Budowa i remont
Kolejną czynnością po zakupie wymarzonej działki jest wybór odpowiedniego projektu domu. Warto przy tym określić parametry budynku oraz rozplanować rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Możemy sięgnąć po gotowe projekty domów znajdujące się w katalogach bądź zlecić indywidualne wykonanie. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego budynku?
Czytaj artykułCzy każdy dom musimy budować z pozwoleniem na budowę? Otóż nie! Od 2015 roku możemy realizować inwestycje w oparciu o zgłoszenie. Jak wygląda ta procedura i kiedy warto ją stosować? Poznajmy szczegóły.
Czytaj artykułEkologiczny dom z paczki, dom na wodzie lub w wiatraku? To nie żart. Nietypowe rozwiązania mieszkaniowe stają się coraz bardziej popularne, także w Polsce, a amatorzy mocnych wrażeń poszukują odmiany dla tradycyjnych czterech kątów również podczas urlopu. Nocleg w wagonach cyrkowych, wiszących namiotach albo w kapsułach? Czemu nie!
Czytaj artykułZe względu na kryzys klimatyczny energooszczędność przestała być modą, a stała się koniecznością. Popularne na Zachodzie już od kilkunastu lat domy pasywne coraz śmielej pojawiają się również w Polsce. Na czym polega budownictwo pasywne? Co trzeba wiedzieć o domach pasywnych i czym różnią się od energooszczędnych?
Czytaj artykułCzy dom do 100 m² może być funkcjonalny? To zależy po pierwsze od potrzeb jego przyszłych użytkowników, a po drugie od projektu. Wygodny dom, niezależnie od rozmiaru, powinien być dobrze zaplanowany. O komforcie użytkowania decyduje nie tylko metraż, ale także rozkład pomieszczeń, układ okien czy usytuowanie względem stron świata. Projektując niewielki dom, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które gwarantują bezpieczeństwo i wygodę.
Czytaj artykułPlanując budowę domu, rozważamy wiele różnych możliwości. Część z nas doskonale wie, czego oczekuje, inni stale poszukują inspiracji i nowych pomysłów. Jedno jest pewne, koszty budowy domu i zakres związanych z tym działań zwykle są wysokie, a prace budowlane i wykończeniowe są długotrwałe i dla wielu z was męczące. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy marzą o własnym domu, a dla których najważniejszą sprawą nie jest duży metraż, a niski koszt budowy, firmy budowlane zaczęły wprowadzać oferty domów małych i niezbyt kosztownych w budowie. Przyjrzymy się dziś popularnym propozycjom i sprawdzimy, czy to możliwe, aby budowa małego domu rzeczywiście była opłacalna, a efekt pracy był satysfakcjonujący.
Czytaj artykułMieszkanie wybrane, kredyt czeka na podpisanie, a zaraz pora przeprowadzić remont. I tu zaczynają się schody, ponieważ okazuje się, że budżet został wyczerpany. Jak więc sfinansować prace remontowe, kiedy nie mamy już pieniędzy? Rozwiązaniem może być pożyczka lub kredyt na wykończenie domu. To, jaką formę wybierzemy, zależy od tego na, kiedy potrzebujemy pieniędzy oraz na co dokładnie chcemy je przeznaczyć.
Czytaj artykułW Polsce tradycyjna budowa domu jest długotrwała i bardzo kosztochłonna. Alternatywą dla nich są domy modułowe – składane w wybranym miejscu z gotowych, fabrycznie wyprodukowanych komponentów. Ze względu na uproszczony proces budowy zdają się dobrym wyborem dla tych, którym zależy, by szybko wprowadzić się do swojego nowego domu.
Czytaj artykułDomy skandynawskie od dłuższego czasu są bardzo popularne na rynku budowlanym i architektonicznym. Co sprawia, że kupujący tak chętnie je wybierają? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Poniżej garść inspiracji niezbędnych do podjęcia decyzji o budowie w skandynawskim stylu.
Czytaj artykułPrzychodzi w życiu moment, kiedy decydując się na budowę domu, musimy wybrać jego lokalizację. W zależności od potrzeb i preferencji mamy do wyboru różne opcje, wśród których jest m.in. możliwość zakupu działki na tzw. „odludziu” z dala od sklepów, szkół itp. Czy to jednak dobre rozwiązanie?
Czytaj artykułJak długo trwa budowa tradycyjnego, betonowego domu? Jak wysoki jest to koszt? Dzięki dobrze rozwiniętej technologii wartości te i tak uległy relatywnemu zmniejszeniu. Obecnie wzniesienie średniej wielkości jednorodzinnego budynku mieszkalnego trwa ok. roku i wymaga paruset tysięcy złotych. Opłaty i czas oczekiwania wkrótce mogą ulec kolejnej redukcji, wszystko za sprawą druku 3D.
Czytaj artykułCo roku w Polsce rusza budowa okołonowych domów jednorodzinnych. Każda z tych inwestycji musi być poprzedzona pozyskaniem odpowiedniej działki, najczęściej oczywiście w drodze transakcji kupna - sprzedaży. Bardzo wielu właścicieli wybudowanych przez siebie domów zdecydowanie potwierdza fakt, że pozyskanie odpowiedniej parceli to nawet znacznie więcej niż połowa sukcesu jednorodzinnej inwestycji nieruchomościowej.
Czytaj artykułMarzenia o własnym domu szybko się ulatniają, kiedy zaczynamy wszystko przeliczać. Nadchodzi taki moment, w którym stwierdzasz: "nie ma szans, nie stać nas". Warto zatem szukać oszczędności. Czy zakup taniego projektu domu to dobry pomysł?
Czytaj artykułJakie powinno być budownictwo przyszłości? Szybkie, efektywne a przy tym możliwie tanie, tak aby zaspokajało najpilniejsze potrzeby mieszkaniowe wszystkich rodzin. Jedną z propozycji, które może zrewolucjonizować zastany rynek budowlany, są kabinowe domy w modelu „zrób to sam”, gdzie inwestor otrzymuje gotowe elementy konstrukcyjne i sam je składa, bez konieczności przeprowadzenia skomplikowanych robot budowlanych.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 11
- Następna