Fot.123RF.com
Siatki w oknach
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto rozważyć założenie specjalnych siatek w oknach. Zwłaszcza, że spanie w gorącym, dusznym pokoju bez dopływu świeżego powietrza należy do wątpliwych przyjemności. Dzięki siatkom będziesz mógł cieszyć się przyjemnym chłodem podczas nocnego odpoczynku. Polecamy szczególnie te ze sztywną ramą aluminiową, które przetrwają niejeden sezon i na pewno nie zniszczą okien.
Kamfora
Ta łatwo dostępna substancja może pomóc w rozwiązaniu problemu komarów w domu. Prawdziwą kamforę otrzymuje się z wyciągu drzewa cynamonowca, choć obecnie dostępna jest też jej syntetyczna wersja. Zawiera ona substancje aktywne, które skutecznie odstraszają komary. Aby pozbyć się z domu nieproszonych gości, wysyp na spodek dwie-trzy łyżeczki kryształków kamfory, podpal (oczywiście, zachowując wszelkie niezbędne środki ostrożności) i zamknij wszystkie drzwi i okna. Po piętnastu - dwudziestu minutach wszystkie owady powinny zniknąć.
Czosnek i cebula
Komary nie przepadają za niektórymi zapachami. Jednym z nich jest woń czosnku i cebuli. Jeśli nie przeszkadza ona tobie i innym domownikom, możesz ją wykorzystać do zwalczania uciążliwych krwiopijców na kilka różnych sposobów. Po pierwsze, spróbuj zmiażdżyć kilka ząbków czosnku lub pokroić drobno cebulę i pozostawić je na parapecie. Możesz także przygotować naturalny spray odstraszający komary - zgnieciony czosnek gotuj przez kilka minut w wodzie. Przelej wodę do buteleczki z atomizerem i rozpyl w pomieszczeniu. Zapach cebuli i czosnku jest także wydzielany wraz z potem. Jeśli nie obawiasz się, że wraz z komarami odstraszysz od siebie też ludzi, po prostu dodaj ich sporą dawkę do posiłku.
Mięta i lawenda
Osoby, które nie przepadają za zapachem czosnku, powinny postawić na miętę lub lawendę. Okazuje się, że ich woń niezbyt odpowiada komarom. Podobnie, jak w przypadku czosnku, możesz przygotować naturalny spray na ich bazie i spryskać pomieszczenie. Skutecznym sposobem ochrony przed swędzącymi bąblami jest też natarcie odkrytych części ciała olejkiem miętowym lub lawendowym. Pomaga również ustawienie na parapecie doniczek lub skrzynek z miętą lub lawendą - w ten sposób nie tylko pozbędziesz się dokuczliwych owadów z domu, zyskujesz także ozdobę okna.
Pułapka na komary
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie swoich szans w nierównej walce z komarami jest przygotowanie specjalnej pułapki. Będziesz do tego potrzebować plastikowej butelki po napoju, najlepiej dwulitrowym, jednego litra wody, 1/4 szklanki cukru i 1 grama drożdży.
Odetnij górną część butelki (mniej więcej w ⅓ wysokości). Zagotuj wodę, dodaj cukier i mieszaj, dopóki zupełnie się nie rozpuści. Dodaj szklankę zimnej wody z kranu i poczekaj, aż mieszanka stanie się chłodna zanim dodasz drożdże. Zaczną one wydzielać dwutlenek węgla, który działa na komary jak magnes. Przelej miksturę do butelki. Komary przyciąga także czarny kolor, owiń więc butelkę folią o tej barwie. Górną część butelki umieść w dolnej dziubkiem w dół, tak aby nie dotykała płynu. Pułapkę umieść w miejscu, w którym komary nie będą ci przeszkadzać, np. za oknem.
Pamiętaj o wymianie roztworu co dwa tygodnie. Warto sprawdzać co kilka dni, czy drożdże się wciąż pienią - jeśli nie, to oznaka, że czas na przygotowanie nowego płynu.
Przeczytaj również: