Spis treści:
Grejpfrut - nie tylko bomba witaminowa
Owoce cytrusowe świetnie nadają się na kompost, choć nie wszystkie, czy do przygotowywania ekologicznych oprysków dla roślin kwasolubnych. Jednym z owoców cytrusowych o wyjątkowym składzie i zastosowanie jest grejpfrut. Miłośników tego gorzkiego i bardzo orzeźwiającego owocu nie trzeba chyba przekonywać, jak wartościowym owocem jest grejpfurt. Liczne badania naukowe potwierdzają, że grejpfruty mają korzystny wpływ na pracę serca, obniżanie poziom cholesterolu, a także ciśnienia tętniczego krwi, przeciwdziałają miażdżycy. W ich składzie, oprócz witamin C i A, witamin z grupy B i beta-karotenu, znajduje się również lipikien, silny przeciwutleniacz. Można je również wykorzystać w domu w inny sposób.
Przeczytaj również: Domowy płyn do czyszczenia ze skórki pomarańczy. Umyjesz nim każdą powierzchnię
Jak wykorzystać grejpfruty do sprzątania?
Grejpfrut dobrze sprawdza się jako składnik środków czyszczących. To dzięki zawartym w nim kwasom, olejkom eterycznym i innym cennym substancjom, które mają właściwości dezynfekujące, odtłuszczające oraz odkamieniające. Cechy te warto wykorzystać, przygotowując przyjazne środowisku preparaty do sprzątania na bazie grejpfruta. Jak to zrobić?
- Uniwersalny środek do czyszczenia
Do jego przygotowania potrzebne będą i grejpfrut i 50 gramów soli gruboziarnistej. Owoc należy rozkroić na pół, dokładnie wydłubać z niego miąższ i dobrze wymieszać z przyprawą. Pasta solno-grejpfrutowa doskonale rozprawi się z zaciekami na umywalkach, wannach, toaletach i kafelkach. Zastosowanie znajdzie też w kuchni, gdzie używać jej można do czyszczenia zlewu, armatury, desek do krojenia, kubków pokrytych osadem z kawy i herbaty, a nawet przypalonych garnków.
Sól, podobnie jak cytrusy, usuwa przebarwienia, odkaża i ma dobre właściwości ścierne – nie drapie ani za słabo, ani na tyle mocno, by porysować czyszczoną powierzchnię.
- Płyn na kurz z grejpfruta
Skuteczny preparat, który sprawdzi się do odkurzania mebli i innych akcesoriów przygotujemy, wykorzystując ocet i skórki z grejpfruta (muszą być pozbawione błonek i resztek owocu). Łupiny umieszczamy w słoiku i zalewamy ok. 1/2 l octem. Naczynie szczelnie zamykamy, odstawiamy na kilka dni. Po tym czasie przelewamy płyn do butelki z atomizerem (warto rozcieńczyć woda, jeśli zapach octu jest zbyt intensywny). Można do niego dodać kilka kropel olejku herbacianego oraz odrobinę gliceryny. Octowy macerat świetnie usuwa kurz z mebli i innych akcesoriów. Dodatek gliceryny sprawia, że w przyszłości zanieczyszczenia i drobinki nie będą się na nich osadzać.
- Czyszczenie mikrofali
Problemem z częstym stosowaniem mikrofalówek jest przywierający do ich wewnętrznych ścianek brud. Jeśli od razu nie usuniemy z nich resztek jedzenia, które wydostało się poza naczynie w trakcie podgrzewania, później jeszcze trudniej będzie się ich pozbyć. Zabrudzenia, podgrzewane za każdym użyciem urządzenia, będą stawały się coraz twardsze. Aby je rozmiękczyć i ułatwić sobie czyszczenie mikrofalówki, należy umieścić w jej wnętrzu miseczkę z wodą i połową grejpfruta i włączyć na 3 minuty. Powstająca wówczas para z kwasem owocu zmiękczy resztki jedzenia, dzięki czemu łatwiej będzie je usunąć.
Przeczytaj również: Nie wyrzucaj skórki mandarynek. Wykorzystasz je na 11 sposobów
- Czyszczenie piekarnika grejpfrutem
Naturalnym preparatem często stosowanym do czyszczenia piekarnika, jest pasta na bazie sody oczyszczonej. Zwykle przygotowuje się ją, mieszając sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody. Mało kto wie jednak, że taka mikstura lepiej zadziała, jeśli wodę zastąpimy sokiem z grejpfruta. Przypalenizna i brud znikają nie tylko z drzwi piekarnika, ale również jego wnętrza.
Na bazie grejpfruta wychudzi najlepsza pasta do czyszczenia przypalonego piekarnika. Fot. CanvaPro
- Błyszcząca garnki
Garnki i naczynia wykonane z aluminium, miedzi lub mosiądzu z czasem zaczynają matowieć. Aby przywrócić im dawny blask, pocierajmy je przekrojonym na pół grejpfrutem. Resztki soku i owocu ścieramy do sucha miękką ściereczką.
- Odplamiacz do ubrań z grejpfruta
Zamiast używać niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska chemicznych wybielaczy, sięgajmy po mieszankę soku z grejpfruta i sody oczyszczonej, rozpuszczonych w ciepłej wodzie. Mieszkankę wylewamy bezpośrednio na zaplamione ubrania i wrzucamy do prania lub moczymy je przez 30 minut przed właściwym praniem.
- Na mrówki
Za zapachem cytrusów nie przepadają mrówki. Jeśli mamy je w domu, warto umieścić ususzone skórki grejpfruta w pobliżu drzwi i okien.
Po zastosowaniu preparatów na bazie grejpfruta dom nie tylko będzie lśnił czystością, ale też zauroczy odświeżającym zapachem.
Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 17.02.2019 roku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co zyskujesz dzięki opryskom z grejpfruta? Lista zalet jest długa
Jak prać ręczniki, pościel i koce? Przydatne wskazówki i sprawdzone tipy
Jak przechowywać firanki, żeby nie żółkły? Najlepsze sposoby na śnieżnobiałe firanki