Art. Spons.

Kącik do prasowania w domu – jak zorganizować

Organizując domową przestrzeń, warto nie tylko zaplanować, gdzie ustawimy sprzęty do prania i suszenia, ale również znaleźć miejsce na deskę do prasowania i inne niezbędne do tego akcesoria. Ponadto dobrać odpowiednie sprzęty – żelazko i gadżety, tak by nie zagracały przestrzeni i pozwalały na łatwe poruszanie się po pomieszczeniu, w którym się znajdą. Sprawdź, gdzie warto urządzić domową prasowalnię i jak zrobić to w praktyczny sposób?

Kącik do prasowania w domu – jak zorganizować

Gdzie wygospodarować miejsce na deskę na do prasowania?

Rozstawiona deska do prasowania zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Dlatego przed zorganizowaniem domowej prasowalni warto najpierw zmierzyć przestrzeń i zastanowić się, czy akcesorium nie będzie kolidowało z zabudową i czy nie zaburzy funkcji danego pomieszczenia. Gdzie najlepiej postawić deskę do prasowania?

  • Kącik do prasowania w pralni i suszarni

Pralnia czy suszarnia to pierwsze skojarzenie, gdy myślimy o kąciku do prasowania. Gdy wyjmujemy ubrania z suszarki lub zdejmujemy je ze sznurków, czy stojaka na pranie, możemy od razu wszystko przeprasować bez potrzeby przenoszenia rzeczy z pokoju do pokoju.

Poza tym pralnia jest pomieszczeniem gospodarczym, oddzielonym od innych pokoi i najczęściej zamkniętym. Można w nim spokojnie pracować, bez obawy, że inni domownicy zaczną tu czegoś szukać i przeszkadzać. Do pralni i suszarni dostępu nie mają także dzieci. Nie będą więc narażone na oparzenie się gorącym żelazkiem.

Deskę w pralni można też łatwo schować. Jeśli jest składana, może zostać zawieszona na uchwytach na ścianie lub postawiona pionowo za drzwiami, przy meblach lub w szafie. W pomieszczeniu gospodarczym nie trzeba się też martwić o to, że rozstawiona deska będzie szpeciła przestrzeń. Może stać tu rozstawiona cały czas, o ile nie blokuje przejścia.

  • Kącik do prasowania w garderobie

Alternatywnym miejscem na kącik do prasowania może być garderoba, o ile mamy w niej odpowiednio dużo miejsca. Wyprasowane ubrania można od razu układać na półkach lub zawieszać na wieszakach, dzięki czemu zachowanie porządku jest dużo łatwiejsze i zyskuje się cenny czas.

Garderoba to również ciche i spokojne miejsce z dala od dzieci, gdzie można korzystać z żelazka bez obawy, że maluchy sięgną w jego kierunku. Deska do prasowania zmieści się tu w szafie. Można nawet zaprojektować lub kupić specjalną zabudowę ze składanym akcesorium (po otwarciu szafki rozkładamy blat i prasujemy).

  • Kącik do prasowania w kuchni lub łazience – czy to dobry pomysł?

Kuchnia lub łazienka nie są najlepszym miejscem na prasowanie, przede wszystkim ze względu na to, jak często są uczęszczane przez innych domowników. Plączący się wokół ludzie będą przeszkadzać w prasowaniu.

Blokowanie łazienki deską do prasowania jest bardzo niepraktyczne (nikt nie może z niej skorzystać), a trzymanie ubrań w kuchni grozi tym, że mogą przejść różnymi zapachami lub ulec zaplamieniu.

Sprawdź, jak zorganizować logistykę prania i prasowania w życiu rodziny, by zyskać jak najwięcej czasu według oczekujac.pl >>

Jakie sprzęty i akcesoria do kącika do prasowania?

Niezależnie od tego, gdzie planujemy miejsce do prasowania, zawsze musimy wyposażyć je w niezbędne akcesoria i sprzęty. Przede wszystkim żelazko i deskę. Może się wydawać, że z racji wielkości deska do prasowania powinna być pierwszą rzeczą, jaką kupimy, jednak prawda jest taka, że zawsze powinniśmy dopierać ją do żelazka, a nie odwrotnie.

Jakie żelazko wybrać?

Modeli żelazek jest na rynku bardzo wiele, ale gadżetem, który sprawdzi się w każdym kąciku do prasowania jest bezsprzecznie żelazko z generatorem pary. Dlaczego warto je wybrać? Pozwala na prasowanie nie tylko w poziomie, ale i w pionie, dzięki czemu przyspiesza pracę i jest bezpieczne dla delikatnych i bardzo gniotących się materiałów (takich jak np. szyfon). Przydaje się także, gdy bardzo się spieszymy i nie mamy czasu na rozstawianie deski do prasowania. Z takim modelem możemy po prostu zawiesić ubranie na wieszaku i potraktować je parą.

Generator pary pozwala także na dezynfekowanie ubrań, jest więc idealny, gdy jesteśmy zmuszeni suszyć rzeczy w pomieszczeniach (w powietrzu, w którym zbiera się wilgoć mogą być zarodniki pleśni lub bakterie).

Zobacz, test żelazka z generatorem pary Braun CareStyle 7 PRO - wykonany przez niebalaganka.pl >>

  • Na co zwrócić uwagę, wybierając żelazko do kącika do prasowania?

By dobrze zorganizować kącik do prasowania, weź pod uwagę:

  • rozmiar żelazka – przed kupnem żelazka pomyśl o tym, ile masz miejsca na przechowywanie sprzętu. Nawet model z generatorem pary można kupić w wersji kompaktowej. Przykładowo żelazko Barun Carestyle Compact które jest ok. 50% mniejsze od dużych żelazek tego typu np. Braun IS 7156;

  • długość kabla – sprawdź, jak daleko od kącika do prasowania rozmieszczone są gniazdka. Od tego zależy, jak długi kabel musi mieć twój model. Zazwyczaj przewód żelazka może mieć od 1,5 do 3 metrów. Jeśli wybierzesz za krótki, będzie trzeba korzystać z przedłużacza (im więcej kabli, tym mniejszy porządek), jeśli za długi – będzie się plątał i utrudniał ci prasowanie.

  • automatyczne wyłączanie – niezależnie od tego, gdzie ulokujesz swoją „prasowalnię”, zdecyduj się na żelazko z Auto-off. Pozostawione w bezruchu wyłączy się samo, a twoje ubrania i mieszkanie pozostaną bezpieczne.
  • Jaka deska do prasowania?

Deska do prasowania powinna być zawsze dobrana do rodzaju żelazka, jakim dysponujesz. Przykładowo żelazko ze stacją pary wymaga większej podstawki na generator oraz specjalnego pokrowca, który będzie odpowiednio przepuszczał parę (przyspieszał prasowanie). Ponadto poza dobraniem odpowiedniego akcesorium do sprzętu, warto zwrócić uwagę na to:

  • jak deska się składa – czy nie jest to zbyt trudne lub niewygodne;

  • czy po złożeniu jest odpowiednio kompaktowa – czy zmieści się w szafie lub innym schowku;

  • czy nie jest zbyt ciężka – przestawianie deski, która dużo waży może być uciążliwe, jednak warto pamiętać, że deska nie może być też byt lekka. Niestabilna konstrukcja wpływa na bezpieczeństwo;

  • czy posiada regulację – dopasowanie akcesorium do wzrostu użytkownika sprawi, że prasowanie będzie znacznie wygodniejsze. Za niska deska spowoduje, że będziesz pracować cały czas w pozycji schylonej. Za wysoka, że będzie trzeba nienaturalnie wysoko podnosić ramię;

  • czy ma wbudowany przedłużacz – dzięki temu nie będzie konieczności korzystania z dodatkowych kabli.

  • Jakie akcesoria powinny znaleźć się w kąciku do prasowania?

W kąciku do prasowania powinny znaleźć się też dodatkowe akcesoria, które ułatwią ci pracę. Warto wygospodarować na nie oddzielne miejsce, tak by wszystkie były łatwo dostępne, ale nie tworzyły bałaganu.

  • Rękawnik

Dodatkowa dostawka na deskę do prasowania, która ułatwia usuwanie zagnieceń z mankietów i rękawów koszul. Bywa pomocna także przy małych ubrankach dziecięcych, drobnych detalach i trudnodostępnych miejscach.

Rękawnik jest nieduży (ok. 9-13 cm). Może być również składany lub mieć regulowany blat, dzięki czemu łatwo można go schować do szuflady lub szafki.

  • Nakładki do stopy żelazka

Do niektórych żelazek można dokupić specjalne nakładki ochronne na stopę. Braun oferuje dwa typy takich akcesoriów:

  1.   Textile Protector – pozwala wykorzystywać pełną moc prasowania parowego bez obawy o rozciągnięcie się lub zniekształcenie tkaniny.

  2.   Soft Textile Protector – zabezpiecza wyjątkowo delikatne ubrania (z satyny czy jedwabiu) przed blaknięciem i niszczeniem się z powodu kontaktu z wysoką temperaturą. Chroni przed błyszczeniem.
  • Krochmal w sprayu

Zapobiega elektryzowaniu się włókien. Usztywnia i wygładza tkaniny, przez co ułatwia prasowanie pościeli, koszul, ręczników, bielizny i firan. Jest środkiem chemicznym, dlatego należy go przechowywać w zamykanej szafce (takiej, do której nie będą miały dostępu dzieci).

  • Zapachowa woda do prasowania

Zapachowa woda do prasowania może mieć formę preparatu zmiękczającego, którym spryskuje się ubranie lub może być wlewana prosto do żelazka (perfumowana woda destylowana). Przed skorzystaniem z tego drugiego preparatu należy upewnić się, czy dany model jest przystosowany do korzystania z takiego środka. Niektóre żelazka nie potrzebują wody destylowanej, można do nich wlewać wodę prosto z kranu.

Jakie żelazko wybrać do kącika do prasowania

Artykuł powstał we współpracy z marką Braun

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.