Porady ogrodnicze

Nawożenie obornikiem końskim. Jakie ma właściwości i do czego można go stosować?

Obornik koński to jeden z naturalnych sposobów na wsparcie roślin ogrodowych. Czy bez użycia chemii da się osiągnąć wysokiej jakości uprawę? Kiedy obornik będzie dobrym wyborem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Nawożenie obornikiem końskim. Jakie ma właściwości i do czego można go stosować?
Obornik koński to wartościowy nawóz do różnego rodzaju roślin w ogrodzie. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Obornik koński – skład i właściwości

Skład obornika końskiego jest trudny do określenia. To dlatego, że w dużej mierze zależy od tego, co jadły zwierzęta, np. jeśli była im podawana pasza zielona, w składzie będzie dużo azotu.

Na szczęście można określić średnie wartości składu, które przedstawiają się następująco: 71% wody, 25% substancji organicznych, potas, azot, fosfor, wapń, magnez oraz sód. Dodatkowo ważne jest to, że obornik ma odczyn zasadowy, a pH wynosi od 6,8 do 8.

Odczyn ten od razu wskazuje, do czego stosować obornik koński, a do czego nie – na pewno nie należy wybierać go w przypadku roślin kwasolubnych, np. borówek, azalii czy malin.

Przeczytaj również: Jest naturalnym wzmacniaczem, ale niektóre rośliny go nie tolerują. Sprawdź, jak i kiedy stosować obornik w ogrodzie

Dlaczego warto stosować obornik koński?

Obornik koński to przede wszystkim dobra alternatywa dla sklepowej chemii. Wzbogaca glebę w sposób naturalny i wyraźnie ją spulchnia (dzięki wysokiej zawartości składników organicznych). To właśnie te składniki sprawiają, że koński obornik jest jednym z faworytów na rynku. Jest znacznie bardziej wartościowy niż np. nawóz krowi.

Obornik to ekologiczne rozwiązanie, co coraz częściej jest ważnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji zakupowych. Oprócz tego długo działa, odkwasza glebę i wzbogaca jej życie biologiczne. Jego stosowanie skutkuje znaczącym zwiększeniem zawartości próchnicy w glebie i łatwiejszym ukorzenianiem się roślin.

Ponadto obornik koński może być stosowany przez niemal cały rok i zawiera niewiele sodu, ale dużo azotu, dlatego sprawdzi się na glebach ciężkich, lekkich, gliniastych i mokrych.

Kiedy stosować obornik koński?

Obornik koński można stosować niemal zawsze. Można używać go w okresie od początku marca do końca listopada, a w przypadku uprawy pod osłonami – przez cały rok!

Obornik koński może być użyty do przygotowania podłoża przed nowymi nasadzeniami – jeśli zachowasz 10-dniowy odstęp przed siewem. Choć obornik jest tak uniwersalny, nie należy stosować go do nawożenia częściej niż raz na cztery lata. W przypadku lekkich gleb, jeśli nawożenie zostanie przeprowadzone wiosną i jesienią, ten okres można skrócić do trzech lat.

Obornik koński – do czego stosować?

Skład i właściwości obornika końskiego sprawiają, że można go zastosować wszędzie. Nawóz koński wydziela dużo ciepła, przez co z powodzeniem może być użyty w miejscach o największych wymaganiach, np. w szklarniach czy w inspektach.

Papryka, pomidory, marchew, groch, seler, bakłażan, rzodkiewka, sałata, cebula, arbuz czy melon to warzywa i owoce, które bardzo ucieszą się z pomocy w postaci końskiego obornika. Uwaga! Obornik sprawdza się także podczas nawożenia roślin w pojemnikach.

Czy to znaczy, że obornik można stosować zawsze? Prawie.

  • Kiedy trzeba uważać na świeży obornik koński?

Biorąc pod uwagę jego liczne zalety oraz pewną dowolność co do tego, kiedy stosować obornik koński, zdaje się, że nie ma on wielu minusów… a jednak. Niestety ma on w składzie dużo amoniaku, co może powodować ryzykowne uszkodzenie siewek i starszych roślin. Jeśli takie hodujesz, lepiej wybierz nawóz przekompostowany, suszony lub granulowany. W tej formie nawóz można stosować nawet bezpośrednio przed siewem.

  • Obornik koński pod trawnik – czy to dobre rozwiązanie?

Jeszcze jedną sytuacją wartą rozważenia, gdy zastanawiasz się, do czego stosować obornik koński, jest zaufanie „internetowym specjalistom”, polecającym używanie świeżego obornika pod trawnik w przydomowym ogródku.

Zarówno trawnik, jak i domownicy docenią, jeśli z niego zrezygnujesz. Choć ten pierwszy może czerpać z zalet świeżego obornika, istnieją dla niego ciekawe alternatywy, które nie sprawiają, że ci drudzy będą mierzyć się z obniżeniem komfortu codziennego życia. Czym jest to spowodowane?

Obornik koński wydziela nieprzyjemny zapach, który może przedostać się do domu, a do tego zwabia muchy. Jeśli zależy ci na tym rodzaju nawozu, wybierz jego wersję granulowaną. Skład i właściwości obornika końskiego w granulkach są te same.

Obornik koński – jak stosować świeży nawóz?

Skoro już wiesz, kiedy stosować obornik koński i które rośliny go lubią, czas sprawdzić, jak go użyć. Przede wszystkim musisz przemyśleć cały proces, już od momentu zakupu. Przewiezienie świeżego nawozu np. od rolnika, może być dość problematyczne – już od początku będzie wydzielał nieprzyjemny zapach i wabił muchy. Dlatego wkładanie go do auta nie jest najlepszą opcją.

Następną kwestią jest przygotowanie obornika końskiego. Po rozrzuceniu go po powierzchni gruntu obornik powinien zostać przekopany na głębokości około 10 cm. Jeśli nawóz jest świeży, możesz go kompostować, a po przefermentowaniu robić z niego gnojówkę, by nawozić np. pomidory.

Trzeba przy tym uważać, bo świeży nawóz koński może mieć w sobie niestrawione nasiona, które często powodują zachwaszczanie ogrodu. Jeśli planujesz zasilić glebę pod warzywa lub byliny, zastosuj dawkę około 1,5 l na każdy mkw. Przy sadzeniu drzew i krzewów nawóz wymieszaj z glebą z dołka w stosunku 1:3 dla drzew owocowych i roślin jagodowych oraz 1:2 pod drzewa pestkowe, leszczyny i orzechy włoskie.

Alternatywą dla świeżego obornika końskiego jest obornik granulowany, który ma takie same właściwości. Fot. 123RF.com

Obornik koński – jak stosować go w formie granulowanej?

Jeśli preferujesz nawóz koński w formie granulowanej, musisz posługiwać się gramami. Warto pamiętać, że kubek to około 160 g obornika, garść 40 g, a łyżka stołowa 15 g. Przeciętna dawka dla warzyw to około 150 g na każdy mkw, dla drzew 200 g, dla kwiatów jednorocznych, doniczkowych i ziół 50 g, a dla bylin 180 g.

Granulowany obornik rozkłada się wiele miesięcy, a warzywa korzystają z jego właściwości przez całe lata. To właśnie z tego powodu nie należy przesadzać z częstotliwością nawożenia.

Obornik koński w granulkach – jak stosować? Granulki zastosujesz w ogrodzie, rozsypując je po powierzchni gruntu, a następnie przekopując go – jak w przypadku świeżego obornika końskiego. Jeśli zrobisz to jesienią, do wiosny zaczną uwalniać się składniki odżywcze, a rośliny będą z nich czerpać przez cztery długie lata.

Niektóre warzywa można uprawiać już w pierwszym roku po oborniku, ale inne dopiero po dwóch czy trzech latach. Po pierwszym roku możesz zacząć uprawę: arbuza, bakłażana, brokuła, cukinii, dyni, jarmużu, kalafiora, kalarepy, kapusty, melona, ogórka, papryki, pomidora, pora, rabarbaru, roszponki, sałaty, selera, szczypiorku, szpinaku oraz ziemniaków.

Nieco dłużej, bo dwa lata, powinno się zaczekać na uprawę takich roślin jak: bób, burak, cebula, czosnek, fasola, koper, marchew, pietruszka, rzepa i rzodkiew. Po trzech latach zdecyduj się na uprawę cykorii i grochu.

Dlaczego warto stosować obornik koński? Ponieważ jest świetną alternatywą dla chemii, a także niezawodnym wsparciem w ogrodnictwie. Wystarczy nieco cierpliwości, uważna obserwacja i zamiłowanie do uprawy własnych roślin.

Przeczytaj również: Jesienią trudno o lepszy nawóz do ogrodu. Jak stosować obornik kurzy?

Jak stosować obornik kurzy w ogrodzie jesienią? Sprawdźcie! Fot. Canva Pro

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.