Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Artykuły

Podatek od nieruchomości w Polsce stanowi dochód jednostek samorządu terytorialnego. To również one określają jego wysokość, która nie może przekraczać stawek maksymalnych, ustalonych przez Ministerstwa Finansów. W 2025 roku właścicieli czekają podwyżki, które dotyczą budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. Poznaj stawki w 2025 i sprawdź, do kiedy musisz je zapłacić.

Czytaj artykuł 

Po delikatnym potarciu listków na dłoniach zostaje intensywny, miętowo-kamforowy aromat. Tymianek to jedno z ziół o niezwykle silnym zapachu oraz wyrazistym smaku, którego dodatek w kuchni śródziemnomorskiej wydaje się niezastąpiony. Dlaczego warto go uprawiać w doniczkach na parapecie kuchennym, nie czekając na nadejście wiosny? Oprócz walorów smakowych wartość nadają mu prozdrowotne właściwości. Oto odmiany tymianku, które przyjmą się nawet w maleńkiej doniczce i nie wymagają wiele pracy, ich uprawa będzie dla ciebie przyjemnością.

Czytaj artykuł 

Pelargonie często traktowane są jako rośliny jednoroczne, choć należą do bylin. Doświadczeni ogrodnicy dobrze wiedzą, że nie warto ich wyrzucać po sezonie. Najlepiej przechować je przez zimę i w odpowiednim momencie zacząć przygotowywać do kolejnego kwitnienia. Kiedy wybudzać pelargonie po zimie? Jak je pielęgnować, zanim nadejdzie wiosna? Podpowiadamy, jak zatroszczyć się o te piękne kwiaty balkonowe.

Czytaj artykuł 

Pellet drzewny to coraz popularniejsze paliwo opałowe, które zdobywa uznanie dzięki swojej efektywności i ekologiczności. Wybór pomiędzy granulatem z drewna liściastego a iglastego może jednak budzić wątpliwości, ponieważ oba rodzaje różnią się parametrami spalania, kosztami oraz wpływem na konserwację pieca. Przedstawiamy kluczowe cechy obu typów pelletu, porównujemy ich zalety i wady oraz podpowiadamy, jak dopasować odpowiedni produkt do konkretnego systemu grzewczego.

Czytaj artykuł 

Siew zimowy to popularna metoda uprawy roślin, szczególnie wśród ogrodników z chłodniejszych stref klimatycznych. Pozwala na wykorzystanie naturalnych warunków pogodowych do stratyfikacji nasion i zapewnia prosty, ekologiczny sposób na rozpoczęcie sezonu ogrodniczego jeszcze przed nadejściem wiosny. Dowiedz się, na czym polega ta technika, jak ją stosować i które rośliny warto wysiewać zimą.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Trendy związane z roślinami królującymi w domowych kwietnikach zataczają koło. W 2025 roku na pierwszych miejscach list kwiatowych top "przebojów" znów uplasują się odmiany, które już przed laty zachwycały pokolenia. To z pewnością ucieszy wielu miłośników roślin doniczkowych, ponieważ będą oni mogli z czystym sumieniem postawić na półkach kolejne sadzonki uwielbianych roślin. Przedstawiamy modne rośliny doniczkowe, perełki kwietników, których piękno nie przemija i które w nowych aranżacjach doniczkowych w 2025 roku będą prawdziwym hitem.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wiele gatunków pomidorów można opisać jako uniwersalne – dają smaczne owoce, dobrze plonują i nadają się do uprawy na różnych stanowiskach. Jednak wciąż szukamy nowych odmian o lepszych cechach użytkowych. Soczyste owoce to podstawa, ale coraz większe znaczenie mają też miejsce uprawy, odporność roślin czy późniejszy sposób ich wykorzystania. Dla mnie pomidory muszą być też atrakcyjne wizualnie, ponieważ długie, porośnięte krzaczkami zagony są dekoracją działki. Styczeń to dobry czas na rozejrzenie się za nasionami i zaplanowanie przyszłej uprawy. Oto odmiany pomidorów, które w sezonie zrobią furorę. 

Czytaj artykuł 

Na pniach i gałęziach drzew owocowych często możemy zauważyć żółtawy, szary lub zielony nalot. To mchy albo porosty, które osiedliły się na korze. Ich obecność jest niepokojąca, dlatego ogrodnicy szukają skutecznych sposobów, jak z nimi walczyć. Zanim jednak poznamy najlepsze metody na mech i porosty na drzewach owocowych, sprawdźmy, skąd się biorą i czy rzeczywiście są niebezpieczne.

Czytaj artykuł 

Gałęzie z drzewa sąsiada przechodzą przez płot i przewieszają się na twoją działką? To powszechny problem, który jest częstą przyczyną konfliktów. Nie każdemu podoba się, że zacieniają lub zaśmiecają ogród, czy zatem mamy prawo je po prostu samodzielnie ściąć? Przepisy w 2025 r. jasno określają, co można zrobić z gałęziami z drzewa sąsiada.

Czytaj artykuł 

Ze względu na rosnące koszy energii i zaostrzanie norm ekologicznych, wielu właścicieli domów staje przed dylematem wyboru odpowiedniego paliwa do ogrzewania. Obecnie dwa najpopularniejsze rozwiązania to pellet i ekogroszek. Czym się różnią? Jakie są ich wady i zalety w dłuższej perspektywie? Wyjaśniamy, czy bardziej opłaca się palenie pelletem czy ekogroszkiem.

Czytaj artykuł 

W dobrze zagospodarowanym karmniku zimą potrafi być naprawdę tłoczno. Zaglądają tam rozmaite gatunki ptaków, szukając pokarmu. Gdy warunki pogodowe utrudniają żerowanie, dokarmianie ptaków staje się niejako obowiązkiem świadomych ogrodników. Skoro zapraszasz lotnych gości do ogrodu, sadząc drzewa i krzewy, które przyciągają ich o każdej porze roku, powinieneś wiedzieć, jak dokarmiać ptaki zimą zdrowo i bezpiecznie. Gotowe kule tłuszczowe to kiepski wybór, lepiej zrobić je samemu – wówczas masz pewność, że skrzydlate maluchy dostają pokarm zgodny z zapotrzebowaniem, bez zbędnych dodatków.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Rdest himalajski latem rozpoczyna swe długotrwałe i nieustanne kwitnienie. Obsypuje się przypominającymi kłosy kwiatostanami nawet przez 5 miesięcy w roku, a na dodatek jest niewymagający i całkowicie odporny na mróz. Zastanawiasz się, co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź, jakie są tajniki uprawy rdestu himalajskiego.

Czytaj artykuł 

Nowoczesne pralki mają wiele funkcji umożliwiających pranie zróżnicowanych rodzajów odzieży lub innych tekstyliów. Rzeczone urządzenia mogą pobierać dość sporo energii elektrycznej oraz wody. Okazuje się jednak, że wybór odpowiedniego trybu może zmniejszyć owo zużycie. Chodzi o funkcję "ECO", która jest obecna w zdecydowanej większości dostępnych na rynku pralek.

Czytaj artykuł 

Styczeń wydaje się być jednym z mniej pracowitych miesięcy w ogrodzie – tu i tam zalega śniegowa okrywa, słońca jest jak na lekarstwo, a rośliny tkwią w stanie jesiennozimowego uśpienia. Jednak doświadczeni ogrodnicy właśnie w tym czasie biorą się za przycinanie wybranych okazów. Jakie gatunki warto ciąć zimą, a których nie należy wtedy naruszać? Styczniowe cięcie tych roślin przyniesie im na wiosnę same szkody, kategorycznie nie wykonuj na nich popularnego zabiegu, jeśli chcesz zobaczyć piękne kwiaty lub dorodne owoce.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.