Prawo i finanse

Czy na taryfie nocnej można oszczędzić? Dla kogo jest taryfa G12 i G12 W?

W związku z rosnącymi cenami prądu wiele osób zastanawia się, jakie oszczędności wprowadzić, by choć odrobinę zmniejszyć comiesięczne rachunki. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z taryfy nocnej. Dla kogo jest taryfa G12 i w jakich godzinach obowiązuje? Czy na taryfie nocnej rzeczywiście można zaoszczędzić? Wyjaśniamy.

Czy na taryfie nocnej można oszczędzić? Dla kogo jest taryfa G12 i G12 W?
Czy na taryfie nocnej można zaoszczędzić? Sprawdź, czy taryfa G12 jest dla ciebie. Fot.Bartlomiej Magierowski/East News

Spis treści:

To, ile wyniesie rachunek za prąd, uzależnione jest nie tylko od ilości zużywanej energii, ale również godziny jej poboru. Poszczególne taryfy opisane są przynależnymi do nich literami alfabetu. Taryfa G należy do jednej z najpopularniejszych wśród gospodarstw domowych.

Czy na taryfie nocnej można zaoszczędzić? Co to jest taryfa G12?

Taryfa G12 jest chętnie wykorzystywana przez gospodarstwa domowe charakteryzujące się dużym zużyciem energii oraz przedsiębiorców prowadzących działalność pod adresem zamieszkania (pod warunkiem, że nie przyjmują oni klientów). Ze względu na dwustrefowość, pozwala na korzystanie z tańszego prądu w określonych godzinach.

Niższe ceny za 1 kWh taryfie G12 obowiązują w blokach godzinowych:

  • 00-15.00 – taryfa dzienna,
  • 00-6.00 – taryfa nocna

Poza tymi okresami użytkownicy muszą się liczyć z wyższymi kosztami energii.

Przeczytaj również: Rekompensaty za prąd i gaz 2022. Kto może liczyć na 1150 złotych od rządu?

Czym jest taryfa G12W?

Osoby decydujące się na taryfę G mogą skorzystać również z tańszej energii w weekendy. Taryfa weekendowa posiada oznaczenie G12W. Rozwiązanie to oferuje niższe ceny za kWh poza taryfą w weekendy i święta oraz inne dni wolne od pracy.

Taryfa G12W jest więc polecana osobom, które w ciągu tygodnia dużo przebywają poza domem (np. pracując lub ucząc się), a w weekendy wykonują czynności związane ze zwiększonym zużyciem energii, takie jak sprzątanie, pranie, gotowanie itp.

Dla kogo jest taryfa nocna? Czy rzeczywiście pozwala na poczynienie oszczędności?

Podstawowym krokiem podczas wyboru taryfy powinna być analiza zużycia energii. Jeśli największy procent przypada poza godzinami szczytu (szczególnie w godzinach wieczornych), rozwiązanie to będzie korzystne i pozwoli zaoszczędzić nawet 1/5 dotychczasowej wysokości rachunku.

Jest to również dobre rozwiązanie dla osób posiadających nowoczesne sprzęty AGD, które umożliwiają ustawienie godziny pracy – np. pralka, suszarka do ubrań czy zmywarka z timerem, który automatycznie uruchamia cykl pracy dopiero po godz. 22.00. W tym miejscu warto przypomnieć, że pralka i zmywarka to urządzenia domowe, które zużywają najwięcej energii, używanie ich w godzinach nocnych, gdy jest ona niższa, jest więc ekonomiczne.

Kolejną grupą osób czerpiących korzyści z taryfy nocnej będą posiadacze ogrzewania elektrycznego z dwufazowym piecem. Urządzenie to jest przystosowanie do kumulowania energii w nocy, by korzystać z niej w ciągu dnia, a tym samym realnie obniżać rachunki za prąd.

Przeczytaj również: Czy opłaca się suszyć grzyby w suszarce? PORADNIK

Jak obliczyć opłacalność zmiany na taryfę dwustrefową?

Powszechnie przyjęta zasada mówi, że aby zmiana na taryfę G12 miała sens, przynajmniej 40 proc. zużycia energii powinno przypadać na godziny jej obowiązywania.

Żeby sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest, należy spisywać wartości licznika przez kilka kolejnych dni o stałych porach. Taryfa G12 przyniesie wymierne korzyści, gdy największe zużycie prądu odnotowujemy po godz. 22.00. O taryfie G12W należy natomiast pomyśleć, gdy najwięcej prac domowych związanych ze zwieszonym poborem mocy wykonujemy w weekendy.

Świadome korzystanie z energii elektrycznej w gospodarstwie domowym prowadzi do optymalizacji kosztów i pozwala na poczynienie widocznych oszczędności.

Przeczytaj również: Co zużywa najwięcej prądu w domu? Triki z piekarnikiem, zmywarką, czajnikiem, które pozwolą oszczędzać

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.