Porady ogrodnicze

Żywopłot z cisa usuwa tuje w cień. Jak sadzić i pielęgnować cis na żywopłot?

Planujesz sadzenie żywopłotu? Jedną z najpopularniejszych roślin do tworzenia zielonych ścian jest tuja. Istnieje jednak wiele innych gatunków, które z powodzeniem mogą zastąpić znanego żywotnika. Doskonałym rozwiązaniem jest żywopłot z cisu, który pięknie wygląda o każdej porze roku. Jak sadzić te rośliny, aby stworzyć zieloną ścianę? Jak pielęgnować żywopłot z cisa oraz jakie są jego zalety? Sprawdź.

Żywopłot z cisa usuwa tuje w cień. Jak sadzić i pielęgnować cis na żywopłot?
Żywopłot z cisa stanowi świetną alternatywę dla tui. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Cis żywopłotowy   

Szukasz rośliny na żywopłot? Wielu osobom od razu przychodzi na myśl tuja, która jest jedną z najczęściej spotykanych roślin w polskich ogrodach. Chociaż jest łatwa w uprawie i cieszy oko wiecznie zielonymi igłami, czasem może sprawiać kłopot. Zdarza się, że tuje nagle brązowieją i usychają, przez co tracą na atrakcyjności. Poza tym zawierają szkodliwy tujon, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Nie da się ukryć, że mimo ogromnej popularności, są już niemodne. Istnieje wiele gatunków roślin, które z powodzeniem mogą zastąpić tuję. Jedną z nich jest cis żywopłotowy.      

Cis to niewielkie drzewo lub krzew o zimozielonych igłach. W środowisku naturalnym występuje w Europie, w zachodniej części Azji oraz północnej Afryce. Chociaż rośnie wolno, jest rośliną długowieczną (w wieku 30 lat dorasta do 3-4 m). Co ciekawe, w starożytności cis uważano za drzewo śmierci. Wierzono, że znalezienie w cieniu tej rośliny może być zabójcze. Choć dzisiaj traktujemy ten fakt jako ciekawostkę, warto pamiętać, że niemal wszystkie jej części zawierają toksyczne substancje, dlatego trzeba chronić przed nią dzieci i zwierzęta domowe.   

Cis jest doskonałą rośliną na żywopłot, gdyż ma gęsty pokrój. Jego gałęzie pokryte są ciemnozielonymi igłami, które stanowią dekoracyjny akcent nawet w zimie. Dodatkowym atutem rośliny są małe, jaskrawoczerwone owoce, które pojawiają się jesienią. Chociaż dla człowieka są one niejadalne, stanowią doskonałe pożywienie dla ptaków.   

żywopłot z cisa Cis jest rośliną zimozieloną, dlatego żywopłot z niego będzie pięknie wyglądał również zimą. Fot.CanvaPro

Najlepsze odmiany cisa na żywopłot

Jeśli planujesz stworzyć żywopłot, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni gatunek cisa. Do tego celu najbardziej przydatne są odmiany o wyprostowanym pokroju, z pędami skierowanymi prostopadle do góry. Najlepszym wyborem będzie cis pospolity. Wśród jego odmian największą popularnością cieszą się m.in.:   

  • cis pospolity David – odmiana ta charakteryzuje się żółto-zielonym zabarwieniem igieł, osiąga wysokość 2-3 m;

  • cis pospolity Fastigiata – odmiana o kolumnowym pokroju, która docelowo dorasta do 3-5 m wysokości;

  • cis pospolity Fastigiata Robusta – kolumnowa odmiana o wąskim pokroju i umiarkowanym tempie wzrostu. Miękkie igły charakteryzują się ciemnozielony, wręcz czarnozielonym zabarwieniem;

  • cis pospolity Fastigiata Aurea – charakteryzuje się wąskim, kolumnowym pokrojem, rośnie bardzo wolno. Młode pędy są początkowo żółte, a później stają się jasnozielone;

  • cis pospolity Fastigiata Micro – karłowa odmiana, która dorasta do 80 cm wysokości. Krótkie igły mają barwę ciemnozieloną, lekko błyszczą.

Warto też wiedzieć, że na żywopłot nadają się niektóre odmiany cisa pośredniego. Szczególną uwagę warto zwrócić na takie odmiany jak Hilli, Hatfieldi, Farmen, Hicksii, a także Stefania oraz Tymon.

Przeczytaj również: Żywopłot z grabu wypiera tuje. Kiedy sadzić i jak pielęgnować grab na żywopłot?

Jak sadzić żywopłot z cisa?

Podczas sadzenia żywopłotu z cisa należy zachować właściwą rozstawę. Najlepiej sadzić krzewy co 35-50 cm, ponieważ z czasem rozrastają się zarówno na wysokość, jak i na szerokość. Zgodnie z uniwersalną zasadą, na metr żywopłotu nie może przypadać więcej niż pięć cisów. W przeciwnym razie rośliny nie będą miały miejsca do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Oprócz tego należy pamiętać o wyznaczeniu linii swojego przyszłego żywopłotu, wzdłuż której będziemy kopać dołki.  

Jak sadzić żywopłot z cisa? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

  • Zanim przystąpimy do sadzenia cisów, należy użyźnić glebę. W tym celu warto dodać do ziemi odkwaszony torf lub zmieszać ją z obornikiem bądź kompostem. Czynność ta pomoże poprawić jakość podłoża, dzięki czemu będzie dłużej utrzymywało wilgoć. W ten sposób dostarczymy też roślinom niezbędnych składników odżywczych.

  • Dołki do sadzenia cisów powinny być co najmniej dwa razy większe niż bryła korzeniowa.    

  • Po umieszczeniu roślin w dołkach należy zasypać je ziemią, delikatnie ugniatając ją wokół cisów, po czym obficie podlać.

  • Zaleca się wyściółkować cisy drobną korą lub ziemią liściową. Pomoże to zapobiec szybkiemu wysychaniu podłoża, a także ochroni rośliny przed rozwojem chwastów.

Żywopłot z cisa przycinamy zaraz po posadzeniu. W tym celu skracamy wierzchołki o kilka centymetrów (ale nie może to być cięcie radykalne) – pomoże to zagęścić i wzmocnić rośliny.

jak sadzić żywopłot z cisa Cis ma zwarty pokrój, dlatego doskonale nadaje się na żywopłot. Fot.CanvaPro

Pielęgnacja żywopłotu z cisa – podlewaj i przycinaj

Cis jest rośliną niezwykle odporną na trudne warunki atmosferyczne. Poza tym nie ma wielu wymagań uprawowych i rzadko sprawia problemy. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Preferuje gleby żyzne i przepuszczalne o odczynie obojętnym zasadowym lub lekko kwaśnym. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale może nawet znieść okresowe susze. Aby żywopłot z cisa wyglądał okazale, należy zapewnić regularne podlewanie. Nawadniamy rośliny obficie, aby przemoczyć 20-30 cm gleby. Szczególne zapotrzebowanie na wodę mają młode okazy, inaczej będą marnieć. W przypadku cisów warto rozważyć stworzenie stałego systemu nawadniającego.    

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dla żywopłotu z cisa jest przycinanie. Jak już wspominano wcześniej, rośliny przycinamy zaraz po posadzeniu. W kolejnych latach zabieg wykonuje się dwukrotnie w ciągu roku. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną (na przełomie kwietnia i maja) – usuwamy wtedy wszystkie chore i uszkodzone po zimie pędy, a także skracamy te zdrowe o połowę. Drugi raz cięcie żywopłotu z cisa wykonujemy w sierpniu, aby młode przyrosty zdrewniały przed nadejściem zimy. W tym celu delikatnie przycinamy czubki pędów, a także usuwamy te nadmiernie wybujałe. Kiedy żywopłot osiągnie pożądaną wysokość, przycinamy górne przyrosty, dzięki czemu będzie bardziej gęsty.          

Zalety żywopłotu z cisa

Posiadanie żywopłotu z cisa w ogrodzie niesie ze sobą szereg korzyści. Tworzy gęstą, zieloną ścianę, która zapewni poczucie prywatności i ochronę przed wiatrem. Miękkie igły pięknie prezentują się przez cały rok, stanowią dekoracyjny akcent nawet w okresie zimowym. Jesienią roślina zachwyca czerwonymi jagodami, które jeszcze bardziej dodają jej uroku. Poza tym żywopłot wykonany z cisa jest bardzo odporny na mrozy oraz zanieczyszczenia środowiska. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy tylko zadbać o regularne podlewanie i przycinanie. To sprawia, że cis jest doskonałą rośliną na żywopłot.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Silny wiatr w ogrodzie. Naturalne osłony – jak się zabezpieczyć przed stratami?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.