Porady domowe

Aspiryna nie tylko w apteczce

Aspiryna w powszechnym użyciu pojawiła się XX wieku. Szybko zyskała na popularności, stając się pierwszym wyborem w razie bólu głowy lub podczas przeziębienia. Mało kto jednak wie, że ten popularny lek ma szereg innych, niezwiązanych ze zdrowiem właściwości.

Aspiryna nie tylko w apteczce

Dysputy o jej zaletach i wadach pozostawmy specjalistom. Skupmy się raczej na jej pozamedycznych, domowych zastosowaniach, ponieważ jak się okazuje, aspiryna (a właściwie kwas acetylosalicylowy [ASA]) ma ich zaskakująco dużo.

Czyszczenie metalowych elementów
Aby oczyścić srebrną biżuterię z czarniawego nalotu, zanurz ją w roztworze wody i aspiryny. Mieszaniną tą umyjesz także armaturę łazienkową, na której pojawiły się nieestetyczne zacieki i kamień.

Odplamiacz
Często i gęsto korzystamy z antyperspirantów, przymykając oko na żółte plamy, które pozostawiają na białych ubraniach. Bardzo ciężko jest się ich pozbyć, ponieważ okala je wodoodporna warstewka, powstała w wyniku mieszania się potu i kosmetyku. Takie zabrudzenia z łatwością usunie aspiryna. Wystarczy rozkruszyć kilka tabletek i wymieszać je z wodą tak, aby powstała gęsta pasta. Nałóż ją na problematyczne miejsce, odczekaj kilka minut, a następnie opłucz pod bieżącą wodą. Tutaj warto zaznaczyć, że jest to jeden z droższych sposobów na usuwanie plam — bardziej ekonomiczne będą ocet lub sok z cytryny.

Ratunek dla akumulatora
Poza obowiązkowymi gaśnicą, trójkątem oraz apteczką na wyposażeniu samochodu powinno znaleźć się opakowanie aspiryny. Przyda się ona w awaryjnych sytuacjach, kiedy akumulator w samochodzie odmówi posłuszeństwa. Za pomocą śrubokrętu (lub podobnego narzędzia, które akurat masz pod ręką) podważ pokrywę baterii i do każdej z komór wrzuć dwie rozkruszone tabletki. Zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy zareaguje z kwasem siarkowym, dając tym samym akumulatorowi wystarczającej mocy, aby uruchomić silnik. Niestety jest to tylko środek doraźny, a nie właściwa „kuracja”. Aspirynowy efekt nie utrzymuje się zbyt długo, zyskany czas warto więc wykorzystać na dotarcie do najbliższego serwisu.

Co ciekawe, niektórzy elektronicy wykorzystują aspirynę jako kwas do lutowania zaśniedziałych przewodów i stalowych styków.

Środek wzmacniający rośliny
Okazuje się, że aspiryna dobroczynnie wpływa na rośliny. Nie tylko wzmacnia ich system odpornościowy i pomaga zwalczyć atakujące je choroby, ale także przyśpiesza ich wzrost (szczególnie jeśli działają na nie czynniki stresowe jak np. zasolenie). Raz na dwa miesiące warto je podlać wodą z rozkruszoną tabletką (jedna pastylka na ok. 4,5 litra). Lek przedłuży również trwałość kwiatów ciętych. Nie zwiędną tak szybko, jeśli do wazonu z bukietem dorzucisz sproszkowaną tabletkę.

Sposób na malinkę i na ugryzienia
Malinka, czyli ślad na skórze po namiętnym pocałunku, może być miłą pamiątką po upojnej nocy, nie zawsze jednak należy ją eksponować. Pozbędziesz się jej, nakładając na zaczerwienione miejsce pastę z aspiryny. Wykonasz ją, łącząc rozgniecione pastylki z wodą lub delikatnym żelem, np. aloesowym. Taka masa złagodzi również stan zapalny powstały po pogryzieniu przez komary.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.