Porady domowe

Poradnik: Jak się pozbyć gołębi z balkonu

Gołębie stały się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Zdawałoby się, że w miastach czują się swobodniej, niż ich mieszkańcy. Wielu ludzi nie toleruje ich obecności ze względu na hałas, jaki powodują i odchody, które pozostawiają.
Poradnik: Jak się pozbyć gołębi z balkonu

Gołębie chętnie osiedlają się w pobliżu skupisk ludzkich, ponieważ spełniają one dwa ważne dla tych zwierząt warunki: dostarczają stałych źródeł pokarmu oraz znaleźć w nich można bezpieczne miejsca do założenia gniazd. Gołębie gnieżdżą się na balkonach, balustradach i parapetach, co skutkuje głównie zanieczyszczeniem tych przestrzeni. Odchody zwierząt nie tylko śmierdzą i nieestetycznie wyglądają. Z powodu zawartości kwasu moczowego i amoniaku działają one niszcząco na niektóre powierzchnie (wiedzą o tym np. właściciele samochodów). Poza tym są one pożywką dla wielu wirusów, pasożytów oraz grzybów, przyczyniających się do rozwinięcia poważnych chorób (np. papuzicy). Mogą też przenosić tzw. kleszcze gołębie, czyli obrzeżki. Kontakt z wydzielinami tych roztoczy może powodować reakcje alergiczne oraz boreliozę. 

Ponieważ ptaki te częściowo się oswoiły, niespecjalnie boją się ludzi. Szczyt ich okresu lęgowego przypada na kilka miesięcy wiosenno-letnich, od kwietnia do sierpnia. Czy istnieją sposoby na odstraszenie gołębi, które pojawiają się na naszych tarasach i balkonach? Jak to zwykle bywa, ważnym czynnikiem jest czas reakcji na zaobserwowany problem. Im szybciej zabierzemy się za zabezpieczanie i porządkowanie balkonu lub parapetu, tym większa szansa, że pozbędziemy się nieproszonych gości.

Uniemożliwiajmy zakładanie gniazd
W okresie wzmożonej aktywności gołębi, co kilka dni warto kontrolować rozwój wypadków na balkonie. Jeśli zauważymy pierwsze oznaki powstawania gniazda – porozrzucane gałązki itp. – pozbądźmy się ich zawczasu. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska zabrania się niszczenia i przenoszenia gniazd oraz jaj, oraz zabijanie młodych gołębi.

Przeczytaj również: Zanim usuniesz gołębie gniazdo, sprawdź co mówi o tym prawo

Porządek
Dla wielu z nas balkon to dodatkowe kilka metrów przestrzeni możliwych do zagospodarowania pod przechowywanie na nim najróżniejszych przedmiotów. Dla gołębi to wyjątkowa gratka. Zakamarki osłonięte przed wiatrem i widokiem drapieżników, to idealne miejsce na uwicie gniazda. Zatem z nastaniem wiosny warto balkon uporządkować, likwidując przy okazji rzeczy, które nie są na nim potrzebne, a w których (lub między którymi) mogłyby zamieszkać ptaki.

Rekomendowane dla ciebie:

                                


Sztuczne ptaki i odgłosy
Niekiedy zaleca się umieszczanie na balustradach i parapetach wysokie kukły przedstawiające drapieżniki, zagrażające tym ptakom, czyli jastrzębie gołębiarze, sokoły wędrowne, puszczyki oraz kruki. Obecność „naturalnych wrogów” działa na miejskie gołębie zniechęcająco do osiedlania się w takich lokalizacjach. Niestety, nie jest to rozwiązanie długotrwałe – gołębie po pewnym czasie zorientują się, że nic im nie zagraża ze strony unieruchomionych nieprzyjaciół. W ofercie znajdują się również sylwetki drapieżników z mechanizmem imitującym ich odgłosy. Sprawdzą się pewnie lepiej, niż „milczące” postacie, jednak będą zdecydowanie bardziej irytujące dla domowników i pozostałych mieszkańców bloku, zmuszonych do ciągłego wysłuchiwania syntetycznego skrzeczenia.

Woreczki foliowe, płyty CD, wiatraczki
Do tańszych „odstraszaczy” należą hałaśliwe woreczki foliowe, połyskliwe płyty CD, a także zabawkowe wiatraczki. Mają one za zadanie dezorientować zwierzęta. Przedmioty te odpychają zwierzęta odgłosami, ruchem, oraz odbijanym światłem. Siatki i płyty za pomocą sznurka przywiązuje się do barierek, a wiatraczki wbija się do ziemi w doniczkach.

Ultradźwięki
Kontrowersyjnym, acz dającym pożądane efekty rozwiązaniem, są urządzenia emitujące ultradźwięki. Ludzkie ucho ich nie słyszy, za to bardzo drażnią ptaki oraz gryzonie. Istnieją przypuszczenia, że są uciążliwe dla zwierząt domowych.

Repelenty zapachowe i smakowe
Obecność na naszym balkonie gołębiom obrzydzą także odstręczające zapachy i smak. Warto zakupić automatyczne odświeżacze powietrza, które reagują na ruch. Im brzydszą, bardziej chemiczną woń wydają, tym lepiej. Podobne działanie wykazują kulki naftalinowe. Kolejnym sposobem są spraye, którymi opryskuje się ulubione miejsca tych nieproszonych gości. Rozpylana substancja ma za zadanie otumanić ich zmysły smaku i węchu. Ciekawym rozwiązaniem są żele, które rozsmarowuje się na powierzchni parapetu, czy barierki.

Rekomendowane dla ciebie:

         

Kolce
Na rynku dostępne są również specjalne kolce, do montażu na balustradach i parapetach. Są one tak konstruowane, by uniemożliwiały zwierzętom zatrzymywanie się na balkonach, jednocześnie ich przy tym nie raniąc.

 

Siatka na balkony i okna, zabudowa balkonu
Siatka założona na balkon i okna skutecznie uniemożliwia gołębiom osiadanie na nich. Spośród wszystkich wymienionych metod, jest ona najbardziej praktyczna i gwarantuje najlepszą ochronę. Tak długo, jak siatka jest „cała”, tak długo gołębie, ani inne ptaki, nie będą pojawiać się na balkonie.

Jak usunąć ptasie odchody?
Świeże „sprawy” łatwo usunąć z użyciem wody z octem, czy płynu do mycia szyb. Zaschnięte zabrudzenia trzeba zeskrobać delikatnie szpachelką, ostrym nożykiem czy drucianą szczotką – zachowajmy przy tym szczególną ostrożność, po pierwsze, by nie narazić się na niepotrzebny kontakt z zarazkami, a po drugie, by nie uszkodzić czyszczonej powierzchni. Pracujmy spokojnie w rękawicach ochronnych i maseczkach na twarzy. Czyszczone miejsca obmywamy wodą z octem lub sodą oczyszczoną.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Pachnące pomysły

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

Jak pozbyć się myszy

Jak pozbyć się pluskwy domowej

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.