Folia aluminiowa zabezpiecza żywność przed światłem, działaniem niskich i wysokich temperatur czy wodą -jednym słowem utratą wartości odżywczych. Wiele osób twierdzi, że aluminium z folii przenika bezpośrednio do jedzenia, tym samym powoduje szereg groźnych choróba, a szczególnie narażone są na nie dzieci. To nie do końca prawda!
Przenikanie rzeczywiście ma miejsce, ale jest to powszechnie występujące w przyrodzie zjawisko dyfuzji i nie jest niebezpieczne dla zdrowia.
Można stosować folię aluminiową w kuchni, ale trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Jeśli będziemy trzymać się poniższych wskazówek, nasze zdrowie na tym nie ucierpi. W przeciwnym razie możemy się rozchorować.
Podstawowe zasady bezpiecznego stosowania folii aluminiowej:
1. Sprawdź, czy na opakowaniu znajduje się informacja, że folia jest przeznaczona do kontaktu z żywnością.
2. Staraj się jak najrzadziej używać folii aluminiowej do pieczenia.
3. Nie przechowuj żywności zawiniętej w folię aluminiową w lodówce (dłużej, niż kilka dni).
4. Nie pakuj w nią produktów o odczynie kwaśnym (np. kiszonych ogórków, pomidorów czy owoców).
Produkty o odczynie kwaśnym mogą wejść w reakcję z aluminium, wskutek czego wytworzą się szkodliwe sole glinu. Glin w większych ilościach jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Jak stwierdzić, że nasza żywność może go zawierać? To proste! Jeśli jedzenie nabierze metalicznego posmaku to ważny sygnał, że trzeba je wyrzucić.
Średnia dawka glinu spożywanego przez przeciętnego człowieka to 45 mg, dopuszczalna zaś 60 mg. Kumulacja glinu w ograniźmie powoduje przewlekłe zatrucie tym metalem. Badania naukowe wykazały, że to jeden z najważniejszych czynników powodujących Alzheimera.
Wieloletnie odkładanie się glinu w organizmie człowieka jest mocno związane z chorobą Parkinsona, osteoporozą, osłabieniem pracy trzustki, problemami z jelitami, pęcherzykiem żółciowym, gazami, skurczami, chorobami układu nerwowego, alergią i nowotworami.
To oczywiste, że nie da się wyeliminować wszystkich toksycznych substancji z naszego otoczenia. Jesteśmy na nie narażeni przyjmując leki czy stosując kosmetyki. Warto pamiętać, że raz na jakiś czas powinniśmy oczyszczać organizm z nagromadzonych toksyn.
Jak oczyszczać organizm z nagromadzonych toksyn?
1. Raz na jakiś czas wykonaj analizę laboratoryjną zanieczyszczenia organizmu toksycznymi metalami ciężkimi (np. analiza włosów).
2. Uzupełniaj swoją dietę naturalnymi witaminami i składnikami mineralnymi.
3. Pij często zieloną herbatę.
4. Raz na jakiś czas idź na saunę.
5. Biorąc prysznic używaj naprzemiennie strumieniu ciepłej i zimnej wody.
6. Pij przynajmniej 2 litry wody dzienne (najlepiej w naturalnej postaci).
UWAŻAJ NA TRUJĄCE NACZYNIA W KUCHNI!
JAK OCZYŚCIĆ ORGANIZM Z TOKSYN? ZOBACZ!
ALUMINIM CZY PLASTIK - JAKĄ FOLIĘ WYBRAĆ?
Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl
Foto: ©123RF/PICSEL