Urządzanie wnętrz

Modne kuchnie – trendy na 2019 rok

Wygląda na to, że dochodzi końca dominacja skandynawskiego wystroju w polskich kuchniach. Minimalizm, prostota i biel przesądzające o popularności tego stylu, przestają nas zachwycać. Uwagę kierujemy w stronę ciekawszych, bardziej urozmaiconych rozwiązań. Jakie trendy będą obowiązywać w kuchniach w 2019 roku?

Modne kuchnie – trendy na 2019 rok

Koniec z panowaniem bieli i stylu skandynawskiego w kuchniach. Święcący triumfy jeszcze parę lat temu styl stopniowo zaczyna nudzić, traci swoją przewagę na rzecz nowych rozwiązań. Rok 2019 przynosi zmiany w sposobie myślenia o meblach kuchennych, a także nowe, ekscytujące połączenia kolorystyczne oraz pomysły na wykończenia.

Nowości kolorystyczne
Biel, kojarząca się z chłodem, sterylnością i brakiem charakteru jest już passé. Doświadczenia z licznych targów, nowe projekty architektów, a nawet propozycje katalogowe producentów mebli oraz materiałów wykończeniowych wskazują, że zamiast niej do kuchni odważniej wkraczać będą kolory nawiązujące do natury. Są to głębsze i bardziej „namiętne” barwy jak np. elegancka czerń oraz te przywodzące na myśl kamienie szlachetne: bordo, zgaszone zielenie, granaty.

Gdyby jednak nie odpowiadały nam tak ciemne kolory, wybierać można spośród zgaszonego seledynowego, morelowego, szarobłękitnego i jasnego, ciepłego różu. Co zaskakujące do łask powracają kolory dawno niewidziane: terakotowe oraz kasztanowe i czekoladowe brązy. Miłośników jasnych, acz przytulnych i ciepłych wnętrz zainteresują też jasne beże, odcień „kawy z mlekiem” i karmelowy.

REKLAMA

Wykończenia – zmiana o 180 stopni
Do tej pory w wielu kuchniach połyskiwała chromowana armatura i lakierowane fronty mebli. Trendy jednak zaczynają się odwracać — błysk jest wypierany przez bardziej gustowne matowe wykończenia, znajdujące się nie tylko na meblach kuchennych, ale również na samych artykułach gospodarstwa domowego — piekarnikach, lodówkach, czajnikach czy nawet armaturze. Poza walorami estetycznymi takie rozwiązania mają jeszcze jedną istotną zaletę: nie widać na nich odcisków palców, brudu i innych śladów częstego użytkowania, tak bardzo odznaczających się na błyszczących powierzchniach. Warto przełamać wszechobecny błysk we własnej kuchni, dodając do niej kilka elementów nieodbijających światła.

Co na blat kuchenny?
Zmienia się oblicze blatów kuchennych. Dotyczy to nie tylko ich formy – coraz częściej w wielu projektach stoły ustępują funkcjonalnym wyspom kuchennym – ale też materiałów, z jakich są one wykonywane. Na popularności zyskuje spiek kwarcowy – ekologiczny materiał wyrabiany ze skał granitowych z dodatkiem glinek i barwników. Odznacza się dobrymi parametrami użytkowymi – jest odporny na zarysowania i nienasiąkliwy, czyli odporny na długotrwałe plamy. Nie szkodzą mu chemiczne detergenty przeznaczone do sprzątania. Innym materiałem zyskującym uznanie jest marmur. Ten kamień, chociaż tani i dostępny w wielu wariantach kolorystycznych jest miękki i nasiąkliwy – zacieki i plamy wnikają jego strukturę i zostają z nim na zawsze; poza tym łatwo się zarysowuje.

Z parapetów na blaty kuchenne przechodzi… lastryko – powstałe z połączenia wody, cementu, rozdrobnionych kamieni i żużla ora barwnika. W przeszłości traktowany jako „gorszej” jakości materiał teraz jest doceniany za oryginalny wygląd, a także swoje parametry: odporność na wilgoć, zarysowania, ścieranie i zmiany temperatur.

Również drewno poddaje się nowej modzie – na blatach stosowane jest oszczędniej, w postaci „odchudzonych” płyt o mniejszej niż typowa grubości.

REKLAMA

Ażurowe meble i odwrócone kolory
Kuchnie otwierają się na salon i zyskują lekkości dzięki rezygnacji z obszernej i wysokiej zabudowy meblowej. W tym sezonie architekci i projektanci chętniej sięgają po meble ażurowe, rzadziej stosują wiszące, górne szafki. Jeśli już zależy nam na wysokich meblach, lepiej wybrać te z przeszkleniami, które nadadzą pomieszczeniu pożądanego charakteru. Innym ciekawym zabiegiem jest łączenie mebli w różnych kolorach – jeśli z jakichś powodów nie możemy zrezygnować z zabudowy nad blatem, przemalujmy ją na inny kolor, niż szafki dolne.

A na ścianach… geometryczne kształty
Po szale na płytki w heksagonalnym kształcie, teraz modne stają się te trójkątne. Co wcale nie oznacza, że mija trend na kafelki geometryczne. Dużym zainteresowaniem cieszyć się będą kolorowo zdobione płytki cementowe (także ich imitacje).

Zobacz więcej zdjęć

Luksusowe akcesoria
Do kuchni wracają metale, ale w wydaniu innym, niż ten, do którego przywykliśmy. Stal przemalowana na klasyczne, żółte złoto, miedź i podobne kruszce nie będą już tylko elementem dekoracji – będą stosowane jako materiały wykończeniowe dla drobnego AGD i akcesoriów takich jak uchwyty.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.