Twarda woda
To ona jest przyczyną osadzania się kamienia zarówno w czajniku tradycyjnym, jak i elektrycznym. Wystarczy, że raz na dwa miesiące usunie się kamień z urządzenia. Kłopotliwy nalot psuje smak gorących napojów, ale także skraca żywotność czajnika. Pamiętajmy jednak, ze po zastosowaniu każdego z powyższych należy dokładnie wypłukać urządzenie i trzykrotnie zagotować w nim wodę. Dopiero później możemy zalać naszą ulubioną kawę lub herbatę.
Domowe sposoby:
Ocet – To najpopularniejszy i zarazem najskuteczniejszy odkamieniacz. Należy wlać go do czajnika w takiej samej proporcji do wody i zagotować. Po godzinie dokładnie płuczemy urządzenie i kilka razy gotujemy w nim wodę i następnie ją wylewamy.
Soda oczyszczona – Do czajnika należy wsypać kilka łyżek stołowych sody i pozostawić na kilkanaście minut. Następnie dokładnie płuczemy urządzenie.
Sok z cytryny – szklanka soku z cytryny dokładnie usunie kamień z czajnika. Należy go pozostawić na około godzinę, następnie wypłukać naczynie.
Obierki z ziemniaków - należy wypełnić obierkami czajnik, zalać go wodą i zagotować. Czynność powtórzyć dwukrotnie wymieniając jedynie wodę (nie obierki).
Coca – cola – już szklanka tego napoju usunie lekki osad z kamienia. Wystarczy zagotować ją z odrobiną wody.
Kwasek cytrynowy – torebkę kwasku cytrynowego należy zalać połową czajnika wody. Następnie zagotować i nie wylewać przez minimum trzy godziny.
Tabletki do czyszczenia protez- Kilka tabletek wrzucamy do czajnika, dolewamy wody i zostawiamy na noc. Rano dokładnie płuczemy urządzenie.
Warto dbać o czajnik zanim na jego dnie pojawi się osad z twardej wody. Dlatego słusznym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnych filtrów w kranie, które mają na celu zmiękczenie wody. Jeżeli jednak nie możemy sobie pozwolić na ten wydatek, zastosujmy domowe metody, które z pewnością są zdrowsze niż niejeden chemiczny odkamieniacz.
Ewa Krzempek/ Deccoria.pl