Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Domowe sposoby na suche powietrze

Jesień i zima to czas sprzyjający infekcjom górnych dróg oddechowych. Często mylimy je z objawami występującymi u osób, które przebywają w suchym i przegrzanym mieszkaniu. Suche powietrze powoduje problemy ze śluzówką nosa i gardła. Dodatkowo pojawiają się kłopoty ze snem, co znacznie osłabia koncentrację w ciągu dnia. Przedstawiamy kilka prostych trików, które pomogą ci nawilżyć powietrze w mieszkaniu.

Domowe sposoby na suche powietrze

fot. 123RF/PICSELL

W tym artykule przeczytasz o:

Jak tracimy wilgoć z domu? Dlaczego powietrze się osusza

Czym jest wilgotność powietrza

Czy suche powietrze szkodzi zdrowiu

Jak nawilżać powietrze w mieszkaniu? Nawilżacze powietrza

Jak nawilżyć suche powietrze w mieszkaniu - domowe sposoby

Jak tracimy wilgoć z domu?

Powietrze w pomieszczeniach osusza się przez zbyt wysoką temperaturę utrzymywaną przez systemy grzewcze, jak również niesprawną wentylację i zbyt szczelne okna. Nie bez winny jest również temperatura panująca na zewnątrz – mróz obniża wilgotność powietrza. Zawarta w nim woda (para wodna) przyjmuje formę śniegu lub szronu. Przedostające się do domu zimne powietrze, pozbawione znacznych ilości pary wodnej, dodatkowo osuszamy przez ogrzewanie.

Wilgotność powietrza, podawana w procentach, informuje o ilości cząsteczek wody w podanej jednostce objętościowej powietrza. Dla każdego pomieszczenia optymalny poziom wilgoci będzie inny – zależy to przede wszystkim od temperatury i stopnia otwartości pomieszczeń. Dla zamkniętych mieszkań, w których utrzymuje się temperatura na poziomie 20-22 st. C, preferowana wilgotność powietrza powinna wynosić od 40-60%. W chłodniejszych warunkach wilgotność powinna być odpowiednio wyższa, utrzymywana na poziomie 60-65%. W ciepłych wnętrzach wilgotność powinna być niższa, mieszcząca się w przedziale 45-55%. 

Jak sprawdzić wilgotność w mieszkaniu?

Aby zbadać poziom wilgotności powietrza w domu, należy wyposażyć się w wilgotnościomierz (higrometr) i termometr.

Poniżej wskazanych wartości granicznych mamy do czynienia z suchym powietrzem, o którego oddziaływaniu możemy przekonać się na własnej skórze. 

Suche powietrze jest szkodliwe dla zdrowia. Jakie objawy powinny zwracać uwagę?

Przeziębienie

Suche powietrze zaburza funkcje samooczyszczania się tchawicy. To może być przyczyną większej podatności naszego organizmu na różnego rodzaju infekcje i choroby układu oddechowego. Suche i ciepłe powietrze prowadzi do obniżenia odporności organizmu i spowalnia pracę systemu immunologicznego.

Katar u dziecka

Nos dziecka można przyrównać do filtru. Na powierzchni śluzówki nosa znaleźć można miliony rzęsek. Przy odpowiednim nawilżeniu powietrza działają jak szczotka. Poruszając się, oczyszczają wdychane przez malucha powietrze. Jeśli dziecko oddycha suchym powietrzem, śluzówki i rzęski wysuszają się, tym samym wolniej i mniej efektywnie pracują. W rezultacie zanieczyszczenia, wirusy i bakterie trafiają do organizmu dziecka.
 
Problemy z oddychaniem

Jeśli poziom wilgotności w naszym mieszkaniu spadnie poniżej 30%, błona śluzowa układu oddechowego zacznie wysychać. Ciągłe przebywanie w pomieszczeniach o obniżonej wilgotności może spowodować choroby gardła i górnych dróg oddechowych, a w konsekwencji nawet uszkodzenie głosu.

Bóle głowy i ogólne przemęczenie organizmu

Suche powietrze utrudnia pobieranie tlenu przez organizm i dostarczanie go do układu krwionośnego - szczególnie nocą, kiedy śpimy. W efekcie budzimy się zmęczeni, mamy częste bóle głowy i obniżoną koncentrację.

Podrażnione oczy i spierzchnięte usta

Zaczerwienione oczy i popękane usta to najczęstsze objawy przebywania w pomieszczeniach z suchym powietrzem. Ludzkie ciało w 60% składa się z wody. Jeśli powietrze w naszym mieszkaniu nie jest odpowiednio nawilżone, ciało będzie pobierało wilgoć ze skóry i innych komórek naszego ciała.

Starzenie się skóry

Suche powietrze wysusza skórę, co prowadzi do szybszego starzenia się i powstawania zmarszczek.

Bóle gardła

Jeśli często budzimy się z bólem gardła, najczęściej jest to związane z suchym powietrzem w sypialni. Spędzanie nocy w takich warunkach powoduje wysuszenie śluzówki układu oddechowego. Porannego bólu gardła można pozbyć się pijąc wodę z miodem i cytryną (miód należy dodać do letniej wody, aby nie stracił właściwości leczniczych).

Suche powietrze nie służy również naszym domom. 

Więcej kurzu

Suche powietrze powoduje, że unosi się w nim masa kurzu i roztoczy. To właśnie one są najczęstszą przyczyną alergii u dzieci i dorosłych. Odpowiednia wilgotność powietrza sprawia, że wszystkie zanieczyszczenia i kurz opadają
 
Meble szybciej się niszczą

Suche powietrze negatywnie wpływa również na nasze mieszkanie. Powoduje m.in matowienie nie tylko mebli, ale i parkietów, oraz innych powierzchni drewnianych. Konsekwencją są przebarwienia i pęknięcia. Podłogi narażone na wilgoć będą wymagać częstszej konserwacji i napraw, m.in. cyklinowania. 

Jak nawilżać powietrze w mieszkaniu? Nawilżacze powietrza

Na rynku obecnie dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy.
 
Parowe: Ich sposób działania polega na gotowaniu wody przez specjalną grzałkę, która po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wytwarza parę.
 
Ultradźwiękowe: Działają na podstawie ultradźwięków, które rozbijają cząsteczki wody. W ten sposób tworzą mgiełkę, która nawilża powietrze.
 
Ewaporacyjne: Ich działanie polega na zjawisku ewaporacji, czyli naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Ewaporacja to najbardziej naturalny i najzdrowszy sposób nawilżania powietrza. Takie nawilżacze wyposażone są w specjalne maty ewaporacyjne, które także oczyszczają powietrze z drobinek kurzu i pyłków. 

Domowe sposoby nawilżenia powietrza w domu 
 
Napełnij duży garnek zwykłą wodą i postaw go blisko źródła ciepła. W ten sposób woda będzie parować. Jeśli uważasz, że garnek nie będzie się dobrze prezentował, zamień go na przykład na ozdobne doniczki. Możesz też rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferze, jednak przed tą metodą ostrzegają pediatrzy. Mokre rzeczy położone na rozgrzanym kaloryferze wytwarzają tzw. ciężką parę, która nie jest najlepsza dla małych dzieci.
 
Po kąpieli w wannie nie spuszczaj od razu wody. Otwórz drzwi od łazienki i pozwól wilgotnemu powietrzu rozejść się po domu. Pozostawiona woda będzie parować, dopóki się nie schłodzi. 
 
Kup olejek eteryczny o ulubionym zapachu. Spryskaj nim ściereczki i powieś w miejscach, w których najczęściej przebywasz. To doskonały sposób na inhalację układu oddechowego - w dodatku bardzo przyjemny i relaksujący.
 
Dobrym sposobem jest wieszanie mokrego prania w głównym pomieszczeniu. Mimo iż jest to mało estetyczne, skutecznie odświeży powietrze w domu.
 
Nie zapominaj o otwieraniu okien minimum raz dziennie, przynajmniej na 5 minut. Przy dużym mrozie, chociaż uchylaj okno. Najlepiej wietrzyć mieszkanie rano i wieczorem. W zbyt szczelnych oknach warto zamontować nawiewniki. 

Zobacz więcej zdjęć

Uprawiaj rośliny doniczkowe. Cenne są zwłaszcza te o bujnych liściach, ponieważ sukcesywnie oddają przez nie do otoczenia wodę pobraną z gleby. Nie tylko kwiaty są ważne. Swoją rolę doskonale odgrywają również świeże zioła. Możesz je kupić w doniczkach, lub posiać samodzielnie. Po pierwsze odświeżą powietrze, a po drugie wniosą do Twojej kuchni nowe, niepowtarzalne zapachy i smaki.

Dobrze jest się zaopatrzyć w specjalne pojemniki do zawieszania na grzejnikach. Można je napełnić tylko wodą, ale jeszcze lepsze są napary ziołowe, które nie tylko nawilżą, ale i odświeżą powietrze w mieszkaniu. Pojemnik można zastąpić miseczkami z wodą lub ręcznikiem zamoczonym w naparze i ułożonym na kaloryferze.  

Domowe „mikstury” nawilżające i odświeżające powietrze

Jabłka z cynamonem
Gotuj długo i na małym ogniu (bez przykrycia) kompot z jabłek z dodatkiem cynamonu i goździków.
 
Lipa z miętą
Zalej po garści ziół (albo po 4 torebki) 3 litrami wody, gotuj na małym ogniu pod przykryciem i odstaw na chwilę. Następnie wyjmij zioła i przelej wywar do pojemnika na kaloryfer lub namocz nim ręcznik.
 
Igły sosnowe lub jodłowe
5 łyżek igieł zalej 3 litrami wrzątku, zagotuj i trzymaj na małym ogniu ok. 20 minut. Odcedź, wywar i wlej do pojemnika. Możesz dodać kilka kropelek olejku sosnowego. 
 
Szałwia z rumiankiem i melisą
4 łyżki szałwii, rumianku i melisy zalej 3 litrami wrzącej wody, odstaw pod przykryciem na 20 minut i odcedź. Napar wlej do pojemnika lub zamocz w nim ręcznik i połóż na grzejniku.  Taka mieszanka poprawi Ci nastrój i złagodzi napięcie. Polecamy stosować w sypialni.
 
Lawenda
5 łyżek suszonych kwiatów lawendy zalej 3 litrami wrzątku i podgrzewaj na maleńkim ogniu przez 10 minut. Przelej do pojemnika lub namocz w wywarze ręcznik i połóż go na kaloryferze. Lawendowy olejek nawilży powietrze i ukoi nerwy.
 
Rozmaryn
5 łyżek suszonego rozmarynu zagotuj w 3 litrach wody, odcedź i wywar wlej do pojemnika lub zamocz w nim ręcznik. Połóż na kaloryferze. Rozmaryn doda energii i poprawi nastrój. Doskonale wpływa także na cerę. 

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.