Artykuły

Ceny drewna opałowego w grudniu 2022. Ile trzeba zapłacić za metr sześcienny, skąd tak wysokie ceny?

Ceny drewna opałowego w 2022 roku wywindowały w górę i utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Aktualnie w niektórych miejscach za metr sześcienny tego surowca trzeba zapłacić ponad sto procent więcej niż przed rokiem. Jakie są ceny drewna opałowego w listopadzie 2022 i dlaczego stale rosną? Jakie drewno jest najlepsze do palenia w tym sezonie grzewczym? Wyjaśniamy.

Ceny drewna opałowego w grudniu 2022. Ile trzeba zapłacić za metr sześcienny, skąd tak wysokie ceny?
Ceny drewna opałowego są zróżnicowane i zależą głównie od nadleśnictwa oraz gatunku drewna. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Rodzaje drewna opałowego

Każdy rodzaj drewna ma swoją charakterystykę, która składa się między innymi na jego zapach, ilość produkowanego dymu, łatwość podpalenia, kolor płomieni oraz – co z ekonomicznego punktu widzenia jest najważniejsze – ilość produkowanej energii cieplnej oraz długość spalania.

Najpopularniejsze rodzaje drewna opałowego to m.in.:

 • grab,
 • buk,
 • dąb,
 • jesion,
 • brzoza,
 • klon,
 • sosna,

Przeczytaj również: Drewno opałowe. Jakie drewno daje najwięcej ciepła? Jak obliczyć, ile potrzeba drewna na zimę?

Jakie drewno jest najlepsze do palenia? Kluczowa jest kaloryczność

Właściciele pieców na drewno co sezon stają przed dylematem, jakie drewno jest najlepsze do palenia i czym jest kaloryczność drewna. Cena drewna jest bowiem ściśle związana z jego wartością opałową.

Pośród cech wyróżniających dobre drzewo do kominka należy wymienić gęstość. Im drzewo jest twardsze, tym większa jego kaloryczność. Dlatego też najcenniejszym drzewem na opał jest grab, który spala się powoli i produkuje przy tym dużo energii – ok. 2200 kwh/mp. Pod tym względem doskonale wypadają też m.in. buk, dąb i jesion. Z kolei lipa, topola oraz świerk są dużo lżejsze i mają mniejszą wartość opałową, przez co ich cena jest niższa.

W wyborze odpowiedniego gatunku na opał pomóc może poniższy wykaz kaloryczności drewna:

 • grab – 2200 kwh/mp,
 • buk, dąb, jesion – 2100 kwh/mp,
 • brzoza, klon – 1900 kwh/mp,
 • modrzew, sosna – 1700 kwh/mp,
 • świerk – 1600 kwh/mp,
 • olcha, jodła – 1500 kwh/mp.

Ceny drewna opałowego w grudniu 2022. Ile trzeba zapłacić za m3 drewna?

Ceny drewna opałowego są zróżnicowane i zależą głównie od nadleśnictwa oraz gatunku drewna. Najbardziej atrakcyjne ceny oferują Lasy Państwowe. Jednak w zależności od nadleśnictwa i gatunku drewna mogą się one od siebie różnić.

Dla porównania, w nadleśnictwie Gdańsk za drewno iglaste trzeba zapłacić 200 złotych za m3, a za drewno liściaste – 230–260 zł/ m3, podczas gdy w nadleśnictwie Pruszków średnia cena to ok. 164 zł/ m3. Warto sprawdzać lokalne ceny drewna opałowego w swoich nadleśnictwach. Cena za kubik drewna opałowego zależy też od tego, jakiego rozmiaru jest opał, który zamawiamy. Można znaleźć na przykład drewno w wałkach metrowych lub 40–centymetrowych.

Trzeba też wspomnieć, że coraz więcej nadleśnictw wprowadza limity, które określają, ile drewna może kupić jedna osoba.

Przeczytaj również: Drewno do kominka - jak wybrać i przygotować drewno na opał

Dlaczego ceny drewna są coraz wyższe?

Pierwszym czynnikiem wpływającym na gwałtowny wzrost cen drewna jest zmiana polityki sposobu sprzedaży tego surowca przez Lasy Państwowe. Do tej pory 80 proc. drewna trafiało do przedsiębiorców, którzy mieli historię poprzednich zakupów. Teraz więcej surowca jest wystawiane na otwarte aukcje, w których może licytować każdy.

Prowadzi to do sytuacji, w której znacznie więcej drewna niż wcześniej jest kupowane przez zagraniczne firmy i eksportowane. Polskie drewno kupują między innymi Chińczycy, Niemcy i Czesi. Mniej drewna na polskim rynku oznacza wyższe ceny.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego brakuje drewna na opał w Polsce, tkwi również w sytuacji geopolitycznej za naszą wschodnią granicą. Wojna w Ukrainie przetasowała sytuacje na rynku drewna, ponieważ Rosja jest największym na świecie producentem tego surowca. Embargo wprowadzone na agresora przez kraje Europy Zachodniej prowadzi do braków drewna na opał.

Trzeci aspekt również wiąże się ze wzrostem cen surowców, jednak tym razem węgla i gazu. Ludzie zaczęli szukać alternatywnych metod ogrzewania. Jedną z nich jest palenie drewnem. Popyt na drewno opałowe znacząco zwiększył się w ostatnich tygodniach. Więcej drewna kupowanego na opał oznacza mniej drewna dostępnego dla potrzeb przemysłowych.

"Wydarzenia": Problemy z dystrybucją węgla na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ceny drewna opałowego w grudniu 2022. Ile trzeba zapłacić za metr sześcienny, skąd tak wysokie ceny?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.