Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Domowe sposoby na wszy

Domowe sposoby okazują się bardzo skuteczne w walce z uciążliwymi pasożytami, są bezpieczne i sprawdzone, nie dają też efektów ubocznych, dlatego mogą być dobrym uzupełnieniem terapii wszawicy.

Domowe sposoby na wszy

Fot.123RF.com// Badania wykazały,  że tylko dwa preparaty przeciwwszowe na dziesięć są tak naprawdę skuteczne. Te najskuteczniejsze są pełne chemii, lepiej nie stosować ich w przypadku rozjaśnianych włosów.

Olejki eteryczne, ocet czy płukanki roślinne to naturalne środki na wszy. Przepisy na nie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ponieważ nie powodują skutków ubocznych mają wielu zwolenników - nie tylko wśród osób, które bardziej niż preparatom na wszy z apteki ufają naturalnym terapiom. Ich przygotowanie wymaga czasu, stosowanie jest zwykle bardziej pracochłonne niż w przypadku gotowych preparatów, dłużej też trzeba czekać na efekty ich działania – warto jednak je wypróbować, zwłaszcza że wiele niezbędnych składników mamy w swoim domu.

Popularne domowe sposoby na wszy

Ocet jabłkowy na wszy

Wcieranka z octu jabłkowego to jedna z najskuteczniejszych domowych metod na wszy. Ocet zapobiega wczepianiu się pasożytów we włosy – zawarty w nim kwas sprawia, że małe intruzy wysychają i odpadają. Ten sam kwas zabija również dorosłe wszy.

Ocet jabłkowy trzeba rozrzedzić, mieszając go z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. Taką mieszankę wcieraj we włosy i w skórę głowy kilka razy dziennie do momentu, aż problem ustanie. Kuracja zazwyczaj zajmuje około tygodnia. Podobne działanie ma nafta kosmetyczna.

Majonez na wszy

To stara i skuteczna metoda na pozbycie się wszy. Majonez (olej w nim zawarty dusi pasożyty) zmieszaj z octem w proporcji 2:1 i do powstałej mazi dodaj 5 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego (to naturalny środek owadobójczy).

Jak majonez pomaga w sprzątaniu?

Olej kokosowy na wszy

Olej kokosowy działa w bardzo podobny sposób, jak inne tłuszcze: odcina dopływ tlenu. Ma również właściwości pielęgnacyjne. Porcję oleju wmasuj dokładnie w skórę głowy i włosy na całej ich długości. Pozostaw na pół godziny, a następnie dokładni spłucz ciepłą wodą.

Mieszanka olejków eterycznych na wszy

Olejki eteryczne z drzewa herbacianego, lawendowy, kokosowy, anyżowy, jaśminowy oraz eukaliptusowy – mają cenne właściwości: nie dość, że mają działanie owadobójcze, co dodatkowo wszy nie znoszą ich zapachu.

By pozbyć się problemu, wystarczy kilka kropel wybranego olejku zmieszać z łyżką oliwy z oliwek, a następnie wetrzeć we włosy i w skórę głowy. Ta mieszanka powinna pozostać na głowie przez 30-40 minut – potem trzeba ją dokładnie zmyć, a następnie wyczesać z włosów martwe wszy i gnidy. Dla pewności przez jakiś czas po zakończeniu kuracji warto podczas każdego mycia włosów mieszać kilka kropel wybranego olejku z szamponem.

Warto również przygotować domowy preparat na wszy na bazie olejków, którym będziesz spryskiwać nie tylko skórę głowy, ale też ubrania, pościel i kanapy. Wystarczy buteleczkę z atomizerem napełnić wodą destylowana z dodatkiem wódki i dodać po kilka kropli wybranych olejków eterycznych.

Napar z liści na wszy

Napar z liści eukaliptusa, jak również napar z liści rozmarynu odstraszają wszy (jednak nie usuwają gnid).

Mogą być więc stosowane wyłącznie jako dodatkowe wsparcie innych domowych sposobów na wszy. Napar można kupić w sklepie zielarskim albo przyrządzić samodzielnie: kilka świeżych liści eukaliptusa lub rozmarynu rozgnieć i  zalej ciepłą wodą. Napar stosuje się jako płukankę. Działanie specyfiku można wzmocnić, dodając do niego kilka kropel olejku eterycznego: anyżowego, herbacianego albo eukaliptusowego.

Oliwa z oliwek na wszy

Niewielką ilość oliwy podgrzej, a następnie wetrzyj w skórę głowy i włosy. Całość przykryj foliowym czepkiem. Po kilku godzinach oliwę spłucz ciepłą wodą, a włosy dokładnie wyczesz specjalnym grzebieniem na wszy.


Fot.123RF.com

 

Czosnek na wszy

Czosnek to kolejny sprawdzony domowy sposób na wszy i gnidy. Główkę czosnku dokładnie rozgnieć w prasce i dodaj do pół litra bardzo ciepłej wody, a następnie odstaw na co najmniej osiem godzin. Po tym czasie płyn przecedź przez sitko o drobnych oczkach – najlepiej bezpośrednio do buteleczki z atomizerem, a następnie dokładnie spryskaj nim skórę głowy i włosy. Po co najmniej ośmiu godzinach umyj włosy.

Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czym zwalczyć muszki owocówki? 

Jak szybko pozbyć się moli spożywczych i odzieżowych?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.