Artykuły
Najpiękniejsze w fikusie benjamina są jego błyszczące liście, które gęsto porastają przewieszające się gałązki. Często zdarza się jednak, że roślina zrzuca tę wspaniałą ozdobę – zwłaszcza jesienią i zimą. Dlaczego marnieje właśnie w tym okresie? Co zrobić, żeby fikus benjamina przestał gubić liście? Wyjaśniamy, jak go uratować.
Czytaj artykułCzy drzewa trzeba w jakiś sposób przygotować na zimę? Nie każda, ale jednak wiele odmian potrzebuje bielenia pni, które ma na celu zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem mrozów. Chodzi zwłaszcza o drzewka owocowe, szczególnie wrażliwe na zmiany temperatur. Jeśli chcesz, aby obrodziły wiosną i latem, nie pytaj, po co bielić drzewa, lecz o to – kiedy i jak zrobić to poprawnie. Odpowiedzi przygotowałam poniżej.
Czytaj artykułZimowy krajobraz, szron na gałęziach i karmnik czekający na skrzydlatych gości. To idealny obraz z przydomowego ogrodu. Ale co powinniśmy zrobić, kiedy ptaki nie przylatują do karmnika? Co może być przyczyną? Jedną z nich może okazać się zanieczyszczony lub niewłaściwy pokarm. Popularne mieszanki bardzo często zawierają sól, która może niestety doprowadzić do odwodnienia, które zimą jest wyjątkowe niebezpieczne. Sprawdź, jak przyciągnąć ptaki do karmnika i na parapet.
Czytaj artykułPopularny kwiat domowy znany jako szlumbergera, grudnik czy kaktus bożonarodzeniowy w tym roku ustępuje miejsca innym, barwnym roślinom, które jeszcze wyraźniej wpisują się w klimat świąt. Rośliny świąteczne to ozdoba stołu i parapetu, którą trudno zastąpić, jednak warto raz na jakiś czas pokusić się o odrobinę szaleństwa i zaprezentować bliskim oraz gościom zupełnie nowe okazy, dekoracyjne i jeszcze bardziej oryginalne. Oto wybrane przez nas kwiaty na święta zamiast kaktusa bożonarodzeniowego – poznaj kolejno wszystkie propozycje i wybierz swojego kandydata do tytułu perły wśród świątecznych roślin ozdobnych.
Czytaj artykułZaczęło się od zielonego drzewka w doniczce na kuchennym parapecie, następnie trafiały do garnka z wodą, do doniczek, szafy z ubraniami, pralki i lodówki, gdzie m.in. rozprawiły się z nieprzyjemnymi zapachami. Teraz dowiedziałam się o jeszcze jednym działaniu tej wyjątkowej rośliny, okazuje się, że jest doskonałym sposobem na irytujące rybiki. Dowiedz się, jak skutecznie odstraszyć jesienne robaczki łazienkowe, które potrafią pojawiać się niechciane w najróżniejszych częściach domu.
Czytaj artykułRośliny doniczkowe, podobnie jak te rosnące w naszych ogrodach, mają swoje preferencje co do stanowiska. Niektóre lubią jasne i słoneczne miejsca, inne wręcz przeciwnie – najlepiej jest im z dala od silnego światła. Jeśli w naszym mieszkaniu jest dość ciemno, zdecydujmy się na kwiaty, które doskonale się czują w takich warunkach. Przedstawiamy TOP 10 roślin doniczkowych do cienia.
Czytaj artykułUprawa storczyków nie dla każdego jest prosta. Szczególnie zimą, gdy warunki panujące w ogrzewanych mieszkaniach są wyjątkowo trudne dla tych roślin. Jak o nie dbać w tym stresującym dla nich okresie? Czym je zasilać, by nieprzerwanie kwitły mimo niesprzyjających okoliczności? Podpowiadamy, jaki domowy nawóz warto stosować zimą, by storczyki zawiązywały nowe pąki jeden za drugim.
Czytaj artykułRegularne czyszczenie kominka z sadzy zapewnia nie tylko skuteczne ogrzewanie i estetykę, ale także bezpieczeństwo. Nie tylko wkład kominka się brudzi, podobnie jest szybą, o którą trzeba dbać równie często. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak wyczyścić okopconą szybę domowymi sposobami.
Czytaj artykułGłówną zasadą segregacji odpadów jest oddzielanie tego, co da się powtórnie wykorzystać od śmieci, które nie nadają się do przetworzenia. Żywność sprzedawana w puszkach to popularny produkt, który przyczynia się do zwiększenia ilości metalowych odpadów w każdym domu. Jak przygotować puszkę do recyklingu? Czy wyjęcie resztek jedzenia wystarczy? Do jakiego kosza wyrzucać metalowe opakowania spożywcze? Nawet po rybie nie powinny one trafić do zmieszanych.
Czytaj artykułW ogrodach możemy uprawiać różne gatunki piwonii i ciekawe odmiany mieszańcowe. Spośród hybryd wyróżniają się wspaniale kwitnące krzewy Itoh, które łączą największe zalety piwonii drzewiastych i zielnych, czyli bylinowych. Są proste w uprawie, ale późną jesienią wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wyjaśniamy, co zrobić z piwonią Itoh przed zimą, by wiosną wytworzyła mnóstwo dużych kwiatów.
Czytaj artykułPóźną jesienią i zimą zajadamy się cytrusami, które o tej porze roku smakują najlepiej. Po zjedzeniu miąższu ich skórki zwykle wyrzucamy. Szkoda, ponieważ mają wiele cennych właściwości, a tym samym zastosowań. Co zrobić ze skórką mandarynki? Podpowiadamy.
Czytaj artykułAspidistra wyniosła, zwana żelaznym liściem, jest uznawana za jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Nic dziwnego. To leśna bylina, która jest przyzwyczajona do bardzo trudnych warunków, dlatego nie ma wielkich wymagań. Jednak nie oznacza to, że można całkowicie zaniechać jej pielęgnacji. Dowiedz się, jak uprawiać aspidistrę.
Czytaj artykułBarwne liście i bezlistne pędy w rozmaitych kolorach, kiście czerwonych, pomarańczowych czy żółtych owoców wyjadane przez ptaki – to wszystko sprawia, że ogród zimą nie traci ani odrobiny ze swego uroku. Jest inny, wyciszony i subtelniejszy, ale wciąż zachwyca mnogością kształtów i zaskakująco pełnym pokrojem. Warto zadbać, by taki właśnie był, dzięki odpowiednio dobranym roślinom. Co można posadzić w grudniu? Jakie prace wykonać, by działka wypiękniała zarówno zimą, jak i na wiosnę? Zdziwisz się, ale w tym okresie nawet w warzywniku będzie co robić.
Czytaj artykułWieniec adwentowy to tradycyjna ozdoba przygotowywana cztery tygodnie przed Bożym narodzeniem. Jej zadaniem jest nie tylko dekorowanie mieszkania. Świąteczny stroik w tej formie ma przede wszystkim symboliczne znaczenie. Zobacz, jak przygotować go samodzielnie w domu i jakich materiałów możesz do tego użyć.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 758
- Następna