Porady ogrodnicze

Jak zrobić sadzonki z obciętych gałęzi tui? Koniec lata to najlepszy czas na rozmnażanie żywotników

Chcesz mieć wiele dekoracyjnych żywotników na swojej działce, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów? Nie musisz kupować drogich sadzonek w sklepie ogrodniczym – bez trudu zrobisz je samodzielnie. Sierpień to idealny moment na przygotowanie własnych sadzonek tui z obciętych fragmentów pędów. Dowiedz się, jakie żywotniki nadają się do rozmnażania i jak ukorzenić gałązki tui w kilku prostych krokach.

Jak zrobić sadzonki z obciętych gałęzi tui? Koniec lata to najlepszy czas na rozmnażanie żywotników
Tuje z łatwością rozmnaża się wegetatywnie, pozyskując z nich sadzonki. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Rozmnażanie żywotników – dobór okazu na sadzonki

Tuje z łatwością rozmnaża się sposobem wegetatywnym, pozyskując z nich sadzonki i dbając o to, aby się ukorzeniły. W ten sposób możemy stworzyć przed domem piękny żywopłot, nie płacąc ani złotówki za nowe rośliny. Jakie żywotniki można przeznaczyć do rozmnażania? Gałązki pobieramy z ze zdrowo rosnących, kilkuletnich okazów, na których nie ma żadnych objawów chorób czy żerowania szkodników. Dobór odpowiedniego żywotnika do rozmnażania jest istotny, ponieważ pozyskane z nich młode tuje będą nosiły te same cechy co roślina macierzysta, zachowując podobieństwo w pokroju, rozmiarze, tempie wzrostu oraz kolorze igieł.

Jak zrobić sadzonki z obciętych gałęzi tui?

  • Pozyskanie młodych gałązek żywotnika

Po wybraniu zdrowego i dorodnego żywotnika, w pierwszym kroku pobieramy z niego pędy. Zadanie to najlepiej wykonać ręcznie, delikatnie odrywając je dłońmi. Aby przygotować sadzonki, z górnej części tui lub wierzchołków gałęzi pozyskujemy młode pędy o długości ok. 15 cm. Zróbmy to w taki sposób, by fragment gałązki był zdrewniały. Pokryty korą (tzw. języczkiem) twardy kawałek nazywany jest piętką. Część pokryta korą powinna mieć długość ok. 1 cm. Jeśli jest dłuższa, przytnijmy ją za pomocą zdezynfekowanego sekatora lub nożyczek. Tzw. piętki nie można zupełnie usuwać, ponieważ to właśnie od tego elementu zależy, czy sadzonka prawidłowo się ukorzeni.

  • Przygotowanie własnych sadzonek tui

W kolejnym kroku gałązki przycinamy do długości 10 cm, skracając ich zieloną część. Pamiętajmy również, by pozbyć się rozgałęzień znajdujących się blisko zdrewniałego fragmentu pędu. W taki sposób ograniczymy utratę wody z rośliny i przyspieszymy proces wypuszczania korzeni. Tak przygotowane sadzonki z obciętych gałęzi tui są już gotowe do zanurzenia w ukorzeniaczu.

Gałązki pobieramy z ze zdrowo rosnących, kilkuletnich żywotników. Fot. 123RF Gałązki pobieramy z ze zdrowo rosnących, kilkuletnich żywotników. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również: Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Jak ukorzenić gałązki tui?

Oczyszczone sadzonki żywotników powinniśmy niezwłocznie umieścić w ukorzeniaczu. Doskonale sprawdzą się zarówno domowe preparaty stymulujące rozwój korzeni, jak i gotowe środki w postaci proszku lub pudru. Do ukorzeniania gałązek tui możemy wykorzystać ukorzeniacz typu AB, który jest polecany do sadzonek zdrewniałych lub półzdrewniałych.

Po kilku godzinach przygotowane sadzonki umieszczamy w doniczkach z podłożem. Tuja najlepiej ukorzeni się w ziemi ogrodowej połączonej z torfem oraz piaskiem. W podłożu należy wydrążyć otwory o głębokości ok. 4 cm, po czym w te miejsca ostrożnie włożyć sadzonki, pilnując, aby tzw. piętka znajdowała się na dole. Rośliny przysypujemy ziemią, a następnie podlewamy. Aby szybko się ukorzeniły, umieśćmy je w widnym pomieszczeniu, w którym będzie panowała temperatura w zakresie 18-22°C. Sadzonek nie narażajmy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Doniczki można nakryć folią.

Jak ukorzenić gałązki tui? Przede wszystkim unikajmy przesuszenia podłoża. Aby sadzonki tui zdołały wypuścić korzenie, musi być ono stale lekko wilgotne. Musimy uzbroić się w cierpliwość – rośliny powinny się ukorzenić po dwóch, maksymalnie trzech miesiącach. Gdy to nastąpi, będziemy mogli przesadzić je do dużych pojemników, dzięki czemu korzenie znajdą miejsce do dalszego wzrostu. Młode tuje warto przechowywać w tych samych warunkach przez cały kolejny sezon, a posadzić na stałym miejscu w ogrodzie dopiero po 2 latach od momentu pobrania sadzonek. W ten sposób będziemy mieli pewność, że okazy są wystarczająco silne, by zdołały przyjąć się w gruncie.

Posadzone w ogrodzie tuje można podsypać ściółką organiczną, np. korą bądź trocinami. Zabieg ten uchroni młode rośliny przed przemarzaniem korzeni, a także zapewni odpowiednią wilgotność podłoża. Dodatkowo ściółkowanie ograniczy rozwój chwastów, które mogłyby pobierać z ziemi potrzebne tujom do wzrostu składniki odżywcze.

Kiedy rozmnażać żywotniki?

Koniec lata (sierpień oraz wrzesień) uznawany jest za najlepszy moment na pozyskanie sadzonek tui. Żywotniki możemy rozmnażać również wczesną wiosną (w marcu), pozyskując z okazów pędy zeszłoroczne.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak odmłodzić stare tuje? Przycinanie to podstawa, ale jak to zrobić dobrze?

Żywopłot całoroczny - jak założyć i pielęgnować. Najlepsze rośliny na żywopłot całoroczny

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.