Porady ogrodnicze

Maj w ogrodzie. Co trzeba zrobić w ogrodzie w maju — sadzenie, nawożenie, przycinanie

W maju czeka cię sporo pracy w ogrodzie! To miesiąc, gdy nareszcie robi się ciepło, więc wiele roślin, ale i chwastów, zaczyna intensywnie rosnąć. Ponadto pod koniec maja mija ryzyko przymrozków. Zatem można zacząć wysadzać do ogrodu te gatunki, które są wrażliwe na niskie temperatury. Dodatkowej opieki wymagają także drzewa, krzewy, a nawet trawnik. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Maj w ogrodzie. Co trzeba zrobić w ogrodzie w maju — sadzenie, nawożenie, przycinanie
Maj w ogrodzie to czas intensywnych prac. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Co sadzić w maju? Pielęgnacja drzew i krzewów

Maj to świetny moment na to, żeby sadzić drzewa i krzewy, które są wrażliwe na zimno. Do tego grona można zaliczyć np. azalie, magnolie czy rododendrony. Warto również sadzić róże. Dzięki temu już latem zaszczycą cię swoimi pięknymi kwiatami. O tej porze roku umieść w ogrodzie również drzewa owocowe, które trudniej znoszą niskie temperatury. Do tego grona należą wiśnie, morele, śliwy, brzoskwinie i czereśnie. Do zimy zdążą się dobrze ukorzenić, dzięki czemu rosną szanse, że przetrwają chłodne dni.

W maju nie tylko warto sadzić, ale także przycinać krzewy i drzewa, które kwitły wczesną wiosną. Tutaj można wymienić np. forsycje, pigwowce, tamaryszki, a także magnolie czy wierzby. Ponadto maj to dobry moment, aby skrócić pędy budlei Dawida. Zbyt wczesne przycięcie gałęzi może sprawić, że przemarznie. Dlatego należy poczekać z tym do maja. Bez obaw! Ten krzew kwitnie na tegorocznych pędach, więc wytworzy jeszcze kwiaty.

Zastanawiasz się, które gałęzie obcinać? Przede wszystkim trzeba usunąć wszystkie chore, zmarznięte i krzyżujące się pędy. Gdy będziesz mieć pewność, że udało ci się pozbyć wszystkich niepotrzebnych części roślin, nadaj krzewom i drzewom odpowiedni kształt. Jeśli rośliny nie zostały nawiezione na początku wiosny, maj to odpowiedni moment, aby to zrobić.

Maj w ogrodzie — rośliny na rabatach

W maju większość bylin na rabatach zaczyna zawiązywać kwiaty. Jednocześnie rośliny cebulowe właśnie zaczynają przekwitać. Pojawiają się także licznie chwasty. Zatem, co robić?

  • Usuń przekwitnięte pędy tulipanów, szafirków, żonkili itp. Zostaw ich liście, aby naturalnie obumarły. Dzięki temu cebulki się wzmocnią przed nadejściem zimy. Te, które nie mają już liści, można wykopać.

  • Wyplew wszystkie chwasty i delikatnie zrusz ziemię wokół roślin. Dzięki temu będzie można nawieźć rabatę, a składniki dotrą do korzeni bylin, krzewów i pozostałych okazów.

  • Rozdziel byliny, które rozrosły się zbyt mocno. Jeśli np. trawy ozdobne zajmują za dużo miejsca, warto je teraz wykopać i rozsadzić. Dopóki reszta bylin nie zaczęła bujnie rosnąć, można łatwo dostać się do pustych przestrzeni na rabacie.

Maj to również idealna pora na sadzenie i sianie kwiatów jednorocznych i dwuletnich, które udało ci się wyhodować w wielodoniczkach lub kupić na bazarku. Nie mogą one dłużej zostać w domu czy w szklarni. Nie będą tam mieć odpowiednich warunków do tego, żeby bujnie zakwitnąć. Jednak, żeby nagła ekspozycja na słońce i wiatr nie zrobiła im krzywdy, na początku miesiąca zacznij je hartować. W tym celu codziennie wynoś rozsady na zewnątrz. Przez pierwsze kilka dni możesz rozstawić nad nimi osłonę np. z cienkiej agrowłókniny, aby słońce ich nie poparzyło. Po upływie ok. 7 dni można zacząć zostawiać rozsadę na noc na zewnątrz, jednak pod przykryciem. Najlepiej umieścić je na regałach osłoniętych folią lub otulić agrowłókniną. Kontroluj również temperaturę. Nie powinna być niższa niż 10°C — inaczej rośliny przemarzną.

maj w ogrodzie Maj w ogrodzie to czas przycinania niektórych drzew i krzewów. Fot.123RF.com

Po 2-3 tygodniach hartowania można bezpiecznie sadzić rośliny. Do gruntu powinny trafić:

  • na początku maja m.in. astry, bratki, czy lwie paszcze;
  • po przymrozkach, m.in. szałwie, aksamitki, goździki, cynie, smagliczki, żeniszki, werbeny, heliotrop peruwiański i petunia.

Możesz również siać rośliny jednoroczne i dwuletnie, jeśli nie udało ci się wcześniej zrobić ich rozsady. Na początku maja umieść w gruncie nasiona łubinu, nasturcji, kosmosów, nagietków, groszków pachnących, maciejki czy słoneczników. Mogą zakwitnąć później niż te posiane w kwietniu, jednak z pewnością zaszczycą cię kwiatami w sezonie.

Pod koniec maja warto umieścić na rozsadniku nasiona roślin dwuletnich, które zakwitną w przyszłym roku. Posiej zwłaszcza naparstnicę, malwy i goździki. Jesienią wysadzisz je do gruntu, a w kolejnym sezonie pięknie zakwitną.

Pielęgnacja trawnika w maju 

Trawnik w maju wymaga regularnego strzyżenia co 7-10 dni. Gdy są upały, warto nieco podnieść ostrza do góry. Dłuższe źdźbła pomogą zatrzymać wilgoć w podłożu, więc nie trzeba będzie często podlewać trawy.

Jeśli nie udało ci się zrobić tego wcześniej, w maju warto wykonać wertykulację, czyli usuwanie filcu, nawożenie i dosiewkę trawnika. Te zabiegi trzeba koniecznie przeprowadzić wiosną, aby latem móc cieszyć się pięknym, zielonym dywanem wokół domu.

pielęgnacja trawnika w maju W maju trawnik wymaga regularnego koszenia. Fot.123RF.com

Maj w ogrodzie — rośliny na balkonach i tarasach

W maju można bezpiecznie wystawić na zewnątrz donice z kwiatami na balkony i tarasy. Na zewnątrz mogą już trafić pojemniki z petuniami czy pelargoniami.

Możesz również wystawić swoje domowe kwiaty na zewnątrz. Paprocie, palmy, zielistki, juki, kaktusy, drzewa cytrusowe, oleandry, trzykrotki z pewnością „ucieszą się” z powiewu powietrza i ciepłych promieni słońca. Na tarasie czy balkonie szybko odzyskają wigor, który utraciły wraz z nadejściem zimy.

Przeczytaj również: Jak uprawiać piwonie w ogrodzie? Sadzenie piwonii krok po kroku

Maj w ogrodzie — kompost

Maj to także dobry moment, aby przerzucić kompost. Na pryzmę z pewnością trafiły już resztki roślin po wiosennym czyszczeniu rabat. Teraz warto je przykryć przerobioną materią. Dzięki temu szybciej się rozłożą i powstanie cenny nawóz.

Możesz także odkryć pryzmę, którą udało ci się założyć jesienią. W maju powinna być dobrze przerobiona i gotowa do użytku. Warto ją przesiać, aby odrzucić większe części roślin. Następnie rozłóż kompost na rabatach czy na grządkach warzywnych. Nie tylko osłoni ziemię przed mocnymi promieniami słońca, ale także zasili ją w cenne składniki odżywcze.

W maju wszystkie warzywa mogą już trafić bezpiecznie na grządki. Jeśli na niektórych zagonach leżą jeszcze resztki nawozu zielonego sianego jesienią, pora je przekopać i wymieszać z glebą. Te rośliny będą się powoli rozkładać, a tym samym wzbogacać ziemię. Zdarza się także, że mimo niskich temperatur nawóz zielony przetrwa zimę i wiosną nadal rośnie. Trzeba go koniecznie skosić przed posadzeniem warzyw na grządkę. Zebrane pędy można dorzucić do kompostu.

Maj to bardzo pracowity miesiąc. Jednak warto poświęcić na działanie w ogrodzie nieco czasu, aby móc w kolejnych miesiącach cieszyć się pięknymi rabatami i warzywnikiem!

Przeczytaj również: Sadzenie pomidorów do gruntu - kiedy i jak to robić? Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie

Roślinne złoto, które warto znać. Rośnie w wielu miejscach na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.