fot. 123RF/PICSELL
Dom mały, czyli jaki?
Dla każdego z nas pojęcie małego domu znaczy zapewne co innego. Ci, którzy marzą o przestrzeni, dodatkowych pokojach, przestronnych, wnętrzach nie są sobie zapewne w stanie wyobrazić, jak pogodzić wszystko na zaledwie kilkudziesięciu metrach. Coraz bardziej widoczny jest w budownictwie trend, który nazwać można oszczędnym. Wielu z was odchodzi od pomysłów o budowie domów wielopokoleniowych, tak bliskich naszym rodzicom i dziadkom.
Ceny działek i koszty budowy, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć, coraz częściej determinują liczbę planowanych metrów. Biorąc pod uwagę brak jasnej terminologii, mówiąc o 'małym, tanim domu', założyliśmy, że nie powinien on mieć więcej niż 100 m2, a koszt jego budowy, nie powinien przekroczyć 250 tys. zł. To, co zmieniło się na przestrzeni lat, to sposób myślenia o przyszłym domu, dostęp do materiałów budowlanych, czy mnogość różnorodnych projektów dostępnych od ręki. Dom, który z założenia powinien być tani w budowie, charakteryzował się będzie niezbyt dużym metrażem i prostą, zwartą, nieskomplikowaną bryłą. Im prostszy projekt, tym tańsza realizacja.
Małe domy świetnie sprawdzą się na niewielkich, płytkich działkach. Są one świetnym rozwiązanie dla tych, którzy mając bardzo ograniczone finanse, rozważają zakup mieszkania, ale marzą o własnym domu. Deweloperzy prześcigają się w ofertach skierowanych właśnie do tych niezdecydowanych. Przeglądając oferty, z powodzeniem znajdziemy projekty domów, których koszt budowy powinien zamknąć się w 250 tys. złotych, nie przekraczając tym samym średniej ceny mieszkania w małym mieście. Jak to wygląda w praktyce? Czy kierując się przede wszystkim budżetem uda nam się wybudować dom marzeń? Jeśli postawimy sobie jasne granice, kierować się będziemy prostotą i wybierzemy projekt o małym lub bardzo małym metrażu to wygląda na to, że jest to możliwe.
Jak budować, aby było tanio?
Przygotowując się do podjęcia decyzji o sposobie budowy, do wyboru będziecie mieli kilka systemów. Jeśli chcecie zaoszczędzić jak najwięcej, ogrom prac wykonać będziecie musieli samemu. Żadna z metod budowlanych ani system generalnego wykonawcy, ani metoda gospodarcza, nie wpłynie tak bardzo na poziom obniżenia kosztów, jak właśnie samodzielne zaangażowanie w trakcie budowy.
Jest to jednak o tyle skomplikowane, że nie każdy ma wiedzę i predyspozycje i w końcu pozwolenia na wykonywanie większości prac. Dla tych, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny i znajomych fachowców, lub też nie ze wszystkim potrafili będą sobie poradzić, lepszym rozwiązaniem będzie wybór budowy w systemie gospodarczym lub w systemie generalnego wykonawcy. W obu przypadkach mamy możliwość zatrudnienia inspektora nadzoru (lub też zlecamy to wykonawcy), który kontrolował będzie postęp prac i ilość wydanych pieniędzy na poszczególnych etapach, co zdecydowanie warto zawrzeć w umowie wstępnej.
W przypadku wyboru tych systemów musicie być gotowi na konieczność płynnego finansowania następujących po sobie etapów. Wybór systemu, w którym to wy będziecie wykonywać większość prac budowlanych, da wam więcej elastyczności w czasie i pozwoli na finansowanie i wykonywanie prac w dogodnym dla was momencie.
fot. Pixabay.com
Na co zwrócić uwagę w trakcie budowy?
Jak już wspomnieliśmy, mały i tani dom to przede wszystkim prosta bryła, bez żadnych udziwnień. Jeśli marzycie o rozbudowanym domu, wykuszach, załamaniach dachu czy lukarnach – nie będzie tanio. Tani dom można postawić na kwadratowym lub prostokątnym rzucie, z małą ilością przeszkleń, z prostym dachem, bez płyt balkonowych i innych kosztownych rozwiązań.
Przygotowując się do budowy, musicie zdawać sobie sprawę, iż z wielu rzeczy przyjdzie wam zrezygnować. To cena oszczędności i od samego początku warto mieć to na uwadze. Jeśli wahacie się pomiędzy domem parterowym a tym z poddaszem użytkowym, których powierzchnia jest taka sama, wybierzcie drugą opcję. Mimo iż ścian nośnych i działowych będzie więcej, oszczędność przyniesie wam mniejsza powierzchnia fundamentów i znacznie mniejszy dach do pokrycia, choć zwiększy się koszt stolarki okiennej (jeśli zainwestujecie jedynie w okna dachowe, koszt wzrośnie nieznacznie).
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy tańsze będą tradycyjne fundamenty, czy też płyta fundamentowa, jest to zależne przede wszystkim od działki, na jakiej ma znajdować się dom. Każdy przypadek powinien być więc rozpatrywany indywidualnie. Poszukując projektu, który pozwoli zaoszczędzić, rozważcie te z płaskim dachem, jednak zanim podejmiecie decyzję, porównajcie koszt jego położenia, w stosunku do standardowego dwuspadowego. Z budowlanego punktu widzenia płaski dach powinien być tańszy, niemniej często spotyka się nierzetelne ekipy, które nie potrafią poradzić sobie z tego typu konstrukcją, a prawdziwi fachowcy posiadający wiedzę i doświadczenie mocno windują ceny.
Zanim zdecydujecie, rozważcie wszystkie za i przeciw i porównajcie ceny. Zdecydowanie korzystniejsze cenowo są dachy z blachodachówki, wykończone plastikowymi rynnami, niż wykończone blachówką ceramiczną. O ich wadach i zaletach pisaliśmy w poprzednich artykułach. O ile położenie dachu jest stosunkowo dużym kosztem całej budowy, o tyle zapomnieć nie można o pracach wykończeniowych, które potrafią pochłonąć aż do 40% kosztów całości i więcej, jeśli został źle zaplanowane. Jeśli ma być tanio, powinno być jak najprościej.
Warto rozważyć mniej kosztowne elementy wykończenia – plastikowe okna i drzwi, zamiast drewnianych, stosunkowo małe przeszklenia, prosta, jednokolorowa elewacja. Im mniej udziwnień, tym mniejsze koszty. Kupując wszelkie materiały, nie kierujcie się jednak tylko ceną. W tańsze elementy na każdym etapie warto zainwestować tylko wtedy, kiedy dobrze przyjrzymy się ich jakości. Budowa małego i taniego domu będzie możliwa tylko wtedy, jeśli dobrze się do tego przygotujemy, sami podejmiemy się wielu prac i przez wszystkie etapy zachowywać będziemy umiar.
Joanna Herstowska, RynekPierwotny.pl
Przeczytaj inne artykuły eksperta:
Weganizm to znak naszych czasów. Sprawdźcie, jak wprowadzić go do wnętrz
Inwestycja w condohotel - gdzie się opłaca?
Racjonalna, ale drobiazgowa, czyli jak kobiety kupują mieszkania?
Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów
Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?
Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?
Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?
Zakup działki — jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?
Ceglane elewacje znowu wracają do łask
Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?