Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Data publikacji: 2017-08-05 00:00:00

W niemal każdym mniejszym czy większym miasteczku powstaje przynajmniej jedna galeria handlowa, a w większych miastach jest ich do dyspozycji przynajmniej kilka. Ludzie spędzają w nich coraz więcej czasu, a ozdobne rośliny zielone stanowią w tych hermetycznych obiektach element wystroju, który umila nam czas spędzany na zakupach czy kawie, jednocześnie, choć w minimalnym stopniu, zbliżając nas do natury.

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Ogromne i szczelnie zamknięte budynki niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie, co zostało potwierdzone w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opisującej tzw. syndrom chorego budynku (sick building syndrome), który polega na pojawieniu się kombinacji dolegliwości u osób przebywających dłużej w budynkach z w pełni kontrolowanymi warunkami klimatycznymi. U badanych osób występowała suchość skóry, podrażnienie oczu i gardła, uczucie duszności, bóle głowy i nudności, a nawet omdlenia, aż do momentu wprowadzenia do otoczenia prawdziwych roślin. Poważne zagrożenie stanowią choroby wywoływane zanieczyszczonym powietrzem w klimatyzowanych budynkach jak np. choroba legionistów, wywołana zakażeniem bakterią Legionella, bytującą w przewodach wentylacyjnych oraz gorączka klimatyzacyjna czy nawet choroby nowotworowe.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Obecność żywej zieleni w pozornie idealnych pomieszczeniach jest więc niezwykle istotna, jej wprowadzenie wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia, uspokaja nas, zmniejszając stres i zwiększając koncentrację. Wnętrza urozmaicone roślinnością poprawiają nastrój klientów oraz komfort pracy osób w nich pracujących co pozytywnie wpływa również na ich efektywność. Rośliny wygłuszają również pomieszczenia oraz redukują wyładowania elektrostatyczne w otoczeniu, czym zwiększają komfort odwiedzających centrum handlowe. Dodatkowo w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach o małej wilgotności względnej zwiększa się ryzyko przeziębień i alergii, a obecność roślin przeciwdziała tym zagrożeniom, zwiększając wilgotność otoczenia, redukując stężenie lotnych związków chemicznych oraz wspierając wymianę tlenu i dwutlenku węgla.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kolejnym ważnym aspektem przemawiającym za obecnością roślinności w galeriach jest podniesienie estetyki przestrzeni, ponadto żywe rośliny we wnętrzach, współcześnie świadczą o dobrym guście i smaku. Wybór odpowiednich gatunków roślin, donic pasujących do wnętrza oraz efektownych dekoracji to klucz do sukcesu, którym będzie wyeksponowanie piękna zieleni w sterylnym otoczeniu. Podobnie obecność żywych roślin już na wejściu do danego obiektu zapewnia nie tylko dobre pierwsze wrażenie, ale i poprawę naszego nastroju.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jakie rośliny wybrać do nasadzeń wewnątrz budynków?
Dobór gatunków stosowanych do aranżacji w galeriach handlowych i biurowcach musi być przemyślany, gdyż w takich pomieszczeniach warunki wzrostu roślin są niezwykle niekorzystne. Występujące w tych miejscach liczne czynniki stresogenne takie jak: niedobór światła słonecznego, ograniczenie donicami strefy rozrostu korzeni oraz brak cyrkulacji powietrza, która sprzyja transpiracji roślin, sprawia, że tylko nieliczne gatunki są w stanie rozwijać się w warunkach tam panujących. Rośliny w tego typu nasadzeniach muszą więc być roślinami kseromorficznymi, charakteryzującymi się małymi wymaganiami świetlnymi i niewielkimi potrzebami glebowymi, powinny także zostać odpowiednio dobrane do wymiarów zaplanowanych donic.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Gatunki idealne do nasadzeń w galeriach handlowych oraz biurowcach to np.: Zamiokulkas zamiolistny, Sansewiera gwinejska ‘Hahnii’, Sansevieria gwinejska, Sansewieria cylindryczna, Ciemnotka okrągłolistna, Epipremnum złociste.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Właściwie dobrane rośliny, sadzimy w podłożu dopasowanym do wymagań danego gatunku, pamiętając przy tym, że nie sadzimy w jednym pojemniku roślin o różnych wymaganiach glebowych. Rośliny sadzimy w odpowiednio dobranych pod względem wielkości donicach, które będą pasowały do charakteru danego miejsca.

Nasadzenia będą spełniać swoje dekoracyjne właściwości, jeśli zapewniona zostanie im również odpowiednia pielęgnacja i nawożenie. Należy pamiętać o umiejętnym podlewaniu roślin kseromorficznych, które wykonujemy rzadko (raz na tydzień), niewielką ilością wody, która jedynie zwilży glebę oraz o regularnym ich nawożeniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Inną niezwykle dekoracyjną i coraz bardziej popularną formę zaproszenia roślinności do dużych pomieszczeń, stanowi stworzenie tzw. zielonej ściany, która jest efektowna, zajmuje mniej miejsca, tłumi hałas i idealnie nadaje się do oddzielania części pomieszczeń od siebie. Tworzymy ją, doprowadzając system automatycznego podlewania i wprowadzając dodatkowe oświetlenie, które może stworzyć dodatkowo niezwykły efekt.

Czasami z jakichś powodów niemożliwe jest posadzenie żywych roślin, w zastępstwie możemy wtedy skorzystać ze sztucznej zieleni, która bywa obecnie dopracowane w detalach tak, że odróżnimy ją od prawdziwych roślin dopiero z naprawdę bliskiej odległości. Sztuczna roślinność jest również dekoracyjna i wymaga jedynie okresowego czyszczenia, jednak niewątpliwym minusem takiego rozwiązania jest brak właściwości oczyszczających, jonizujących i natleniających powietrza w pomieszczeniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Urozmaicenie przestrzeni centrów handlowych i biurowców zielenią ma więc praktycznie same zalety, flora wpływa pozytywnie na zdrowie i nastroje klientów i pracowników, jej obecność gwarantuje wzrost jakości i atrakcyjności przestrzeni publicznej, a co za tym idzie, pojawia się w niej większa liczba ludzi, czyli klientów, a za tym idzie kolejny zysk.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy