Budowa domu

Jak sfinansować wykończenie domu?

Mieszkanie wybrane, kredyt czeka na podpisanie, a zaraz pora przeprowadzić remont. I tu zaczynają się schody, ponieważ okazuje się, że budżet został wyczerpany. Jak więc sfinansować prace remontowe, kiedy nie mamy już pieniędzy? Rozwiązaniem może być pożyczka lub kredyt na wykończenie domu. To, jaką formę wybierzemy, zależy od tego na, kiedy potrzebujemy pieniędzy oraz na co dokładnie chcemy je przeznaczyć.

Jak sfinansować wykończenie domu?

Fot.123RF.com

Idealny scenariusz to taki, w którym zostają nam oszczędności na sfinansowanie remontu mieszkania. Niestety w wielu przypadkach jest to niemożliwe, ponieważ od 2017 roku w większości banków, aby w ogóle dostać kredyt hipoteczny, musimy posiadać 20% wkładu własnego. Często wyczerpuje to całą gotówkę uzbieraną na zakup wymarzonych czterech kątów. Jak więc sfinansować wykończenie domu?

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu

Gdy wcześniej wiemy, że po wzięciu kredytu hipotecznego i opłaceniu wkładu własnego nie zostaną nam żadne środki na wykończenie domu, powinniśmy zastanowić się nad sfinansowaniem remontu właśnie przez hipotekę.

Aby otrzymać większy kredyt, musimy przygotować dla banku kilka niezbędnych dokumentów. Będą to szczegółowy kosztorys prac,  w którym znajdą się dokładnie rozpisane koszty oraz harmonogram prac, czyli z góry ustalony czas rozpoczęcia i zakończenia remontu. Gdy taki kredyt otrzymamy, musimy także udokumentować kolejne etapy realizacji prac wykończeniowych. Co ważne, jeśli nie dotrzymamy terminu, możemy otrzymać sankcje pieniężne.

Kolejną ważną informacją jest to, że poprzez tego typu kredyt nie sfinansujemy całego remontu. Możemy policzyć materiały budowlane, elementy wyposażenia, które będą stałe w mieszkaniu oraz sanitariaty. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone także na opłacenie ekipy remontowej. W niektórych bankach możemy uzyskać dodatkowe środki także na meble czy sprzęty pod zabudowę. Na pewno nie uwzględnimy w kosztorysie elementów wyposażenia, które są ruchome.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że przy braniu tego typu zobowiązana procent na wkład własny będzie liczony dla sumy obu kredytów.

Pożyczka hipoteczna

Nazwa potrafi zmylić i niektórzy utożsamiają ten produkt z kredytem hipotecznym. Jest to natomiast inna usługa, ponieważ jest adresowana do właścicieli nieobciążonych nieruchomości, którzy chcą uwolnić kapitał tkwiący w posesji. Główną zaletą tej formy pozyskiwania dodatkowych środków finansowych jest dowolność w ich wydatkowaniu. Oznacza to, że nie trzeba zdradzać tak dokładnego celu, na który zostanie przeznaczona, jak w przypadku kredytu hipotecznego.

Jednak zabezpieczeniem takiej pożyczki jest hipoteka na nieruchomości. Pozwala ona także na zaciągnięcie wieloletniego zobowiązania, nawet na milionowe kwoty. Okres spłaty może wynosić maksymalnie 30 lat. Ta opcja jest droższa od kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy

Innym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, chcąc sfinansować wykończenie domu, jest tradycyjny kredyt gotówkowy. Procedury są dużo szybsze i prostsze, ponieważ nie wymagają takiej ilości dokumentów jak przy kredycie hipotecznym. W dodatku decyzja przychodzi zdecydowanie szybciej, czasami niemal od razu, a co za tym idzie -  natychmiastowa wypłata środków. Niestety jest to rozwiązanie droższe, ponieważ składa się na nie wyższe oprocentowanie oraz krótszy czas spłaty. Tutaj nie ma zabezpieczenia w postaci hipoteki, które mogłoby wydłużyć ten okres.

Autor: Aneta Filipczak, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Przeczytaj inne artykuły eksperta:

Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów

Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Zakup działki — jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Ceglane elewacje znowu wracają do łask

Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?

Stary strych jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna

Kredyt gotówkowy na remont - jak wybrać najlepszą ofertę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.