Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim dylemat: Jak utrzymać w mieszkaniu przyjemną temperaturę, ale jednocześnie nie wydać majątku na rachunki? Zacznij oszczędzać ciepło!
Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Wymień okna

Przez okna tracimy średnio ok. 20% ciepła. Wpływ na taki stan rzeczy ma zarówno ich szczelność, jak i powierzchnia. W pomieszczeniach, w których projektujemy dużo przeszklenia (np. wyjście na taras) należy uwzględnić ogrzewanie większej mocy niż w pozostałych. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie inwestycja w nowoczesne, szczelne okna. Straty ciepła możemy także ograniczyć dzięki zewnętrznym okiennicom czy roletom zamykanym na noc, kiedy to na zewnątrz jest dużo chłodniej.

Utrzymuj optymalną temperaturę w pomieszczeniach

Optymalność wcale nie oznacza wysokiej temperatury. Staraj się utrzymywać ją na podobnym poziomie. Dużym ułatwieniem są sterowniki. Zakup takiego sprzętu może się naprawdę szybko zwrócić. W zależności od urządzenia można regulować temperaturę w ciągu dnia, w nocy, a nawet zintegrować urządzenie z czujnikiem okiennym, który będzie komunikować się ze sterownikiem, by zamknął dopływ ciepła podczas wietrzenia i w ten sposób je zaoszczędzi. Pamiętajmy, że najcieplejszym miejscem w naszym domu powinna być łazienka. Tutaj należy utrzymywać poziom 23 stopni. Dokładne ustawianie temperatury w pomieszczeniach ułatwią specjalne termostatyczne zawory grzejnikowe.

Ogranicz ogrzewanie podczas nieobecności

Ogranicz ogrzewanie mieszkania do niezbędnego minimum w czasie wyjazdu i weekendu, którego nie planujesz spędzać z książką.  Wbrew pozorom ponowne nagrzanie mieszkanie nie trwa długo. Na noc obniż temperaturę. Wystarczy już jeden stopień mniej, by oszczędzić pięć procent ciepła!

Odpowietrz i odsłoń grzejniki

Nie zasłaniaj grzejników zasłonami, firankami czy meblami. Ciepło będzie wówczas oddawane na okno zamiast ogrzewać pokój. Nieużywane w sezonie letnim grzejniki mogą oddawać ciepło nierównomiernie. Dlatego warto odkręcić zawory odpowietrzające i wypuścić zbędne powietrza. Jeżeli to nie zadziała skontaktuj się z fachowcem.

Oszczędzaj ciepło podczas wietrzenia

Chociaż pozornie może się to wydać mało istotne, to jedna z najskuteczniejszych metod oszczędzania ciepła. Nawet, jeśli wydaje ci się, że otwierasz okno „tylko na chwilę” warto wyrobić sobie nawyk zakręcania grzejnika. Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń podczas zimy powinno być krótkie, ale intensywne. (Szeroko otwarte okno na kilka, kilkanaście minut).

Wykorzystaj dzień

Wykorzystaj słoneczny, zimowy dzień. Otwórz rolety i żaluzje. O tej porze roku promienie słoneczne padają pod małych kątem i mogą realnie wpłynąć na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach usytuowanych od południowej strony.

Uszczelnij rury

Aby zapobiec wychładzaniu się wody, która przepływa od źródła ciepła do grzejników zadbaj i kontroluj izolację rur. Stanowią one integralną część systemu grzewczego. Serwisuj piec, przewody wentylacyjne i kominy. To podstawa, która zagwarantuje ci nie tylko bezpieczeństwo, ale także ekonomiczność podczas korzystania. W przypadku kotła grzewczego obowiązkowa jest wizyta serwisanta raz do roku. Tradycyjne piece wymagają już wizyty zduna. Pamiętaj także o okresowych przeglądach przewodów kominowych. Prawidłowo działające urządzenia poprawią wydajność ogrzewania.

Zainwestuj w kocioł z automatycznym podajnikiem i zasobnikiem

Kotły z podajnikiem paliwa cieszą się coraz większą popularnością. Świetnie sprawdzają się kotły retortowe, do których wsypuje się zapas ekogroszku, który może wystarczyć na kilka dni. Kotły te mają tą przewagę nad węglowymi, że z tej samej ilości spalonego w nich węgla uzyskać można więcej ciepła niż z tradycyjnej konstrukcji. Paliwo i powietrze do spalania są dozowane w określonych proporcjach i ilości. Zarówno prędkość podawania paliwa, jak i jego intensywność są regulowane automatycznie. Układem steruje mikroprocesor, który może współpracować z czujnikami temperatury w pomieszczeniu lub na zewnątrz. (Regulator pokojowy lub pogodowy).



Oszczędzanie ciepła i co za tym idzie pieniędzy wcale nie musi się wiązać z dużymi wyrzeczeniami. Wystarczą dobre nawyki i jedna inwestycja, by cieszyć się przyjemną temperaturą w domu i nie martwić o rachunki.

Ewa Krzempek/ Deccoria.pl

Zobacz, jak mieszkają Polacy! Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.