Urządzanie wnętrz

Łazienka z czarną ceramiką – czy to dobry wybór? Jak dbać o czarne WC, umywalkę i wannę

Połyskująca i luksusowa w stylu glamour, surowa industrialna, zmiksowana z drewnem w estetyce minimalistycznej – pomysłów na czarną łazienkę jest mnóstwo! Jednym z elementów coraz chętniej wykorzystywanych w takich łazienkach jest czarna ceramika. Czy to dobry pomysł? Jak dbać o czarne sprzęty łazienkowe? Podpowiadamy!

Łazienka z czarną ceramiką – czy to dobry wybór? Jak dbać o czarne WC, umywalkę i wannę
Czerń, podobnie jak biel, to kolor doskonale komponujący się z każdą inną barwą. Fot.123RF.com

Spis treści:

Łazienka z czarną ceramiką – zalety i wady

Po latach, gdy jedynym wyborem do łazienki były białe umywalki, toalety czy wanny, trendy diametralnie się zmieniły, a rynek otworzył na nowe opcje. Alternatywą dla bieli stała się czerń – połyskująca, matowa, elegancka albo minimalistyczna. Czarne umywalki, toalety i wanny pojawiły się w sklepach w rozmaitych rozmiarach i formach, co spowodowało, że można je obecnie zaaranżować w łazienkach w każdym stylu.

Wybór czarnej ceramiki to rozwiązanie, które ma mnóstwo zalet, ale nie jest jednocześnie pozbawione wad. Żeby więc podjąć decyzję o zakupie czarnej umywalki albo toalety, warto poznać dwie strony medalu.

Zalety czarnej ceramiki:

  • jest bardziej oryginalna od białej, wprowadza do łazienki efekt „wow”,
  • łatwo komponuje się z innymi kolorami i wzorami,
  • pasuje do łazienek w każdym stylu,
  • wygląda nowocześnie,
  • nie widać na niej zabrudzeń takich jak kurz,
  • jest ponadczasowa i uniwersalna, nie wyjdzie szybko z mody.

Do wad czarnej ceramiki należy zaliczyć:

  • może sprawiać wrażenie ciężkiej, szczególnie w mniejszych łazienkach,
  • bardziej niż na białej, widać na niej zacieki z wody oraz kamień,
  • może blaknąć i zmieniać kolor pod wpływem środków czyszczących, szczególnie jeśli jest wykonana z materiałów niskiej jakości.

czarna umywalka Czarna ceramika to ciekawe i niebanalne, choć coraz częściej spotykane rozwiązanie. Fot.123RF.com

Czarna ceramika w łazience – hit czy kit?

Jeśli chodzi o trendy i styl, czarne umywalki, toalety i wanny to zdecydowany hit! Nadają łazience ton, wprowadzają elegancję i oryginalność. Nawet najbardziej minimalistyczna łazienka, wyposażona w czarne elementy, staje się stylowa i ciekawa.

Co prawda w małych łazienkach niekoniecznie powinno się wprowadzać dużo czerni, gdyż optycznie zmniejsza ona przestrzeń. Jednak nawet sama wyrazista umywalka może zmienić charakter tego wnętrza. Absolutnym hitem są zaś łazienki, w których czerń jest motywem przewodnim i pojawia się nie tylko pod postacią toalety, umywalki i wanny, ale także na ścianach i podłodze. Takie wnętrze nie musi być mroczne – wystarczy rozświetlić je odpowiednim oświetleniem i rozjaśnić dużymi lustrami.

Z czym łączyć czarną ceramikę łazienkową?

Czerń, podobnie jak biel, to kolor doskonale komponujący się z każdą inną barwą. Można więc zaaranżować łazienkę klasycznie, używając czarnych i białych elementów wykończeniowych albo nieco zaszaleć, sięgając po mniej oczywiste połączenia. Do najciekawszych należą:

  • czarna ceramika i płytki drewnopodobne – taki zestaw sprawdzi się w łazienkach industrialnych oraz minimalistycznych; płytki imitujące drewno to świetne tło dla wyrazistych form umywalki czy wanny,
  • black on black – wolnostojąca czarna wanna na czarnej podłodze albo czarna umywalka nablatowa zamontowana na marmurowym, żyłowanym blacie to połączenia odważne, wyraziste i niebanalne; trzeba jednak pamiętać, że sprawdzą się tylko w dużych łazienkach,
  • czarna ceramika i kolory ziemi – bardzo modnym i eleganckim połączeniem jest mariaż czerni z beżami; taki miks szczególnie dobrze pasuje do minimalistycznego stylu japandi albo eleganckiego glamour.

czarna umywalka Czarna ceramika nie musi być trudna to utrzymania w czystości! Fot.123RF.com

Czerń może nadać charakteru łazience utrzymanej w pastelach albo dodać wyrazu zbyt mdłemu, jasnemu wnętrzu, które właściwie nie ma żadnego mocnego, przyciągającego oko elementu. Aby zachować spójność, ceramikę warto zestawiać z czarną armaturą.

Przeczytaj również: Jak samemu zaprojektować łazienkę? Jak powinna wyglądać nowoczesna łazienka

Jak dbać o czarną ceramikę w łazience?

Czarna ceramika budzi czasem wątpliwości co do jej praktycznego zastosowania. Czas rozprawić się więc z mitem o ciemnych umywalkach, na których wiecznie widać kamień!

Jak dbać o czarne elementy wyposażenia łazienki? Aby w pełni wykorzystać ich wizualny potencjał, warto stosować się do kilku wskazówek:

  • czarną ceramikę należy czyścić regularnie – najlepiej co 2-3 dni,
  • na koniec dnia, po ostatnim korzystaniu, warto ją przetrzeć,
  • do czyszczenia zacieków najlepiej sprawdza się szmatka z mikrofibry,
  • raz w tygodniu ceramikę należy umyć przy użyciu specjalnego preparatu do tego typu powierzchni,
  • aby uniknąć zacieków, zawsze należy wycierać ceramikę do sucha, np. ręcznikiem papierowym;
  • jeżeli na toalecie, wannie czy umywalce pojawi się kamień, nie od razu trzeba sięgać po silne detergenty – doskonale sprawdzi się domowy sposób, czyli roztwór octu z wodą w proporcji 1:1. Wystarczy przetrzeć nim daną powierzchnię.

czarna wanna Czarne umywalki, toalety i wanny pojawiły się w sklepach w rozmaitych rozmiarach i formach, co spowodowało, że można je obecnie zaaranżować w łazienkach w każdym stylu. Fot.123RF.com

Czym nie wolno czyścić czarnej ceramiki łazienkowej?

Czarna ceramika nie jest trudniejsza w utrzymaniu niż jej biała czy kolorowa alternatywa. Jest jednak kilka kwestii, które należy mieć na uwadze, chcąc by jak najdłużej świetnie wyglądała.

  • Przede wszystkim nie wolno stosować żadnych środków i ścierek, które mają właściwości ścierne. Ich zastosowanie wiąże się z dużym ryzykiem porysowania delikatnej powierzchni umywalki czy toalety.
  • Należy unikać wszelkich produktów czyszczących, które zawierają w składzie alkohol, kwasy, rozpuszczalniki czy chlor, ponieważ mogą one uszkodzić delikatną powierzchnię czarnej ceramiki łazienkowej.

Czarna ceramika nie musi być trudna to utrzymania w czystości! Wielu producentów wciąż doskonali swoje produkty, pokrywając je specjalistyczną warstwą ochronną, hydrofobową, która pozwala na szybsze usuwanie plam czy zacieków. To powoduje, że czarne umywalki, wanny i toalety mogą służyć naprawdę długi czas i być w doskonałej kondycji.

Czarna ceramika to ciekawe i niebanalne, choć coraz częściej spotykane rozwiązanie. Wiele osób rezygnuje jednak z tego pomysłu, obawiając się, że czarna umywalka czy toaleta będą wymagały więcej wysiłku w utrzymaniu ich w czystości. W rzeczywistości ilość pracy, którą trzeba włożyć w czyszczenie czarnych elementów wyposażenia łazienkowego jest taka sama, jak w przypadku białych czy kolorowych sprzętów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Co na ścianę w łazience? Imitacja metalu, drewna czy tkaniny?

Małe łazienki w bloku - inspiracje

Jak ukryć bojler w małej łazience? Goście nawet się nie zorientują, że tam jest

Łączenie kolorów we wnętrzach. Trzymaj się tych zasad

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.