Budowa i remont

Gotowe domy… z AliExpress! Czy to się może udać?

W szerokiej ofercie AliExpress pojawiły się domy modułowe. Koncepcja jest prosta: konsument zamawia dom, otrzymuje go w częściach i składa we własnym zakresie. Cena przeciętnej wielkości budynku wraz z kosztami wysyłki wynosi ok. 60 – 70 tys. złotych. Tylko... czy to może się udać?

Gotowe domy… z AliExpress! Czy to się może udać?

Domy za 150 tysięcy

Na chińskich portalach aukcyjnych znaleźć można dosłownie wszystko. W dodatku w całkiem atrakcyjnych cenach. Od zakupów nie odstrasza nawet dłuższy czas oczekiwania na przesyłkę. Czym jest odrobina cierpliwości w obliczu sporych oszczędności? Z AliExpress zamówić można nawet dom! Budynek jest prefabrykowany, przeznaczony do złożenia na docelowej działce budowlanej. 

Domy modułowe, prefabrykowane

Do niedawna w technologii modułowej budowano jedynie proste obiekty, niewymagające przygotowania fundamentów. Oferta producentów zwiększa się jednak i coraz bardziej dostępne są projekty „pełnoprawnych” domów ocieplanych i całorocznych.

Dom modułowy - co to jest?

Domy modułowe to konstrukcje powstające z kilku lub kilkunastu gotowych komponentów. Niemal 80% takiego budynku: jego szkielet, wnętrza, podstawowe instalacje (wodna i elektryczna) produkowane są wcześniej, w fabryce. Elementy tworzące budynek dowożone są na plac budowy, a następnie montowane i instalowane na przygotowanym fundamencie. Proces ten trwa nie więcej niż kilka dni.

"Wydarzenie": Będzie można zbudować większy dom na zgłoszenie. Wkrótce zmiany w prawie na INTERIA.TV.

Konieczność przetransportowania i złożenia komponentów wymaga, by kształty budynków były możliwie proste, dlatego najczęściej wykorzystuje się prostopadłościenne bryły, z prostym dachem płaskim lub skośnym.

Rynek tego typu budynków wciąż się rozwija i wychodzi naprzeciw potrzeb klientów. W ofercie chińskiego giganta sprzedaży internetowej pojawiła się możliwość zakupu domów modułowych. Można je zakupić już za kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Im mniej kosztuje dana konstrukcja, tym wyższe są koszty wysyłki. Dostawa do Polski, według deklaracji sprzedawcy w wypowiedzi dla portalu money.pl, nie jest problemem i zajmuje ok. dwóch tygodni.

Ile kosztuje dom modułowy z AliExpress?

Za 65-metrowy budynek, z salonem, kuchnią, dwiema łazienkami i dwiema sypialniami zapłacimy ok. 60 tys. złotych. Po dopłacie 30 tys. możemy zostać właścicielami budynku stylizowanego na willę, mającego, wg. planów przedstawionych w ogłoszeniu ponad 100 mkw. Cena nie uwzględnia kosztów montażu czy doprowadzenia podstawowych instalacji – o te aspekty musimy zatroszczyć się we własnym zakresie.   

fot. Print screen - opracowanie redakcja Deccoria.pl; źródło: https://pl.aliexpress.com/item/1005001868902770.html, data dostępu: 17.05.2021

Czy zakupy są bezpieczne?

Ogłoszenia opublikowane na platformie sprzedażowej są ubogie w informacje. Zawierają szczątkowy opis projektów, niewiele zdradzają na temat surowców wykorzystanych w produkcji prefabrykatów, nie listują elementów, które przychodzą w paczce do odbiorców. Żaden ze sprzedawanych domów nie posiada recenzji innych użytkowników. Specyfikacja informuje jedynie o dodatkowych kosztach (VAT, cło), jakie może ponieść kupujący. Ryzyko trefnych zakupów jest zatem spore.

Zobacz więcej zdjęć

Alternatywa?

Domy prefabrykowane zakupić można u polskich producentów i sprzedawców, bez obaw o dostanie „kota w worku”, zamiast wymarzonego domu. Nierzadko polscy sprzedawcy oferują montaż w cenie budynku.

Deccoria.pl  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.