Fot.123RF.com// Badania wykazały, że tylko dwa preparaty przeciwwszowe na dziesięć są tak naprawdę skuteczne. Te najskuteczniejsze są pełne chemii, lepiej nie stosować ich w przypadku rozjaśnianych włosów.
Olejki eteryczne, ocet czy płukanki roślinne to naturalne środki na wszy. Przepisy na nie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ponieważ nie powodują skutków ubocznych mają wielu zwolenników - nie tylko wśród osób, które bardziej niż preparatom na wszy z apteki ufają naturalnym terapiom. Ich przygotowanie wymaga czasu, stosowanie jest zwykle bardziej pracochłonne niż w przypadku gotowych preparatów, dłużej też trzeba czekać na efekty ich działania – warto jednak je wypróbować, zwłaszcza że wiele niezbędnych składników mamy w swoim domu.
Popularne domowe sposoby na wszy
Ocet jabłkowy na wszy
Wcieranka z octu jabłkowego to jedna z najskuteczniejszych domowych metod na wszy. Ocet zapobiega wczepianiu się pasożytów we włosy – zawarty w nim kwas sprawia, że małe intruzy wysychają i odpadają. Ten sam kwas zabija również dorosłe wszy.
Ocet jabłkowy trzeba rozrzedzić, mieszając go z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. Taką mieszankę wcieraj we włosy i w skórę głowy kilka razy dziennie do momentu, aż problem ustanie. Kuracja zazwyczaj zajmuje około tygodnia. Podobne działanie ma nafta kosmetyczna.
Majonez na wszy
To stara i skuteczna metoda na pozbycie się wszy. Majonez (olej w nim zawarty dusi pasożyty) zmieszaj z octem w proporcji 2:1 i do powstałej mazi dodaj 5 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego (to naturalny środek owadobójczy).
Jak majonez pomaga w sprzątaniu?
Olej kokosowy na wszy
Olej kokosowy działa w bardzo podobny sposób, jak inne tłuszcze: odcina dopływ tlenu. Ma również właściwości pielęgnacyjne. Porcję oleju wmasuj dokładnie w skórę głowy i włosy na całej ich długości. Pozostaw na pół godziny, a następnie dokładni spłucz ciepłą wodą.
Mieszanka olejków eterycznych na wszy
Olejki eteryczne z drzewa herbacianego, lawendowy, kokosowy, anyżowy, jaśminowy oraz eukaliptusowy – mają cenne właściwości: nie dość, że mają działanie owadobójcze, co dodatkowo wszy nie znoszą ich zapachu.
By pozbyć się problemu, wystarczy kilka kropel wybranego olejku zmieszać z łyżką oliwy z oliwek, a następnie wetrzeć we włosy i w skórę głowy. Ta mieszanka powinna pozostać na głowie przez 30-40 minut – potem trzeba ją dokładnie zmyć, a następnie wyczesać z włosów martwe wszy i gnidy. Dla pewności przez jakiś czas po zakończeniu kuracji warto podczas każdego mycia włosów mieszać kilka kropel wybranego olejku z szamponem.
Warto również przygotować domowy preparat na wszy na bazie olejków, którym będziesz spryskiwać nie tylko skórę głowy, ale też ubrania, pościel i kanapy. Wystarczy buteleczkę z atomizerem napełnić wodą destylowana z dodatkiem wódki i dodać po kilka kropli wybranych olejków eterycznych.
Napar z liści na wszy
Napar z liści eukaliptusa, jak również napar z liści rozmarynu odstraszają wszy (jednak nie usuwają gnid).
Mogą być więc stosowane wyłącznie jako dodatkowe wsparcie innych domowych sposobów na wszy. Napar można kupić w sklepie zielarskim albo przyrządzić samodzielnie: kilka świeżych liści eukaliptusa lub rozmarynu rozgnieć i zalej ciepłą wodą. Napar stosuje się jako płukankę. Działanie specyfiku można wzmocnić, dodając do niego kilka kropel olejku eterycznego: anyżowego, herbacianego albo eukaliptusowego.
Oliwa z oliwek na wszy
Niewielką ilość oliwy podgrzej, a następnie wetrzyj w skórę głowy i włosy. Całość przykryj foliowym czepkiem. Po kilku godzinach oliwę spłucz ciepłą wodą, a włosy dokładnie wyczesz specjalnym grzebieniem na wszy.
Czosnek na wszy
Czosnek to kolejny sprawdzony domowy sposób na wszy i gnidy. Główkę czosnku dokładnie rozgnieć w prasce i dodaj do pół litra bardzo ciepłej wody, a następnie odstaw na co najmniej osiem godzin. Po tym czasie płyn przecedź przez sitko o drobnych oczkach – najlepiej bezpośrednio do buteleczki z atomizerem, a następnie dokładnie spryskaj nim skórę głowy i włosy. Po co najmniej ośmiu godzinach umyj włosy.
Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czym zwalczyć muszki owocówki?
Jak szybko pozbyć się moli spożywczych i odzieżowych?