Rośliny domowe

Zamiokulkas potrzebuje czyszczenia korzeni. Liście wreszcie przestaną żółknąć, nowych będzie ogrom

Zamiokulkas często nazywany jest żelazną rośliną ze względu na swoją wytrzymałość i stosunkowo niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Jednak to nie znaczy, że zniesie wszystko. Jeśli twoja roślina wygląda na zmęczoną, a jej liście żółkną, prawdopodobnie popełniasz typowe błędy w jej uprawie, które niekorzystnie wpływają na wzrost i rozwój. Jest jednak mało znany sposób, który pomoże przywrócić zamiokulkasowi dawny blask i pobudzić wypuszczanie nowych liści. Wystarczy wykonać czyszczenie korzeni.    

Zamiokulkas potrzebuje czyszczenia korzeni. Liście wreszcie przestaną żółknąć, nowych będzie ogrom
Odkryj mało znany, ale skuteczny sposób na pobudzenie zamiokulkasa do wypuszczania nowych liści. Fot.Kateryna Kuskova/Deccoria.pl

Spis treści:

Czyszczenie korzeni zamiokulkasa – krok po kroku

Oprócz atrakcyjnego wyglądu zamiokulkas charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki. Choć dużo wybaczy, nie jest niezniszczalny. Roślina ta nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych – wykazuje tolerancję na suszę, nie wymaga wielu składników odżywczych oraz przycinania. Mimo to czasami może wyglądać na marniejącą i przestać wypuszczać nowe liście. Aby przywrócić życie swojemu zamiokulkasowi, wykonaj skuteczny, ale mało znany zabieg, jakim jest czyszczenie korzeni. To sprawi, że liście rośliny przestaną żółknąć, a nowych będzie zatrzęsienie. Podpowiadamy, jak wygląda czyszczenie korzeni zamiokulkasa krok po kroku.

  • Ostrożnie wyjmij zamiokulkasa z doniczki.

  • Usuń z bryły korzeniowej starą ziemię, ale rób to bardzo delikatnie.

  • Przystąp do czyszczenia korzeni – w pierwszej kolejności usuń wszystkie zgniłe korzenie. Jeśli są one zbyt zgniecione, można delikatnie je rozluźnić, aby zachować zdrowy wzrost rośliny.

  • Za pomocą pędzla należy oczyścić bryłę korzeniową z resztek starego podłoża. Wytnij podejrzane fragmenty korzeni i daj roślinie odpocząć przez około godzinę.

czyszczenie korzeni zamiokulkasa  Jeśli zamiokulkas słabo rośnie i nie wypuszcza nowych liści, wykonaj czyszczenie korzeni. Fot.pundapanda/123RF.com

  • Przygotuj ziemię do sukulentów (zmieszaj ze sobą 6 garści ziemi kompostowej, 3 garście perlitu, 2 garście piasku rzecznego oraz 2 garście węgla drzewnego bądź aktywnego).

  • Kiedy bryła korzeniowa przeschnie, posadź na nowo zamiokulkasa. Pamiętaj, że doniczka nie może być zbyt duża, gdyż skutkuje to nadmiernym rozrostem części podziemnej, co hamuje rozwój części nadziemnej.

  • Istotnym elementem prawidłowej pielęgnacji zamiokulkasa jest drenaż na dnie doniczki. Natomiast tym razem pomijamy tę czynność, gdyż będziemy podlewać roślinę od dołu, dzięki czemu pobierze wodę przez otwory w dnie doniczki. Zamiokulkasa nawadniamy odstaną wodą, wlewając ją do podstawki (po około 15 minutach nadmiar wody z podstawki należy zlać).  

Czego potrzebuje zamiokulkas, żeby zdrowo rosnąć?

Choć zamiokulkas jest mało wymagający, aby mógł rosnąć zdrowo i pięknie, ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Najlepiej czuje się w miejscu jasnym, ale z rozproszonym światłem. Poradzi sobie też w pomieszczeniach zacienionych, ale wtedy jego łodygi mogą się wyciągać, a liście będą jasnozielone. Ze względu na to, że zamiokulkas magazynuje wodę w swoich kłączach i liściach, nie wymaga częstego podlewania. Nawadniamy go, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Warto jednocześnie uważać na przelanie, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni i żółknięcia liści. Choć zamiokulkas nie jest żarłoczny, od czasu do czasu potrzebuje odpowiednich składników odżywczych do wzrostu. Warto pamiętać, aby nie zraszać jego liści, a jedynie co jakiś czas przecierać je z kurzu. Wystarczy trzymać się tych prosty zasad, a zamiokulkas będzie zdrowo rósł i wypuszczał mnóstwo nowych liści.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Spryskaj paprotkę odżywką z olejem rycynowym. Będzie soczyście zielona i bujna jak nigdy

Skrzydłokwiat ma dużo liści, ale nie kwitnie? Daj mu się napić tej mikstury

Nietuzinkowe kwiaty na niespotykanej łodydze. Uprawa i pielęgnacja róży pustyni

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.