. maki i/lub chabry, to zapomnij o koszeniu w okresie innym niż jesiennym, ponieważ bardzo tego nie lubią. Po prostu pozwól jej zakwitnąć i… zachwyć się tym, co najpiękniejsze w naturze. 

Przeczytaj również:

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Lawenda będzie pięknie kwitła całe lato. Wystarczy dodać domowy nawóz do ziemi

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.