Jakie rośliny uprawiać na południowym balkonie?

Data publikacji: 2018-05-03 06:00:00

Posiadanie balkonu po południowej stronie, narażonej na mocne operowanie słońca w ciągu dnia, wiąże się z kilkoma wadami. Latem, szczególnie jak to ostatnio bywa w polskich warunkach, nagrzewa się on niemiłosiernie. Wiele roślin nie jest w stanie przeżyć w takich warunkach – zazwyczaj preferują one stanowiska półcieniste. Jakie zatem gatunki uprawiać, by cieszyć się zieleniejącym i bujnie kwitnącym balkonem?

Jakie rośliny uprawiać na południowym balkonie?

Wbrew powszechnym wyobrażeniom południowa wystawa nie jest najbardziej odpowiednim miejscem dla większości popularnych roślin balkonowych. Dla części z nich są to po prostu bardzo trudne warunki do życia – ciągle doskwiera im brak wilgoci (bo w słońcu ziemia w doniczce wysycha w mgnieniu oka) a mocno operujące promienie słoneczne mogą przepalać ich delikatne liście. Równie niekorzystne są dla nich duże amplitudy temperatury, występujące między dniem a nocą.

Jakie zatem rośliny podołają takim warunkom?

Przeczytaj: Pelargonie w domu. Pielęgnacja i zastosowanie

Pelargonia (Pelargonium)
Pelargonie to ulubione rośliny balkonowe Polaków. Ich niesłabnącej popularności sprzyja łatwa pielęgnacja, długi okres kwitnienia i wiele odmian o różnych barwach kwiatów i liści.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. 123RF/PICSELL)

Uczep (Bidens)
Jego największą ozdobą są liczne żółte kwiaty, zebrane w koszyczki. Ich kaskadowy wygląd sprawił, że uczep bywa nazywany „złotym deszczem”. Jest dość ekspansywny i bardzo szybko się rozrasta – we wspólnej skrzynce może zdominować inne rośliny. Osiąga wysokość ok. 20 cm. Kwitnie cały sezon, aż do pierwszych przymrozków. W upalne lato należy podlewać go dwa razy dziennie. Nawożenie przeprowadzamy regularnie, np. z zastosowaniem nawozów dla kwitnących roślin balkonowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. 123RF/PICSELL)

Nemezja powabna (Nemesia strumosa)
Jest jednoroczną rośliną z rodziny trędownikowatych. Kwitnie od czerwca do sierpnia, dwuwargowe kwiaty zebrane są w luźne grona. Występuje w kilku odmianach kolorystycznych, białej, pomarańczowej, różowej i czerwonej. Jej podłoże powinno być lekkie, słabo wilgotne i przepuszczalne a stanowisko słoneczne. Wymaga częstego podlewania, szczególnie podczas suszy oraz nawożenia, przynajmniej raz na 2 - 3 tygodnie odżywką dla roślin kwitnących.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kocanka włochata
Roślina jednoroczna o wysokości do 40 cm. Odznacza się płożącymi się lub zwisającymi pędami, gęsto pokrytymi niewielkimi, całkowicie owłosionymi, owalnymi liśćmi. Kwietnie od czerwca na biało.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zielistka Sternberga
To najczęściej uprawiany gatunek tej rośliny w Polsce. Ma wąskie liście, najczęściej z biało-żółtym paskiem o długości do 45 cm. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia. Podobno pochłania z powietrza szkodliwy formaldehyd.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. 123RF/PICSELL)

Heliotrop peruwiański
Heliotrop to roślina o pięknych barwach i przyjemnym zapachu kwiatów. Osiąga wysokość do ok. 30 cm. Roślina kwitnie całe lato, a w dobrych warunkach dość szybko się rozrasta. Ma duże, jajowate liście, które okryte są szorstkimi włoskami. Jej drobne kwiaty są zebrane w duże, gęste baldachy. W zależności od odmiany mogą mieć kolor ciemnofioletowy lub biały. Charakteryzują się pięknym, intensywnym zapachem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Surfinia (Petunia surfinia)
Jedna z popularniejszych i najbujniej kwitnących roślin balkonowych. Występuje w odmianach o różnych kolorach: cyklamenowym, fioletowym, jasnożółtym i czerwonym. Kwiaty są kielichowate, o szeroko rozwartej koronie i zrośniętych płatkach. Liście mają jajowaty kształt. Surfinie najlepiej rosną w słońcu, chociaż w lekkim półcieniu również sobie poradzą. Wymagają żyznej ziemi, częstego podlewania oraz nawożenia. Pięknie prezentują się w doniczkach powieszonych pod zadaszeniem lub przy balustradach, jednak uwaga — nie mogą być narażone na oddziaływanie wiatru.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Wiosenny balkon: Lobelia

Lobelia (Lobelia erinus)
Lobelia przylądkowa, tzw. stroiczka jest rośliną jednoroczną, z rodziny dzwonkowatych. Pięknie kwitnie od wiosny do jesieni. Paleta barw jej drobnych kwiatów obejmuje różne odcienie niebieskiego, różowego, fioletowego i białego. Dorasta do wysokości 15 - 25 cm, jej wiotkie łodygi są gładkie i silnie rozgałęzione. Roślina nie lubi ani przesuszenia, ani nadmiaru wody, dlatego sadząc ją w pojemniku, warto pamiętać o drenażu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak pielęgnować rośliny na południowej wystawie?
W pierwszej kolejności warto pomyśleć o montażu parasola, markizy lub trejażu, które osłonią uprawy przed gorącymi promieniami słońca. Dobrze też trzymać rośliny w drewnianych lub jasnych pojemnikach, które nagrzewają się mniej, niż ich ciemne odpowiedniki. Zupełnie unikajmy doniczek metalowych – łatwo sobie wyobrazić, jakie warunki stwarzają, jeśli stoją w pełnym słońcu. Nie zapominajmy też o regularnym i obfitym podlewaniu.

Poza tym rośliny lepiej zniosą okresy suszy, jeśli ziemię w ich doniczkach wyściółkujemy trawą lub korą, które dodatkowo spowolnią proces parowania wody. Przy przesadzaniu dobrze pamiętać o zmieszaniu ziemi z hydrożelem, który dłużej utrzymuje jej wilgoć. W skrajnych przypadkach z plastikowej butelki PET przygotować możemy też domowej roboty system nawadniający. Naczynie napełniamy wodą i niezbyt ściśle zakręcamy (w zakrętce można też wyciąć niewielki otwór). Następnie zakrętką do ziemi umieszczamy ją w ziemi w doniczce.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

TEMAT TYGODNIA:
Potnij je na kawałki i zakop pod pomidorami. Będą rosły jak szalone

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy