Porady ogrodnicze

Kiedy sadzić marcinki? Wymagania i uprawa astrów jesiennych

Astry jesienne, nazywane również marcinkami, to popularne kwiaty, które zdobią ogród aż do przymrozków. Rośliny te są doceniane nie tylko za dekoracyjny wygląd, ale również prostotę ich uprawy, dzięki której stanowią doskonałą propozycję dla początkujących ogrodników. Jak uprawiać astry jesienne w ogrodzie? Jakie odmiany marcinków cieszą się największą popularnością? Dowiedz się wszystkiego o tych pięknych kwiatach.

Kiedy sadzić marcinki? Wymagania i uprawa astrów jesiennych
Astry jesienne zapierają dech kolorowymi kwiatami. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Astry jesienne, czyli lubiane marcinki

Kwiaty te należą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Liczna grupa skupia ponad 600 różnorodnych gatunków. Wśród nich wymieniamy marcinki, które w większości są wieloletnimi bylinami zimującymi w gruncie. Możemy spotkać także okazy jednoroczne, które można przeznaczyć na kwiat cięty. Astry jesienne będące bylinami mają częściowo zdrewniałe u podstawy, wzniesione łodygi. Pędy porastają lancetowate liście w intensywnie zielonym kolorze. Podziemną częścią roślin jest karpa korzeniowa z rozłogami, która silnie się rozrasta w glebie. Poszczególne odmiany astrów kwitnących jesienią różnią się między sobą wielkością. Rośliny te mogą osiągać od 20 do nawet 180 cm wysokości.

Astry jesienne w zależności od odmiany kwitną najczęściej na biało, różowo, fioletowo bądź niebiesko. Te wdzięczne rośliny ogrodowe charakteryzują się podwójnymi koszyczkami kwiatowymi. Składają się one z dwóch rodzajów kwiatów – wewnątrz możemy zauważyć kwiaty typu rurkowego, natomiast na zewnątrz – języczkowatego. Co ciekawe, astry jesienne kwitną w momencie, gdy ogród pustoszeje i większość roślin kończy czas wegetacji. Kolorowe marcinki kwitną od sierpnia nawet do listopada, wprowadzając życie do jesiennego ogrodu.

Koszyczki astrów jesiennych składają się z dwóch rodzajów kwiatów. Koszyczki astrów jesiennych składają się z dwóch rodzajów kwiatów. Fot. 123RF.com

Najpopularniejsze odmiany astrów

Astry jesienne to duża grupa późno kwitnących kwiatów. Wyróżniamy marcinki drobno- i wielkokwiatowe. Te ostatnie wyróżniają się niezwykle atrakcyjnymi koszyczkami kwiatowymi o średnicy 5 cm w rozmaitych barwach – od bieli, przez odcienie fioletu, aż po kolor czerwony. Spośród odmian wielkokwiatowych na szczególną uwagę zasługują astry krzaczaste, nowoangielskie oraz nowobelgijskie.

Natomiast do najpopularniejszych drobnokwiatowych marcinków zaliczamy astry wrzosolistne. Charakteryzują się one niewielkimi koszyczkami kwiatowymi o średnicy raptem 1 cm. Astry wrzosolistne kwitną do pierwszych przymrozków na biało, różowo lub fioletowo. Kwiaty tych marcinków są miododajne. Roślina tworzy gęste wiechy, co zjawiskowo prezentuje się na jesiennej rabacie.

Przeczytaj również: Rośliny kwitnące i owocujące we wrześniu. Poznaj jesienne gatunki

Kiedy sadzić marcinki?

Marcinki możemy sadzić w gruncie w dwóch terminach: wiosną oraz jesienią. Najlepszymi miesiącami na sadzenie wiosenne astrów jesiennych są marzec, kwiecień i maj. Natomiast w drugiej połowie roku marcinki warto umieszczać w gruncie we wrześniu, październiku bądź na początku listopada. Sadzenie jesienne musimy przeprowadzić wystarczająco wcześnie, aby rośliny zdążyły się ukorzenić i zadomowić na stałym stanowisku w ogrodzie przed wystąpieniem przymrozków.

Marcinki mogą osiągnąć nawet 180 cm wysokości. Marcinki mogą osiągnąć nawet 180 cm wysokości. Fot. 123RF.com

Co lubią astry jesienne? Zasady uprawy marcinków

Uprawa marcinków nie jest zbytnio kłopotliwa, ale warto mieć na względzie to, co lubią astry jesienne. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na:

  • Stanowisko – miejsce, w którym posadzimy astry jesienne, powinno być przewiewne i dobrze nasłonecznione.

  • Glebę – marcinki najlepiej rosną na przepuszczalnym, bogatym w składniki odżywcze podłożu. Ziemia dla astrów jesiennych powinna mieć odczyn mieszczący się w zakresie pH 5,5-6,5.

  • Sadzenie w odpowiednich odstępach – w przypadku odmian wysokich zachowajmy rozstaw 80x80 cm, średnich – 50x50 cm, natomiast niskich – 20x20 cm.

  • Podlewanie – astry jesienne wymagają regularnego podlewania. Zadbajmy o to, aby gleba, w której rosną, była stale umiarkowanie wilgotna. Żeby zapobiec chorobom grzybowym, unikajmy moczenia liści marcinka. Najlepiej podlewać ziemię wokół roślin.

  • Nawożenie – astry jesienne będą pięknie i długo kwitły, jeśli będziemy dokarmiać je wiosną. Wtedy warto nawozić je kompostem. W maju możemy zastosować również wieloskładnikowe preparaty mineralne.

  • Zabezpieczenie przed mrozem – choć rośliny te są wytrzymałe na działanie ujemnej temperatury, w szczególnie zimnych i bezśnieżnych okresach warto je dodatkowo osłonić. W tym celu zimujące marcinki okryjmy gałązkami roślin iglastych.

Odmładzanie i rozmnażanie astrów jesiennych

Wieloletnie astry jesienne z czasem zaczynają wyglądać coraz mniej atrakcyjnie. Po 3-4 latach wzrost roślin zostaje spowolniony i pojawia się na nich coraz mniej kwiatów. Starzejące się okazy powinniśmy odmłodzić, równocześnie rozmnażając astry jesienne. Zabieg najlepiej przeprowadzić wiosną – w kwietniu lub maju. Odmładzanie marcinków rozpoczynamy od wykopania całej karpy. Zauważymy starą karpę oraz młode rozłogi. Najstarszą część podziemną rośliny powinniśmy wyrzucić, pozostawiając wyłącznie rozłogi, które po oddzieleniu sadzimy w wybranych miejscach w ogrodzie. Na nowym stanowisku mogą rosnąć przez kilka lat, po czym powinniśmy powtórzyć zabieg.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Raz posadzone, na zawsze zagoszczą w ogrodzie. Rozmnażanie i przygotowanie jeżówek do zimy

Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Miłorząb nazywany jest eliskirem młodości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.