Porady ogrodnicze

Uprawa malin dla początkujących. Wszystko o sadzeniu, pielęgnacji, przycinaniu i nawożeniu

Maliny chętnie uprawiamy w przydomowych ogródkach, ponieważ nie mają zbyt wysokich wymagań, a z owoców można przygotowywać pyszne dżemy, soki czy nalewki. Świetnie nadają się także do wypieków i mrożenia. Aby uprawa malin się udała, warto najpierw dowiedzieć się, jak o nie dbać. Poznaj najważniejsze informacje.

Uprawa malin dla początkujących. Wszystko o sadzeniu, pielęgnacji, przycinaniu i nawożeniu
Przedstawiamy, jak uprawiać maliny, by zebrać obfity plon. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Malina — charakterystyka

Malina właściwa, łac. Rubus Idaeus, należy do tego samego gatunku roślin, co jeżyna. Jednak różni się od pozostałych tym, że jej owoce łatwo odpadają od dna kwiatowego.

Występuje powszechnie na terenie Europy z wyjątkiem Portugalii i Islandii. W Polsce jest uznawana za gatunek pospolity. Jest bardzo odporna na mrozy, więc doskonale znosi nasze zimy.

Malina to krzew, który może osiągać do 2 metrów wysokości. Tworzy łukowato zawieszone pędy, które są pokryte kolcami. Mogą boleśnie wbijać się w skórę. Ponadto wzdłuż gałęzi wyrastają liście, które od spodu są pokryte białym kutnerem.

Roślina kwitnie od maja do sierpnia. W zależności od wybranej odmiany może owocować na początku lata, jak i jesienią. Co istotne — malina jest miododajna. Zatem z jej obecności w ogrodzie z pewnością ucieszą się zapylacze.

Popularne gatunki i odmiany malin

Odmiany malin można podzielić ze względu na owocowanie na dwie grupy: krzewy letnie i jesienne. Wybór rośliny zależy głównie od tego, kiedy chcesz się cieszyć pysznymi zbiorami.

Maliny letnie

Maliny letnie owocują na pędach dwuletnich. Można je spotkać także jako odmiany wczesne. Wymagają podpór, aby ich pędy nie łamały się pod naporem śniegu.

Te odmiany tworzą pąki kwiatowe w poprzednim sezonie. Dzięki temu pierwsze owoce na nich pojawiają się już w połowie czerwca! Jednocześnie to sprawia, że krzewy wymagają uważnego przycinania. Nie można pozbywać się pędów młodszych niż dwa lata, ponieważ w ten sposób usuniesz pąki kwiatowe i owoców nie będzie. Natomiast każdego roku trzeba wycinać wszystkie pędy, które są starsze niż dwa lata. Dzięki temu krzewy nie będą się nadmiernie zagęszczać, a maliny nie będą chorować.

Jakie letnie odmiany malin wybrać?

  • Radziejowa — daje duże owoce w drugiej połowie czerwca. Mało podatna na gnicie, a także na choroby grzybowe. Z jednego krzewu można zebrać ok. 1 kg malin.
  • Laszka — owocuje pod koniec czerwca. Owoce są duże i pokryte lekkim meszkiem. Dobrze się przechowują, jednak trzeba je dość szybko zbierać.
  • Przehyba — jest bardzo plenna. Tworzy duże owoce o stożkowatym kształcie, które są odporne na pleśń.

Maliny jesienne

Maliny jesienne są prostsze w uprawie niż odmiany letnie. Nie wymagają stosowania podpór, a ich pędy ścina się jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Na ich miejsce co roku wyrastają nowe, na których w drugiej połowie roku pojawiają się owoce.

Maliny jesienne mogą dawać plony nawet po pierwszych przymrozkach. Co więcej, mogą także powtarzać owocowanie na początku lata. Wystarczy nie obcinać ich pędów po jego zakończeniu! Należy przy tym pamiętać, że zazwyczaj drugi plon jest skromniejszy.

Jakie odmiany malin jesiennych wybrać?

  • Polka — bardzo często sadzona w polskich ogrodach. Tworzy duże, soczyste owoce aż do przymrozków. Zaniedbana zaczyna chorować.
  • Polana — jest odporna na choroby grzybowe. Daje błyszczące owoce o średniej wielkości.
  • Poranna Rosa — to wyjątkowa odmiana, która rodzi żółte, kuliste maliny. Są bardzo słodkie i soczyste. Uwaga! Ta wersja ma bardzo mocne pędy pokryte kolcami, ale jest odporna na choroby.

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany malin. Soczyste, bez robaków i chorób

Wyjaśniamy, jakie odmiany malin warto posadzić w swoim ogrodzie. Fot. CanvaPro: N8turegrl

Uprawa malin

Na dobrym stanowisku maliny tworzą podziemne pędy i szybko rozrastają się po ogródku. Dlatego ważne jest, aby podczas uprawy tych krzewów stale kontrolować ich rozwój.

  • Sadzenie — maliny najlepiej sadzić jesienią lub zimą, gdy ziemia nie jest zmarznięta. Dzięki temu ukorzenią się, zanim rozpocznie się wegetacja. Można umieścić je w gruncie nawet wiosną czy latem. Jednak wówczas na owoce przyjdzie Ci poczekać do kolejnego sezonu.

  • Ziemia — krzewy dobrze rosną na żyznych, przepuszczalnych i lekko kwaśnych glebach. Nie należy ich sadzić tam, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, ponieważ korzenie mogą zacząć gnić.

  • Stanowisko — aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych, najlepiej sadzić maliny w nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Jednak krzewy nie mogą być narażone na silne podmuchy wiatru, które mogłyby połamać ich pędy.

  • Podlewanie — choć maliny nie lubią mokrego podłoża, nie należy zaniedbywać nawadniania. Regularne podlewanie jest istotne zwłaszcza podczas zawiązywania owoców. Dzięki temu będą soczyste.

  • Nawożenie — maliny najlepiej dokarmiać trzykrotnie w ciągu roku. Wczesną wiosną należy użyć preparatu z azotem. Następne porcje nawozu krzewy powinny otrzymać w trakcie wypuszczania kwiatów i po zakończeniu owocowania. We wspomnianym okresie stosuj produkt z fosforem, który wzmocni rośliny i przygotuje je do nadejścia zimy.

  • Ściółkowanie — okrywanie podłoża wokół malin jest bardzo istotne. Dzięki warstwie ściółki gleba nie będzie zbyt szybko wysychać, więc krzewy będą dobrze nawodnione. Ponadto np. okrywa z kory pomoże utrzymać lekko kwaśne pH, które dobrze wpłynie na rozwój korzeni.

  • Przycinanie — maliny należy regularnie przycinać. Pędy odmian letnich należy skracać po zakończeniu owocowania w drugim roku uprawy. Natomiast na krzewach, które owocują jesienią, należy wykonywać ten zabieg pod koniec roku lub w lipcu, gdy skończą drugi raz owocować. Skracanie pędów jest kluczowe, aby zrobić miejsce nowym i zapobiec rozwojowi chorób grzybowych.

  • Owocowanie — aby maliny wypuszczały dużo owoców, dbaj o regularne podlewanie i nawożenie krzewów. Nie zapomnij także ich zbierać, aby nie gniły na krzewach i nie tworzyły idealnych warunków do rozwoju patogenów.

  • Rozmnażanie — aby pozyskać nowe sadzonki, poczekaj aż malina wypuści obok nowe przyrosty. Następnie szybko odetnij je ostrym szpadlem i zasadź w nowym miejscu!

Przeczytaj również: Czym nawozić maliny? Zrób to według wskazówek, krzaki będą się uginać od owoców

Wyjaśniamy, czym nawozić maliny, by bogato owocowały. Fot. 123RF.com/CanvaPro

Choroby i szkodniki malin

Najczęściej maliny są atakowane przez choroby grzybowe, np. szarą pleśń. Zazwyczaj rozwijają się one na krzewach, które nie są przycinane, rosną w nadmiernym zagęszczeniu lub na zbyt mokrym podłożu.

Wśród często spotykanych szkodników na malinach można zauważyć mszycę i przędziorki. Na dwuletnich odmianach zazwyczaj goszczą kostnik malinowiec i kwieciak malinowiec. Gdy zauważysz ich obecność, koniecznie wykonaj oprysk preparatami przeciwko szkodnikom.

Uprawa malin — warto wiedzieć

Podczas uprawy malin warto wiedzieć o tym, że te krzewy chętnie się rozrastają. Dlatego najlepiej wokół nich wkopać np. betonowe obrzeża, które zapobiegną niepożądanemu rozprzestrzenianiu się tych okazów po ogrodzie.

Ponadto należy pamiętać, aby koło malin nie sadzić jeżyn. Choć należą do tej samej grupy roślin, konkurują ze sobą o składniki odżywcze.

Niezbyt dobrym towarzystwem dla malin są także truskawki! Oba gatunki są chętnie atakowane przez szarą pleśń. Jeśli posadzisz je obok siebie, istnieje ryzyko, że utracisz obie plantacje.

Prawidłowa pielęgnacja malin to klucz do dużych zbiorów. Zacznij stosować powyższe zasady w ogrodzie i ciesz się słodkimi owocami!

Przeczytaj również:

Nowa, dwupiętrowa odmiana malin. Owocuje na jednorocznych i dwuletnich pędach

Zamieranie pędów malin. Nie popełniaj tych błędów, jeśli chcesz mieć zdrowy plon

Malinotruskawka - japoński owoc dla smakoszy. Poznaj zasady uprawy

Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się nowa, dwupiętrowa odmiana malin 'Skierka'. Fot. 123RF.com

Malinowy sposób na zdrowie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.