Porady ogrodnicze

Pomrów wielki – ten ślimak zwiastuje kłopoty w ogrodzie. Jak się pozbyć szkodnika?

Ślimaki potrafią przysporzyć ogrodnikom wielu problemów. Jednym z takich szkodników jest pomrów wielki – bardzo duży i nietypowy dla naszego regionu gatunek. Choć zachwyca swoim wyglądem, może wyrządzać duże szkody w ogrodzie. Sprawdzamy, czym żywi się pomrów wielki i gdzie najczęściej składa jaja. Podpowiadamy również, jak walczyć ze szkodnikiem.      

Pomrów wielki – ten ślimak zwiastuje kłopoty w ogrodzie. Jak się pozbyć szkodnika?
Pomrów wielki to duży ślimak, który może zaszkodzić w szczególności uprawom warzyw. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pomrów wielki – charakterystyka

Pomrów wielki (Limax maximus) to jeden z największych ślimaków nagich. Do Polski przywędrował najprawdopodobniej z południowo-zachodniej Europy. Ślimak ten osiąga spore rozmiary – nawet 20 centymetrów długości. Jego cechą charakterystyczną jest zmienne ubarwienie w odcieniach brązu, szarości i czerni. Ponadto na ciele widoczne są wyraźne, ciemne plamy. Choć pomrów wielki zachwyca niezwykłym umaszczeniem, jest gatunkiem inwazyjnym i żarłocznym.     

Czym żywi się pomrów wielki?

Pomrów wielki stanowi zagrożenie zarówno dla flory, jak i fauny ekosystemu. Gdy pojawi się w ogrodzie lub szklarni, może wyrządzić spore szkody. Dlaczego? Pomrów wielki żywi się głównie roślinami, materią organiczną, glonami, a także grzybami. Na jego ataki wyjątkowo narażone są warzywa – szkodnik żeruje na ich korzeniach, bulwach i liściach. Chętnie atakuje warzywa liściaste (m.in. sałatę), ale nie tylko. Pomrowy wielkie niszczą też krzewy owocowe, a także zioła i rośliny ozdobne. Najwięcej szkód dokonują w nocy, gdyż prowadzą nocny tryb życia. Tak jak wszystkie ślimaki, również pomrowy wielkie bardzo lubią wilgoć i nie przepadają ani za upałami, ani za mrozami.    

Warto jednak zaznaczyć, że pomrów wielki żywi się nie tylko roślinami czy rozkładającą się materią organiczną. Okazuje się, że jest kanibalem wśród ślimaków i jest w stanie zjeść osobnika własnego gatunku.        

pomrów wielki Pomrów wielki jest kanibalem wśród ślimaków. Fot.123RF.com

Gdzie pomrów wielki składa jaja?

Pomrowy wielkie występują na terenie całego kraju. Szczególnie upodobały sobie tereny podmokłe i zacienione, najczęściej znajdujące się w gąszczu traw czy chwastów. To właśnie w tych miejscach składają jaja. Zimują z kolei pod kamieniami, a także w zgniłych częściach roślin i traw. Oprócz tego lubią gromadzić się w ogrodach, na działkach, polach uprawnych, w tunelach foliowych czy szklarniach. Są w stanie przedostać się właściwie w każdy zakamarek, nawet do piwnic.      

Co ciekawe, pomrowy wielkie są obojnakami oraz hermafrodytami, co oznacza, że mogą rozmnażać się same i nie potrzebują do tego drugiego osobnika. W okolicach lata i jesieni składają jaja. Jest ich kilkadziesiąt, zaś każde z nich ma średnicę około 5 mm. Młode osobniki wylegają się po około miesiącu. Ślimaki te mogą żyć aż do 5 lat. Zastanawiasz się, jak zniszczyć jaja pomrowa wielkiego? Najprostszym sposobem jest ich zebranie, a następnie spalenie. Prewencyjnie można wykonać oprysk z pokrzywy.   

Przeczytaj również: Nasze babcie wiedziały, jak skutecznie pozbyć się turkucia z ogrodu. Ich sposób nigdy nie zawodzi

Jak pozbyć się ślimaków?

Warto zaznaczyć, że w naturalnym środowisku pomrów wielki nie ma wrogów, którzy mogliby zredukować jego populację. Dlatego w momencie, gdy na liściach, kamieniach lub deskach zauważysz charakterystyczny śluz, działaj jak najszybciej. Jak pozbyć się ślimaków? Zamiast sięgać po preparaty chemiczne, wypróbuj tych domowych sposobów. Dzięki temu szybko wytępisz pomrowy wielkie i usuniesz je z ogrodu.

  • Pułapka na ślimaki z piwem – wystarczy dowolny pojemnik (np. słoik) napełnić do połowy piwem, a następnie wkopać go w ziemi. Ślimaki, zwabione zapachem złotego trunku, łatwo wpadną do środka pułapki.

  • Wełna – nie masz pomysłu jak pozbyć się ślimaków? Użyj wełny. Jej szorstka struktura jest dla ślimaków bardzo nieprzyjemna w dotyku. W rezultacie szkodniki niechętnie wspinają się po takim materiale. Kawałkami wełny wystarczy okryć wysokie grządki lub porozrzucać je u podstawy roślin.

  • Miedź – zakłada się, że śluz wchodzi w reakcje chemiczne z miedzią, tworząc związki o właściwościach drażniących ślimaki. To sprawia, że szkodniki unikają kontaktu z tym materiałem. Rozłóż miedziane przedmioty wokół rabat czy konkretnych roślin, które wymagają ochrony. Jest to dobry sposób na zniechęcenie ślimaków do wizyty w naszym ogrodzie. Alternatywnie można też użyć taśmy miedzianej, którą z łatwością można znaleźć w sklepach ogrodniczych.  

  • Fusy z kawy – ślimaki nie znoszą zapachu kawy, a zawarta w niej kofeina jest dla nich toksyczna. Wystarczy rozsypać na ziemi wokół roślin fusy z kawy, a ślimaki będą omijać twoje uprawy z daleka. W tym celu równie dobrze sprawdzą się pokruszone skorupki z jaj. Dzięki temu stworzysz barierę, której ślimaki nie przekroczą.     

Źródło: ekologia.pl, deccoria.pl  

Przeczytaj również: Wyjątkowo niebezpieczny pająk składa teraz jaja. Sprawdź te miejsca w domu i ogrodzie oraz szybko się go pozbądź

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.