Artykuły

Współczesne zamki w Polsce

Cała Polska żyje ostatnio… sprawą zamkowego molocha powstającego na terenach Puszczy Noteckiej. To jednak niejedyny przykład tak „spektakularnego” budownictwa w Polsce. Gdzie się nie rozejrzeć, niemal w każdym mieście znajdziemy przykład (królewskiej) ułańskiej fantazji.

Współczesne zamki w Polsce
REKLAMA

Iście królewska architektura wcale nie jest jedynie piękną i monumentalną pamiątką minionych epok. Nawet dziś tu i ówdzie, w zakamarkach dużych i małych miast, pośród betonowych blokowisk czy ogródków działkowych natknąć się można na mniejsze i większe perły zamkowego budownictwa.

Współczesne polskie fortece, zamczyska i warowanie pełnią różne funkcje – jedne mieszczą sklepy, inne hotele, a jeszcze inne są domem dla fabryk i hal produkcyjnych przedmiotów przeróżnych. Ich widok skłania do refleksji – czy to faktycznie nieszkodliwy, choć wybujały kaprys ich właścicieli, który pociesznie urozmaica nudną, „szarą”, jednolitą rzeczywistość (no nie sposób się nie uśmiechnąć na ich widok!), czy może brak szacunku dla wspólnej, publicznej przestrzeni?

Tym rozterkom umyka jednak molochowa budowla wznoszona na akwenie w Stobnicy w Puszczy Noteckiej. Park Krajobrazowy i obszar chroniony programem „Natura 2000”, którego celem jest zachowanie gatunków i siedlisk przyrodniczych, cennych dla naturalnego dziedzictwa, ale zagrożonych przez działalność człowieka, wydaje się nie najlepszym miejscem na tego typu inwestycje.

Jakie jeszcze współczesne zamki i zamczyska można spotkać w Polsce?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)

KrisB

Zapomniałem dodać, że nie rozumiem dlaczego Interia się czepia zamku w Puszczy Noteckiej i skąd te słowa krytyki. Zobaczcie zamki niemieckie. Popatrzcie na zdjęcia jak i gdzie jest położony najsłynniejszy z nich, zamek Neuschwanstein wybudowany przez ekscentrycznego księcia bawarskiego Ludwika II, z którego dzisiaj Niemcy są dumni i który zwiedzają miliony turystów! Wzór z niego zaczerpnął sam Walt Disney! Zamek stoi na wzgórzu w samym środku zielonej oazy! Tak samo słynny niemiecki zamek Eltz nad Mozelą, który wydaje się wyrastać wprost z lasów doliny! Przykłady te można mnożyć! Więc jak to jest? Oni mogą a my nie? Przecież zamek w Puszczy Noteckiej będzie wizytówką Polski i cieszyć się należy, że powstaje! Nagonka przypomina ciągle niezadowolonych ekologów i Polaków również, którzy tak samo głośno protestowali w chwili kiedy w Polsce powstawały turbiny wiatrowe. Wszędzie w Europie mogły działać ale w Polsce nie!

KrisB

Zwróćcie uwagę na tytuł! Przeczytajcie spokojnie zawartość artykułu i popatrzcie na to z boku. Jeżeli coś takiego zamieszcza niemiecka Interia to zwyczajna próba napuszczania jednego Polaka na drugiego! Czy tylko ja to widzę? Jak Państwo uważacie?

Alice123

Mnie chodzi o to, ze to jest architektoniczy koszmar. Zalosny. Swiadczacy o kompletnym kretynizmie, braku gustu, rozeznania. Wielkosc i stylistyczne rozbuchanie obiektu jest proporcjonalne do wielkosci kompleksow wlasciciela oraz odwrotnie proporcjonalne do jego inteligencji. Obraza moje poczucie estetyki i sprawia, ze czuje sie zle w takim otoczeniu. Gdzie tu byl nadzor architektoniczny? Moge sobie wyobrazic, dlaczego to zatwierdzili...

kotek_terrorysta

Specjalnie założyłem konto, żeby to skomentować. Powiedzcie, o co wam naprawdę chodzi? Boli was fakt, że właściciel zamku czy pałacyku nie was zaprosił do urządzenia wnętrza. Co z tego, że właściciel nawalił baszt jak mrówków. Jakiś projektant mu to zrobił, nadzór architektoniczny klepnął, więc krótko mówiąc inni specjaliści poświadczyli - jest ok. Naprawdę lepiej by było, żeby zakład był w blaszaku z kominem? Może jednak, taka śmieszna trochę konstrukcja, jest lepsza? Przy okazji. Na waszej głównej stronie, pierwsze zdjęcie z lewej (dziś), urokliwy domek o który jest oparty pomalowany na biało wrak roweru. Ach jakież to stylowe, wziąć kawałek złomu, ojechać byle jak i już mamy gadżet który zadaje szyku. Jest to wprawdzie ozdoba na poziomie kwietnika ze starej opony, ale cóż, to chyba zyskało waszą aprobatę. Są budynki ładniejsze, brzydsze, wszystko rzecz gustu. A takie czepianie się, jest po prostu brakiem szacunku do czyjejś przestrzeni prywatnej.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Współczesne zamki w Polsce"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.