Porady ogrodnicze

Skrzydłokwiat żółknie i brązowieje na końcach? Stary babciny sposób na to, by miał duże liście i piękne kwiaty

Skrzydłokwiat jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych, znaną z pięknych kwiatów i oczyszczających powietrze właściwości. To roślina tropikalna, która ma swoje preferencje dotyczące gleby, temperatury czy podlewania. Jak o nią właściwie dbać? Dlaczego jej liście żółkną? Poznaj zasady pielęgnacji skrzydłokwiatów.

Skrzydłokwiat żółknie i brązowieje na końcach? Stary babciny sposób na to, by miał duże liście i piękne kwiaty
Wyjaśniamy, co zrobić, by skrzydłokwiat miał zdrowe liście i kwiaty. Fot. 123RF.com/Pixabay

Spis treści:

Jak uprawiać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat – znany również jako skrzydłolist – to rodzaj roślin zielnych, należących do rodziny obrazkowatych. Ma intensywnie zielone, błyszczące liście i wytwarza dekoracyjny kwiatostan. Skrzydłokwiat to jedna z roślin, które doskonale oczyszczają powietrze. Polecane są zwłaszcza do sypialni, choć można je oczywiście ustawić w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu. Żeby jednak rośliny pięknie się rozwijały, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Czego potrzebuje ta roślina?

  • Ziemia: Skrzydłokwiat preferuje podłoże o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-6). Najlepsza będzie dla niego ziemia żyzna, przepuszczalna i wilgotna. Może to być ziemia uniwersalna, ale lepsza będzie mieszanka ziemi próchniczej z piaskiem lub torfem. Można też użyć gotowej mieszanki na bazie piasku, torfu i kory.

  • Stanowisko: Skrzydłokwiat lubi ciepłe, zacienione miejsca. Najlepiej znaleźć dla niego w domu stanowisko półcieniste lub cieniste. Z pewnością nasłoneczniony parapet nie będzie odpowiedni. Najlepsza temperatura dla tej rośliny to 20-23 stopnie Celsjusza.

  • Podlewanie: Skrzydłokwiat lubi obfite podlewanie, jednak rośliny nie wolno przelać, bo może to doprowadzić do zgnicia jej korzeni. W dnie doniczki warto zrobić otwory, przez które będzie wypływał nadmiar wody. Latem roślinę podlewamy 2-3 razy w tygodniu. Zimą podlewanie skrzydłokwiatu powinno być rzadsze. Róbmy to 1-2 razy w tygodniu.

  • Nawożenie: Roślina potrzebuje umiarkowanego nawożenia. Latem warto odżywiać ją co 2 tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody. Nawożenie skrzydłokwiatu to dobry sposób na zwiększenie kwitnienia. Możemy wówczas zaaplikować uniwersalną odżywkę do kwiatów, jednak nie częściej niż raz w miesiącu i nie więcej niż ¼ wskazanej dawki. Jeśli kwiaty rośliny również staną się zielone, oznacza to, że przesadziliśmy z nawożeniem.

  • Przycinanie: Skrzydłokwiatu nie trzeba przycinać. Warto tylko usuwać z niego uschnięte łodygi, liście i kwiaty. Odcinamy je u nasady, używając ostrego sekatora. Trzeba uważać, aby nie uszkodzić przez przypadek zdrowych łodyg.

  • Rozmnażanie: Skrzydłokwiat najlepiej rozmnażać poprzez podział bryły korzeniowej. Jak to zrobić? Wyjmujemy roślinę z doniczki i oczyszczamy delikatnie z resztek starego podłoża. Jej bryłę korzeniową przecinamy ostrym nożem, a następnie dzielimy delikatnie część naziemną. Tak podzieloną roślinę umieszczamy w nowych doniczkach ze świeżym podłożem.

  • Choroby i szkodniki: Skrzydłokwiat najczęściej atakowany jest przez przędziorki. To czerwony pajączek, którego można zwalczyć poprzez opryski. Roślinie zagrażają też mszyce, czyli zielone, niewielkie owady, które również można zlikwidować dzięki opryskom. Skrzydłokwiaty mogą też zostać zaatakowane przez wełnowce, tarczniki czy wciornastki, jednak nie dzieje się to często.

Warto też widzieć, że skrzydłokwiat lubi raczej ciasne doniczki. Przesadzanie skrzydłokwiatu powinno odbywać się co roku – najlepiej na wiosnę. Przesadzanie to dobry moment, by rozmnożyć roślinę.

Czego nie lubi skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat nie lubi gwałtownych zmian temperatur, nadmiaru słońca oraz suchego powietrza. Zwłaszcza w czasie upalnych miesięcy warto spryskiwać roślinę wodą, by zapewnić jej więcej wilgoci. Nie lubi ona jednak przelewania. Drenaż podłoża powinien pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Skrzydłokwiat źle jednak toleruje chlor, więc najlepiej podlewać roślinę deszczówką lub odstaną wodą z kranu.

Jedną z kluczowych rzeczy jest wybór odpowiedniego miejsca dla rośliny. Zbyt duże nasłonecznienie może doprowadzić do jej uschnięcia i poparzenia liści. Z kolei zbyt duża ilość cienia może doprowadzić do zahamowania jej rozwoju.

Przeczytaj również: Skrzydłokwiaty tego nie znoszą. Dlatego marnieją i nie kwitną

Przenawożenie skrzydłokwiatu jest bardzo niebezpieczne i najczęściej dochodzi do niego zimą. Fot. 123RF.com

Dlaczego skrzydłokwiat żółknie i brązowieje na końcach?

Brązowienie końcówek liści skrzydłokwiatu może być znakiem, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Może to być także następstwo niedoboru wody. Spryskiwanie skrzydłokwiatu odstaną, miękką wodą powinno pomóc. Nie przelewajmy jednak rośliny, aby jej bryła korzeniowa nie zgniła. Żółknięcie i brązowienie liści może być właśnie oznaką, że system korzeniowy zaczął gnić. Zgniłe korzenie należy więc usunąć, a roślinę przesadzić do nowej ziemi. Liście skrzydłokwiatu żółkną też w następnie zbyt intensywnego oświetlenia. W takim wypadku warto przestawić roślinę w mniej nasłonecznione miejsce.

Jeśli chcemy wzmocnić skrzydłokwiat, warto zastosować genialny, babciny trik. Domowa odżywka z cukru to naturalny nawóz, który pomoże uratować roślinę doniczkową. Wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę cukru w 1 litrze przegotowanej wody. Kiedy mieszanka wystygnie, podlewamy nią roślinę. Używamy jednak tylko tyle domowej odżywki, aby zwilżyć glebę. Dzięki jej zastosowaniu raz w miesiącu liście skrzydłokwiatu będą wielkie i zielone. Rośliny zaczną też pięknie kwitnąć.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł? Kwadrans po podlaniu trzeba wykonać ważną czynność

Podlewanie skrzydłokwiatu musi być regularne. Fot.123RF.com

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.