Rośliny domowe

Dlaczego liście alokazji żółkną i opadają? Tak utrzymasz ją przy życiu

Alokazja ze względu na charakterystyczne, niezwykle dekoracyjne liście zyskała wielką popularność wśród miłośników kwiatów doniczkowych. To właśnie one stanowią największą ozdobę rośliny. Dlatego, gdy liście alokazji zaczynają żółknąć i opadać, szukamy sposobu na przywrócenie jej dawnego wyglądu. Jak pielęgnować tę piękną roślinę? Dowiedz się, co lubi alokazja – to klucz do powodzenia uprawy.

Dlaczego liście alokazji żółkną i opadają? Tak utrzymasz ją przy życiu
Alokazja nie bez powodu nazywana jest rośliną samobójcą. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Alokazja – roślina samobójca

Alokazja (Alocasia) to niezwykle efektowna roślina doniczkowa. W kwiaciarniach spotkać ją można również pod mniej znaną, polską nazwą – zakleśń. Gatunek ten należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Jest ona bardzo liczna, obejmuje również inne kwiaty domowe, których największym atutem są dekoracyjne liście. W grupie tej znajdują się także filodendrony, monstery, skrzydłokwiaty czy aglaonemy. Alokazja pochodzi z Azji Południowo Wschodniej, tam zobaczyć ją można w tropikalnych lasach. W stanie naturalnym wygląda jednak nieco inaczej niż w doniczce – może osiągnąć znaczne rozmiary, dorastając do nawet kilku metrów wysokości.

Tę egzotyczną roślinę możemy z powodzeniem uprawiać w warunkach domowych. W sklepach ogrodniczych znajdziemy przede wszystkim alokazję amazońską 'Polly'. Niech nie zmyli nas nazwa tej rośliny. Nie pochodzi ona z Ameryki Południowej – podobnie jak większość odmian alokazji wywodzi się z Archipelagu Malajskiego. W pojemniku roślina ta osiąga wysokość nie większą niż 1 m. Uprawiając ją w domu, możemy cieszyć się jej atrakcyjnymi liśćmi, które mają strzałkowaty kształt oraz efektownie ponacinane brzegi. Liście są imponującej wielkości – mogą mieć nawet 30 cm długości. Ciemnozielony kolor blaszki liściowej, a także kontrastujące z nimi żółtawe nerwy sprawiają, że roślina wygląda niezwykle atrakcyjnie na okiennym parapecie.

Alokazja jest piękna, ale wymagająca. Alokazja jest piękna, ale wymagająca. Fot. CanvaPro

Nie ulega wątpliwości, że alokazja to piękna roślina. Potrzebuje jednak bardzo troskliwej pielęgnacji, ponieważ jest gatunkiem wyjątkowo wymagającym. Nie bez powodu alokazję nazywa się rośliną samobójcą. Zyskała to miano ze względu na fakt, iż jej uprawa stanowi dla wielu osób prawdziwe wyzwanie i trudno utrzymać ją przy życiu. Jako gatunek egzotyczny potrzebuje odpowiedniej wilgotności powietrza, właściwej temperatury, a także dostępu do naturalnego światła, aby uprawa zakończyła się sukcesem. Jeśli nie zaspokoimy jej potrzeb, liście alokazji zaczną usychać i opadać z rośliny. Co zrobić, aby tak wymagajacy okaz nie zmarniał? Przede wszystkim musimy wiedzieć, jakich błędów w pielęgnacji należy za wszelką cenę unikać.

Przeczytaj również: Trzykrotka rozrośnie się po całym parapecie. Wystarczy przygotować dla niej prosty nawóz

Dlaczego liście alokazji usychają i żółkną?

Alokazja to trudna w uprawie roślina, która nie jest polecana osobom początkującym. Często nawet doświadczeni właściciele kwiatów domowych mają z nią problemy. Zdarza się, że liście alokazji usychają i żółkną. Dlaczego tak się dzieje? Wymienić można kilka przyczyn.

  • Nadmiar wody – liście alokazji żółkną, jeśli roślina jest przelewana. Zbyt częste podlewanie dużą ilością wody prowadzi do gnicia korzeni. Musimy pamiętać o tym, aby nawadniać alokazję regularnie, stosując małe porcje miękkiej wody. Koniecznie zlewajmy nadmiar wody z podstawki. Nie możemy dopuścić do tego, by roślina stała w wodzie. Żółknące liście z brązowiejącymi brzegami powinny być dla nas jasnym sygnałem, że korzenie rośliny zaczęły gnić. Co zrobić, jeśli do tego doszło? Jak najszybciej przesadzimy okaz do świeżego podłoża i starajmy się go więcej nie przelewać.

  • Niedostatek wody – jeżeli roślinę podlewamy niesystematycznie, jej liście zaczynają usychać i opadać. Pamiętajmy, aby nie dopuszczać do całkowitego przesuszenia podłoża.

  • Niska wilgotność powietrza – alokazja, podobnie jak wiele roślin pochodzących z tropików, potrzebuje otoczenia, w którym panuje wysoka wilgotność. Zainwestujmy w urządzenia nawilżające powietrze lub połóżmy na grzejniku mokry ręcznik. W innym razie liście alokazji będą usychały i smętnie opadały na boki.

Nie jest łatwo sprostać wymaganiom alokazji. Nie jest łatwo sprostać wymaganiom alokazji. Fot. CanvaPro

  • Nadmiar światła – alokazja potrzebuje jasnego stanowiska po to, aby zdrowo rosnąć, nie może jednak być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W takim miejscu jej liście mogłyby zblednąć, co świadczyłoby o poparzeniu słonecznym. Doniczkę z rośliną postawmy na widnym parapecie, gdzie będzie miała dostęp do rozproszonego światła.

  • Atak szkodników – żółknięcie i usychanie liści alokazji może być spowodowane również żerowaniem szkodników. Roślina ta jest często atakowana przez przędziorki, wełnowce oraz tarczniki. Jeśli zauważymy objawy ich żerowania, zastosujmy odpowiednie środki owadobójcze. Nie zapominajmy również, że roślina, która utrzymywana jest w dobrej kondycji, lepiej broni się przed atakami szkodników.

  • Wiek rośliny – żółknięcie liści alokazji niekoniecznie musi być dla nas powodem do niepokoju. Być może przyczyną jest po prostu naturalne starzenie się rośliny. Najstarsze liście z czasem wymieniane są na nowe. Pozbądźmy się ich z okazu dopiero wtedy, gdy staną się całkowicie żółte.

  • Stres – transport do domu, zimne przeciągi, częsta zmiana stanowiska lub przesadzenie rośliny do świeżego podłoża może być dla niej bardzo stresujące, czego skutkiem jest opadanie liści. W takiej sytuacji nie narażamy alokazji na kolejne zabiegi. Dajmy jej czas na to, aby w naturalny sposób zebrała siły i wróciła do formy.

Co lubi alokazja – klucz do powodzenia uprawy

Alokazja lubi wysoką wilgotność powietrza. Alokazja lubi wysoką wilgotność powietrza. Fot. CanvaPro

Alokazja to roślina wymagająca w uprawie. Warto jednak włożyć trud w jej pielęgnację, ponieważ zadbany okaz wynagrodzi starania wyjątkowej urody liśćmi i zapierającym dech pokrojem. Co lubi alokazja?

  • Duża ilość rozproszonego światła słonecznego jest niezbędna do powodzenia uprawy. Jeśli nie jesteśmy w stanie go zapewnić, alokazję musimy doświetlać specjalnymi lampami.

  • W sezonie wegetacyjnym alokazja powinna być uprawiana w temperaturze od 23 do 28°C, natomiast zimą od 18 do 20°C.

  • Gatunek ten preferuje przepuszczalne i żyzne podłoże o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-5,5). Zapewnijmy mu również odpowiedni drenaż.

  • Ziemia w doniczce z alokazją powinna być stale lekko wilgotna.

  • Alokazja lubi wysoką wilgotność powietrza. Warto ją postawić na tacce wypełnionej keramzytem oraz wodą lub stosować urządzenia nawilżające powietrze.

  • Roślina ta wymaga zasilania w składniki odżywcze przez cały sezon wegetacyjny. Jako odżywkę możemy stosować gotowe nawozy wieloskładnikowe.

Niezwykle efektowne alokazje to rośliny, które pochodzą z lasów tropikalnych. Choć nie jest łatwo zapewnić im odpowiednie warunki w domu, z pewnością warto podjąć to wyzwanie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Elegantka wśród palm. Jak uprawiać i pielęgnować chamedorę?

Po przesadzeniu zamiokulkas przestał rosnąć? Podlej go witaminową wodą, wypuści mnóstwo nowych liści

Dlaczego liście storczyka żółkną? Jaki wpływ na storczyki ma światło i stres

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.