Te rośliny uwielbiają zacienione miejsca! Ponad 30 niezawodnych gatunków

Data publikacji: 2017-06-06 10:00:00

Cieniste zakątki w ogrodzie potrafią być niezwykle efektowne – urozmaicają jego krajobraz oraz nadają mu tajemniczy charakter. Odpowiednio reprezentacyjny.

Te rośliny uwielbiają zacienione miejsca! Ponad 30 niezawodnych gatunków

Rośliny krywowe
Oto sprawdzone gatunki, które świetnie zadarniają ciemne zakamarki ogrodu — wizualnie mogą pełnić funkcję podobną do trawnika. Będą rosły wszędzie tam, gdzie trawa nie da rady z powodu niedostatku promieni słonecznych.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) – świetnie zadarnia płaskie powierzchnie i nie pozwala rosnąć na nich chwastom. Wspina się po podporach, murkach, drzewach, nada się zatem do pokrywania skarp. Duży plus za to, że jest zimozielony

Runianka pospolita (Pachysandra terminalis) – bywa kapryśna: nie lubi za bardzo podmokłych gleb, ale nie przepada również za przesuszeniem. Jeśli spodoba jej się w naszym ogrodzie, to zadarnia na potęgę. Wiosną nowe przyrosty są w kolorze soczystej zieleni. Także zimozielona.

Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) – rozjaśnia cieniste zakątki drobnymi błękitnymi kwiatami z białymi oczkami. Zebrane w luźne szczytowe grona, przypominają nieco niezapominajki. Rośliny te pięknie rozrastają się dzięki podziemnym rozłogom. Szczególnie polecana do gleb wilgotnych, w których czuje się najlepiej.

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) – jest zimozieloną, niską, płożącą się byliną, rodem z leśnego podszytu. Toleruje bardzo głęboki cień, ale źle znosi suszę. Jest ozdobna z błyszczących zielonych liści, osiągających nawet 12 cm szerokości.

Trójlist (Trillium sp.) - to roślina runa leśnego. Świetnie znosi bardzo duże zacienienie, lubi również wilgotne stanowiska. Jest rośliną kolekcjonerską, ale wartą uwagi. Potrzebuje kilku sezonów, żeby się przyjąć. Nie znosi uszkadzania korzeni, a zimą dobrze jest je okrywać. Kiedy już się przyjmie, pięknie zadarnia, rozrastając się szeroko. Wytwarza łodygi zwieńczone trzema liśćmi, spomiędzy których wyrasta trójpłatkowy kwiat barwy białej lub w różnych odcieniach różu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Inne sprawdzone gatunki, które świetnie nadają się do zadarniania cienistych miejsc w ogrodzie to:
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata)
Dereń kanadyjski (Cornus canadensis)
Bodziszek – odmiany niskie, zadarniające
Barwinek (Vinca minor)
Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla)
Tiarella (Tiarella Wherry'ego)
Fiołek motylkowaty (Viola sororia)

Byliny do cienia
Epimedium – to mało znana, niewielka, ale wdzięczna i warta uwagi kępkowa bylina, która posadzona w większej ilości tworzy efektowną okrywę. Wiosną zachwyca świeżą zielenią liści z odcieniem miedziano-czerwonych żyłkowań. Spośród nich wyrastają wówczas na sztywnych łodygach ostrogowate kwiaty, zebrane w luźne grona. W lecie liście przybierają ciemnozieloną barwę.

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) – jest bujnie rosnącą, okazałą paprocią, która rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Liście dorastające nawet do 100 cm wysokości, wiosną są jasnozielone. Te zarodnionośne są natomiast brązowe i bardzo trwałe – widoczne ponad powierzchnią ziemi przez całą zimę. Lubi glebę próchniczną i wilgotną.

Tawułka (Astilbe sp.) – to wspaniałe byliny, które swoimi dużymi (dorastają nawet do 20 cm długości!) delikatnymi oraz puszystymi kwiatostanami w pastelowych odcieniach szczególnie zwracają na siebie uwagę. Aby rosły intensywnie i obficie kwitły, potrzebują żyznej i wilgotnej gleby. Co 4 lata należy je wykopywać i dzielić – w przeciwnym wypadku obumrą.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rodgersja kasztanowcolistna (Rodgersia aesculifolia) – jest długowieczną byliną o dużych, dekoracyjnych, dłoniastych liściach. Jej kremowe kwiaty są drobniutkie zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. Do bujnego wzrostu i rozwoju potrzebuje gleb żyznych i wilgotnych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych zakątków nad zbiornikami wodnymi.

Kokoryczka olbrzymia (Polygonatum giganteum) – to wysoka bylina, która świetnie prezentuje się w założeniach naturalistycznych. Lubi gleby żyzne, próchniczno-piaszczyste i wilgotne – posadzona na takim stanowisku dorasta nawet do 150 cm wysokości. Białe kwiaty podobne są do dzwonków, zwisają pod liśćmi z długiej wygiętej łodygi. Po przekwitnięciu ozdobna jest łodyga z soczyście zielonymi liśćmi.

Konwalia majowa (Convallaria majalis) - uwielbia miejsca cieniste, jednak w mocnym cieniu słabiej kwitnie - za to doskonale rozwijają się liście. Wymaga stanowiska co najmniej przez pół dnia zacienionego.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować konwalie?Ciemiernik ogrodowy
- roślina najwcześniej zakwitająca w naszych ogrodach. Przy łagodnej zimie kwiaty mogą pojawić się nawet w grudniu.

Fiołek wonny - o drobnych niebiesko-fioletowych kwiatach i wyjątkowo miłym zapachu. Kwitnie od marca do maja. Jest łatwy w uprawie i  dość szybko się rozprzestrzenia.

Miodunka czerwona
- roślina ma wysokość 30-40 cm, może rosnąć pod drzewami i krzewami. Kwitnie od marca do kwietnia. Kwiaty w kolorze ceglastoczerwonym. 

Miodunka pstra
- zdecydowanie cieniolubna na miejsca półcieniste i cieniste. Lubi glebę wilgotną i żyzną. Charakteryzuje się dekoracyjnymi, ciemnozielonymi liśćmi, które wyglądają, jak nakrapiane biało srebrzystymi plamkami. Kwiaty miodunki mają początkowo koralowo-czerwony kolor, a po rozwinięciu zmieniają barwę na różową,  jasnoniebieską lub fioletowy. Kwitnie od marca do kwietnia. Roślina tworzy gęste, zadarniające kępki.

Przylaszczka pospolita - tworzy niskie dywany, liście w dobrych warunkach utrzymują się przez całą zimę - z wierzchu zielone, a od spodu mają odcień fioletowy. Przylaszczka pospolita idealnie nadaje się jako runo pod wyższymi drzewami.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować ciemierniki?

Omieg kaukaski – złotożółte kwiaty rozwijają się w maju. Dobrze rośnie w pulchnej i wilgotnej glebie ogrodowej.

Pierwiosnek ząbkowany - silne słońce szkodzi tej roślinie! Gleba powinna być żyzna, gliniasta, stale wilgotna (latem nie powinna przesychać). Odczyn obojętny.

Inne efektowne byliny do cienia to:
Parzydło leśne (Aruncus dioicus)
Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis)
Hosta
Żurawka
Orlik Aquilegia
Serduszka okazała (Dicentra spectabilis)
Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia)

Trawy, które dobrze znoszą zacienienie
Kosmatka śnieżna - można sadzić ją pod drzewami i krzewami, jednak nie w głębokim cieniu.
Kosmatka leśna, kosmatka owłosiona - roślina zimozielona o liściach posiadających długie, wełniste owłosienie,
Kostrzewa sina, kostrzewa miotlasta, niskie turzyce.

Przeczytaj również: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?

Rośliny cebulowe i bulwiaste na stanowiska półcieniste:

Przebiśniegi - niskie roślinki o białych zwisających kwiatach. Kwitną w marcu.

Bożykwiat Meada - roślina bulwiasta, rzadko spotykana w naszych ogrodach, efektownie kwitnie i jest odporna na mrozy. Rośnie w półcieniu, powinna być sadzona w towarzystwie z innymi bylinami, ponieważ  po przekwitnięciu zasycha.

Kokorycz - niska lub średnio wysoka roślina cieniolubna, kwitnie w maju.

Szachownica kostkowata - o zwisłych dzwonkowatych kwiatach z charakterystycznym wzorem. Może być uprawiana w ciemniejszych i wilgotniejszych miejscach.

Krzewy dobrze rosnące w cieniu
Wawrzynek wilczełyko - krzew, który powinien rosnąć w cieniu, kwitnie wcześnie i obficie na różowo lub biało, w czerwcu pojawiają się na roślinie owoce.

Hortensje
- dobrze radzą sobie w cieniu, choć słabiej w takich warunkach kwitną. Najlepiej w cieniu rośnie hortensja bukietowa.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować hortensję?

Ostrokrzew kolczasty – urośnie w cieniu, zwłaszcza w towarzystwie wyższych drzew. Najlepsze dla ostrokrzewu są miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, z niezbyt dużymi wahaniami temperatury. Zbyt ostre słońce może "przypalić" jego liście ostrokrzewu.

Fuksja (Hosta) - Kwitnie od końca przez całe lato i jesień. Na zimę przenieśmy je do chłodnego pomieszczenia.

Różanecznik (Rododendron) - lubi półcień, a nawet miejsca cieniste, zaciszne i osłonięte od wiatru.

Przeczytaj również:Jak pielęgnować różaneczniki?

Drzewa dobrze znoszące zacienienie
Buk pospolity - najlepiej czuje się glebie żyznej i lekko wilgotnej, ale za to może rosnąć w cieniu.

Jesion wyniosły – posiada szybki przyrost i jest odporny na zanieczyszczenia. Może rosnąć w przeciętnej glebie (choć woli żyzną).

Jarząb pospolity - niewielkie, wytrzymałe, drzewo, dobrze rośnie w każdej glebie.

Wiąz pospolity, wiąz szypułkowy i wiąz górski - wymagają gleby wilgotnej, żyznej i głębokiej. Są odporne na mrozy.

Grab pospolity - może rosnąć w cieniu, ale w miejscach nasłonecznionych lepiej zagęszcza się korona drzewa.

Choina kanadyjska - drzewo lub krzew iglasty wybitnie lubiący miejsca cieniste i wilgotne. Potrzebuje też żyznej gleby. Odmiany karłowe nadają się do mniejszych ogrodów, mogą być sadzone na cienistych rabatach i skalniakach.

Rośliny pod drzewa

przylaszczka pospolita, przebiśniegi, konwalie, barwinki, dąbrówka rozłogowa, niecierpki Waleriana, niezapominajki, fiołki.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Kiedy przycinać lawendę?

Przeczytaj również: Azalie wielkokwiatowe – królowe maja

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy