Artykuły

Węgiel jest niskiej jakości i nie chce się palić? Możesz go reklamować

Zła jakość węgla to zszargane nerwy właściciela gospodarstwa ogrzewającego tym surowcem. Dobre informacje są takie, że sprzedawców obowiązuje reklamacja i rękojmia węgla. Podpowiadamy więc co zrobić, kiedy kupimy węgiel niskiej jakości, również tego zakupionego od gminy. Sprawdzamy także, jak rozpoznać towar kiepskiej jakości i wyjaśniamy, czym jest certyfikat jakości węgla.

Węgiel jest niskiej jakości i nie chce się palić? Możesz go reklamować
Jak wygląda reklamacja i rękojmia węgla oraz co zrobić, kiedy kupimy węgiel niskiej jakości? Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News
REKLAMA

Spis treści:

Zła jakość węgla - jak rozpoznać?

Jeżeli węgiel nie chce się palić, zapewne wynika to z faktu złej jakości surowca. Jak sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście pierwszym punktem, który powinien obudzić czujność, to wilgoć węgla. Wilgotny materiał energetyczny nie będzie chciał się palić. Dodatkowo przed zakupem należy sprawdzić, czy węgiel zawiera zanieczyszczenia. Te również sprawią, że trudniej będzie ogrzać budynek.

Jak rozpoznać złą jakość węgla? Przede wszystkim w piecu pojawi się znaczna ilość popiołu. Zła jakość węgla sprawi, że trudniej kontrolować proces spalania. Paląc takim surowcem, częściej niż zwykle trzeba schodzić do pieca. Oczywiście zła jakość węgla sprawia, że samo rozpalenie w piecu jest niezwykle trudne i długotrwałe.

Przeczytaj także: Rewolucja w polskich domach. Od nowego roku wymiana liczników energii. Kto za to zapłaci?

Złą jakość węgla można rozpoznać po tym, jak wygląda surowiec. Niedopuszczalne jest, aby węgiel miał białe elementy lub paski, bo każdy taki odcień świadczy o tym, że do „czarnego złota” dodano niepożądane składniki, czy nawet kamień. Dobrej jakości węgiel jest czarny. Przed zakupem węgla należy wziąć kostkę do ręki. Jeżeli zaskoczy nas jego ciężar to znak, jakość węgla jest po prostu zła z uwagi na dużą ilość wody.

Co zrobić, kiedy kupimy węgiel niskiej jakości?

Jeżeli mamy pewność, że kupiliśmy węgiel złej jakości, który nie chce się palić, należy go zareklamować. Zakup surowca i jego ewentualny zwrot podlega identycznym prawom jak każdy inny produkt.

Oczywiście niezbędny jest dowód zakupu wadliwej jakości węgla. Przyda się paragon lub ewentualnie faktura. Warto również mieć oświadczenie o kraju pochodzenia wadliwego surowca. Co zrobić, kiedy kupimy węgiel niskiej jakości? Często cały proces, który należy przejść, jest dostępny na stronie internetowej składu. Jeżeli nie, o szczegóły należy pytać w miejscu, gdzie kupiliśmy węgiel złej jakości.

Reklamacja a rękojmia węgla

Co zrobić, kiedy kupimy węgiel niskiej jakości, a sprzedawca nie przewiduje reklamacji? Jeżeli węgiel nie chce się palić i mamy na to dowody, możemy skorzystać z prawa do rękojmi. Ta jest ustawowo uregulowanym sposobem dochodzenia roszczeń i przedsiębiorca nie może w żaden sposób odmówić przyjęcia reklamacji, jeżeli nie wynika to wprost z przepisów.

Jeżeli konsument składa reklamację z powodu złej jakości węgla na podstawie rękojmi, podmiotem odpowiedzialnym za powstałe wady jest sprzedawca. Dlatego do tego należy kierować pismo reklamacyjne. Rękojmia przewiduje cztery ścieżki rozwiązania problemu. Po pierwsze możemy żądać wymiany węgla na wolny od wad. Rękojmia zakłada również usunięcie wad. Trzeci scenariusz zakłada oświadczenie o obniżeniu ceny, a ostatecznie, jeżeli węgiel jest złej jakości, można złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Reklamacja węgla kupionego od gminy

Jeszcze przed zbrojną agresją Rosji na Ukrainę gospodarstwa domowe w kraju były zasilane węglem sprowadzanym z Rosji. Po nałożeniu sankcji rząd zaczął sprowadzać do Polski surowiec z kilkunastu krajów, m.in. z Kolumbii, Indonezji, Australii, Chin, Kazachstanu, Tanzanii, RPA oraz Stanów Zjednoczonych. Ten jednak ma znacznie niższą kaloryczność, przez co koniecznie jest zużycie większej ilości węgla. Co gorsza, jest złej jakości. Przedsiębiorcy tłumaczyli, że sprowadzany węgiel to w 30 procentach popiół, który nie chce się palić.

Obecnie dystrybucją węgla zajmują się samorządy. Każdy może zakupić węgiel za 2000 zł. Co jednak w przypadku, kiedy również węgiel od gminy jest słabej jakości? Początkowo dochodziło do przerzucania odpowiedzialności. Spółki węglowe chciały, by tę wzięły na siebie gminy i samorządy. Chwilę później Senat zaproponował, by odpowiedzialność za złą jakość węgla brali wojewodowie.

Przeczytaj także: Dostali 3000 zł na węgiel, a teraz muszą oddać pieniądze. Ruszyły kontrole dodatku węglowego

Kwestię odpowiedzialności za złą jakość węgla rozstrzyga Urząd Ochrony Konsumentów i konkurencji. Ten tłumaczy, że reklamację węgla kupionego od gminy należy składać do podmiotu, w którym dokonano zakupu. Oczywiście mamy do tego prawo, jeżeli wcześniej nie wiedzieliśmy o wadzie produktu. Reklamacja węgla kupionego od gminy potwierdziło Ministerstwo Aktywów Państwowych, odpowiedzialne za zaopatrzenie gospodarstw domowych w węgiel. Reklamacje należy składać gminnym urzędnikom.

Węgiel nie chce się palić? Certyfikat dla węgla

Nowelizacja Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw wprowadziła surowe normy jakości dla paliw stałych. Rozporządzenie definiuje dokładnie normy jakościowe dla poszczególnych rodzajów opału, w tym węgla. Dodatkowo w ustawie pojawiły się zapisy o obowiązku sprzedawców, którzy muszą przekazywać świadectwa jakości paliwa. Czym jest certyfikat dla węgla?

Certyfikat jakości węgla stanowi potwierdzenie dopuszczenia węgla do obiegu. Znajdują się w nim parametry dla danej partii, które zestawione są z dopuszczalnymi normami definiowanymi przez ministerstwo energii. Co zawiera certyfikat jakości węgla? W tym znajdziemy:

  • procentową zawartość popiołu i siarki całkowitej;
  • wartość opałową;
  • wymiar ziarna;
  • zawartość nadziarna;
  • zawartość wilgoci całkowitej.

Certyfikat jakości węgla powinien być dołączony do zakupu, a jeśli nie dostaliśmy takiego dokumentu, należy się o niego upomnieć. Warto również wiedzieć, że oprócz certyfikatu jakości węgla, można dopytać u sprzedawcy o akredytowane badania opału w laboratoriach czy znak Bezpieczeństwa Ekologicznego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Te dają gwarancję, że zakupiony węgiel będzie się palił.

"Wydarzenia": Problemy z dystrybucją węgla na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Węgiel jest niskiej jakości i nie chce się palić? Możesz go reklamować"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.