Jak badać pH gleby?

Data publikacji: 2017-03-18 06:00:00

Jedną z najważniejszych informacji przydatnych przy uprawie roślin jest odczyn gleby. Jego znajomość pozwoli nam lepiej zarządzać ogrodem, a co za tym idzie, uzyskać bujniejsze plony oraz pięknie kwitnące okazy. Jak pobrać próbkę ziemi do badania i sprawdzić jej pH?

Jak badać pH gleby?

Odczyn gleby określa stosunek stężenia jonów wodorowych H+, do jonów wodorotlenków OH, czyli mówi o kwasowości lub zasadowości ziemi. Najczęściej jest on wyrażany za pomocą 14-stopniowej skali pH. Im jest ona niższa, tym kwasowość jest większa. Zgodnie z zakresem pH wyróżniamy podłoża silnie kwaśne (pH < 4,5), kwaśne (pH 4,6- 5,5), lekko kwaśne (pH 5,6 – 6,5), obojętne (pH 6,6 – 7,2) oraz zasadowe (> 7,2).

Kwasowość ziemi należy sprawdzić wiosną, jeszcze przed pierwszymi nasadzeniami. Odczyn gleby determinuje efektywność pobierania wody i składników pokarmowych przez roślinę. Nieodpowiednia kwasowość może sprawić, że rośliny będą gorzej przyswajały składniki pokarmowe. Poza tym w mocno zakwaszonej ziemi brakuje pożytecznych bakterii, a minerały tworzą nierozpuszczalne w wodzie związki chemiczne. Często też rozwijają się w niej groźne pleśnie.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Badanie odczynu pH jest konieczne, jeśli planujemy uprawiać w ogrodzie różne gatunki roślin. Większość z nich woli podłoże o odczynie zbliżonym do obojętnego (ph 6,0 – 7,0). Niektóre jednak mają bardziej „rygorystyczne” wymagania względem gleby. Za przykład niech posłużą wrzosiec krwisty, wrzos pospolity, rododendron, czy magnolia, które dobrze rosną w zakwaszonym podłożu. Z kolei budleja Dawida, lawenda, berberysy, jukki ogrodowe zdecydowanie preferują ziemie alkaliczne. Jeśli zależy nam na zadbanym, wolnym od mchu trawniku zapewnijmy mu ziemię o odczynie obojętnym.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Jak sprawdzić odczyn gleby? Badanie pH
Aby przeprowadzić wiarygodne badania, należy pobrać kilka, czy nawet kilkanaście próbek podłoża, z różnych miejsc w ogrodzie. Ogólna zasada mówi, że z każdego 100 mkw. powinniśmy pozyskać 3-4 próbki. Ziemie wykopujemy na głębokości ok. 25 cm.

W badaniu kwasowości podłoża przydatne będą np.:
- chemiczny kwasomierz polowy – badaną próbkę należy włożyć do probówki, a następnie połączyć z dołączonymi do opakowania odczynnikami. Po zmianie koloru wynik interpretujemy na podstawie dołączonej skali.

- kwasomierz – sondę urządzenia wtykamy w ziemię, po chwili odczytujemy wynik (niektóre modele mogą wymagać dodatkowego zalania próbkowanej ziemi wodą destylowaną)

- papierek lakmusowy – jest tani i umożliwia szybkie odczytanie wyniku. Próbkę ziemi umieszczamy w plastikowym pojemniku i zalewamy wodą destylowaną. Po wymieszaniu zanurzamy odczynnik w roztworze. Po kilku chwilach zmieni on kolor.

- test do gleby – przebiega podobnie, jak badanie papierkiem lakmusowym. Do pojemnika z roztworem wody i ziemi wrzucamy specjalną tabletkę. Wynik odczytuje się po zmianie koloru płynu, z legendy dołączonej do miernika.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Można również wykorzystać domowe sposoby, np. ten z zastosowaniem octu i sody oczyszczonej. Do dwóch plastikowych pojemników (np. denek odciętych od 1.5 litrowej butelki) przesypmy ziemię z próbkowanego obszaru. Zalejmy ją wodą destylowaną, całość wymieszajmy. Do pierwszego naczynia dodajemy parę łyżek sody, a do drugiego kilka łyżek octu. pH odczytujemy na podstawie otrzymanej reakcji chemicznej – jeśli ziemia zaczęła „bulgotać” i „musować” w próbce z sodą oczyszczoną, badana gleba ma odczyn kwasowy, jeśli w próbce z octem – gleba ma odczyn zasadowy.

Powyższe metody pozwalają na uzyskanie orientacyjnych wyników. Jeśli zależy nam na precyzyjnych odczytach, możemy skierować się do Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych.
Obserwacja własnego ogrodu również da nam przybliżoną informację o skali kwasowości. Bujnie i zdrowo rosnące borówki, szczaw, wrzośce, skrzy polny czy koniczyna, dają podstawę, by przypuszczać, że gleba ma odczyn kwaśny.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Zmiana pH gleby
Zbyt kwaśne podłoże nie powinno przekreślać naszych planów względem ogrodu – odczyn pH można łatwo zmienić. Obniżymy je przy użyciu nawozów wapniowo-magnezowych, wapna rolniczego lub kredy mielonej. Tzw. wapnowanie można przeprowadzać o każdej porze roku, chociaż najlepszym terminem będzie wczesna wiosna (przed okresem wegetacji) lub wczesna jesień (po wegetacji). Podczas odkwaszania nie stosujmy w tym czasie nawożenia nawozami naturalnymi (fosforowych, azotowych).

W wypadku zasadowego podłoża zakwasimy je łącząc z nim kwaśny torf, nawóz siarkowy lub azotowy. Pomocne będzie również ściółkowanie gleby. Termin odkwaszania zależy od rodzaju używanego środka.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy