Artykuły

Ile kosztuje drewno opałowe w maju 2023. Robić zapasy czy poczekać? Czy drewno będzie tańsze?

Wiele osób decyduje się na zakup drewna opałowego w sezonie letnim. Poza sezonem jest ono z reguły tańsze. Cena opału zależy od wielu czynników, takich jak region czy gatunek drzewa. Ile kosztuje drewno opałowe w maju 2023 i czy warto zacząć już robić zapasy? Wyjaśniamy.

Ile kosztuje drewno opałowe w maju 2023. Robić zapasy czy poczekać? Czy drewno będzie tańsze?
Kupuj teraz. Drewno opałowe staniało i jest lepszej jakości. Fot.123RF.com/Marek BAZAK/East News
REKLAMA

Spis treści:

Ceny drewna opałowego – maj 2023

Cena drewna opałowego zwykle zależy od wielu czynników. To między innymi rodzaj drzewa – niektóre gatunki palą się dłużej i dają więcej ciepła. Do takiego drewna opałowego zalicza się między innymi dąb, grab czy buk. Najszybszemu spalaniu ulega topola, osika i sosna.

Czynnikiem wpływającym na cenę drewna opałowego jest również region oraz to, czy opał jest sezonowany. Materiał sezonowany jest znacznie droższy od dopiero co ściętego. Drewno, które minimum przez rok leżało w przewiewnym miejscu nabiera odpowiednich właściwości umożliwiających użycie go jako opału. Dlatego dobrym pomysłem jest wcześniejszy zakup świeżego drewna i składowanie go – w ten sposób można zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Czy drewno opałowe będzie tańsze? Prawdopodobnie ceny będą rosły dopiero z końcem sezonu letniego, gdy popyt na opał będzie większy. Warto zrobić zapasy teraz – wielu specjalistów uważa, że drewno opałowe sprzedawane w lecie jest zdecydowanie lepszej jakości.

Jakie są ceny drewna opałowego w maju 2023 roku? Sugerując się cenami sprzedawców na portalach aukcyjnych, koszt zakupu jednego metra przestrzennego wynosi:

  • 350-450 zł za drewno dębowe;
  • 450-460 zł za drewno bukowe;
  • 350-370 zł za drewno brzozowe;
  • 220-250 zł za drewno sosnowe;
  • 220-250 zł za drewno świerkowe.

Gdzie najlepiej kupować drewno opałowe?

Drewno opałowe można kupić w wielu miejscach. Czasami warto skorzystać z okazji, które trafiają się na popularnych portalach aukcyjnych. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, żeby kupowane drewno opałowe było odpowiedniej jakości. Kluczowy jest tutaj sposób przechowywania opału. Nieprawidłowe zabezpieczenie drewna może poskutkować jego zawilgoceniem oraz zniszczeniem przez różnego rodzaju szkodniki.

Gdzie jeszcze można kupować drewno opałowe? Warto rozważyć zakup opału od lasów państwowych. Jego cena zależy od konkretnego nadleśnictwa. Oferta lasów państwowych uwzględnia nie tylko drewno opałowe, ale również chrust.

Jak kupować drewno opałowe z Lasów Państwowych?

Oferta sprzedaży drewna opałowego z Lasów Państwowych jest skierowana zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw. Firmy mogą nabywać surowiec poprzez Portal Leśno Drzewny. Z kolei klienci detaliczni muszą skontaktować się z danym nadleśnictwem i uiścić odpowiednią opłatę zgodną z cennikiem udostępnianym przed nadleśnictwo. Wówczas leśniczy wydaje drewno z lasu.

Drewno kupowane z Lasów Państwowych jest z reguły tańsze niż surowiec oferowany na portalach aukcyjnych. Jednakże warto pamiętać, że zazwyczaj nie jest ono sezonowane, wobec czego jego zakup powinien być poprzedzony przygotowaniem odpowiedniego miejsca, w którym opał będzie mógł być składowany.

Jak prezentują się ceny drewna opałowego w Lasach Państwowych? Posługując się cennikiem Nadleśnictwa Gdańsk, koszt zakupu opału (drewna oznaczonego symbolem S4) wynosi:

  • 221,40 zł brutto za drewno dębowe;
  • 258,30 zł brutto za drewno bukowe;
  • 233,70 zł brutto za drewno brzozowe;
  • 196,80 zł brutto za drewno sosnowe i świerkowe.

Przeczytaj też:

Drewno opałowe. Jakie drewno daje najwięcej ciepła? Jak obliczyć, ile potrzeba drewna na zimę?

Ceny drewna opałowego kwiecień 2023. Co potaniało, czy warto kupować drewno na zapas?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ile kosztuje drewno opałowe w maju 2023. Robić zapasy czy poczekać? Czy drewno będzie tańsze?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.