Porady domowe

Jak oszczędzać energię jesienią i zimą?

Jesiennozimowa aura nie rozpieszcza. Dni są krótkie i zimne, co w normalny sposób powoduje zwiększenie zużycia energii elektrycznej – musimy doświetlić i ogrzać mieszkania. Wizja drożejącego prądu również nie napawa optymizmem. W jaki sposób zaoszczędzić na rachunkach?

Jak oszczędzać energię jesienią i zimą?
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

W tym artykule przeczytasz o: 

Podwyżki cen prądu 2020

Sytuacja na krajowym rynku energii może przysporzyć zmartwień. Największe firmy energetyczne w Polsce zawnioskowały do Urzędu Regulacji Energetyki  o podniesienie cen rynkowych o 20-40%. W kończącym się roku ceny prądu ustawowo zamrożono na stałym poziomie. Na podobny ruch ze strony rządu, na 2020 liczyło wielu prywatnych odbiorców. Wszystko wskazuje, że do tego jednak nie dojdzie. Na początku grudnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że rachunki za prąd zużywany w gospodarstwach domowych prawdopodobnie wzrośnie o 10% (za Bussiness Insiders Polska). Co w takiej sytuacji może zrobić konsument? Pierwszą rzeczą, jaka nasuwa się na myśl, jest zmniejszenie zużycia energii. Na inne opłaty ujęte w rozliczeniu za prąd nie mamy większego wpływu – dowiedz się, jak czytać rachunek za prąd.

Zimą, kiedy już koło 15 – 16 godziny w ciągu dnia robi się ciemno, więcej czasu spędzamy przy włączonym oświetleniu. W długie wieczory chętniej korzystamy z komputera i oglądamy telewizję, a niewystarczająco ciepłe pomieszczenia dogrzewamy farelką. Wkrótce z pełną mocą rozświetlą się dekoracje świąteczne. Nic więc dziwnego, że w tym czasie zużycie energii wzrasta, a co za tym idzie, rachunki, które płacimy za prąd.

Oszczędzanie prądu - sposoby

Jeśli chcemy zaoszczędzić na prądzie w sezonie zimowym, w pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na największych pożeraczach prądu, takich jak chłodziarko-zamrażarka, kuchenka elektryczna, zmywarka, pralka, czajnik elektryczny i telewizor. Wprawdzie raczej nie mamy możliwości zrezygnowania z pracy urządzeń chłodzących, jednak zastosowanie się do kilku prostych zasad może pozytywnie wpłynąć na kształt rozliczenia za energię.

Zobacz więcej zdjęć

Jak oszczędzać prąd? Praca AGD

Zmywarkę uruchamiajmy wtedy, kiedy rzeczywiście jest pełna. Tak samo postępujmy z pralką. Jeśli korzystamy z taryfy G12 lub G12W, uruchamiajmy je w porze, kiedy naliczana opłata jest mniejsza.

Meblując kuchnię, zwróćmy uwagę, by lodówki nie lokować w pobliżu grzejącego kaloryfera. Ciepłe powietrze sprawia, że urządzenie to musi pobrać więcej mocy, by schłodzić swoje wnętrze. 

Czasami, szczególnie, wtedy gdy nie mamy pomysłu na posiłek, wielokrotnie otwieramy i zamykamy drzwi lodówki, być może łudząc się, że za którymś razem znajdziemy w niej coś smacznego do zjedzenia. Warto ograniczyć ten nawyk do niezbędnego minimum – uchylajmy drzwi urządzenia wtedy, kiedy jesteśmy pewni, co chcemy z niego wyjąć. Nie trzymajmy go też długo otwartego – wpuszczamy do niego wówczas ciepłe masy powietrza, co powoduje, że musi ono je ponownie schładzać. Podobnie sprawa wygląda, kiedy do lodówki wkładamy gorące jeszcze danie – zdecydowanie bardziej oszczędnie będzie poczekać chwilę, aż przestygnie.

W miesiącach zimowych, kiedy temperatura za oknem często nie przekracza nawet zera, część żywności, zamiast trzymać w lodówce, przenieść można do najchłodniejszego pomieszczenia w domu (np. sieni) lub na zewnątrz – na balkon, parapet.

Zobacz więcej zdjęć

Jak oszczędzać na oświetleniu?

Wpływ na wysokość rachunków ma też oświetlenie. Prosta zasada wcielona w życie - pamiętanie o gaszeniu świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywamy - spowoduje realną zmianę w naszym rozliczeniu. Jest od niej jednak jeden wyjątek – jeśli wiemy, że w ciągu kolejnych ośmiu minut do danego pokoju wrócimy, wyłączanie lamp możemy sobie darować. Osiem minut to czas, w którym żarówka energooszczędna pobierze tyle samo  ile w momencie jej zapalenia. Nadmierne pstrykanie włącznikiem nie tylko powoduje większy pobór energii (żarówki energooszczędne muszą się „rozgrzać”), ale również przyczynia się do szybszego zużycia „świetlówki”. 

Przełom listopada i grudnia to czas, w którym dekorujemy kolorowym oświetleniem. Kilka drobnych czynności, z których uczynimy nawyk, przyczyni się do obniżenia poboru energii. Tradycyjne lampki, zastąpmy ledowymi, a jeśli możemy – zrezygnujmy z nich całkowicie na rzecz innych ozdób. Lampki z diodami LED pobierają od 8 do 10 razy mniej prądu niż zwykłe światełka choinkowe. Nie włączajmy kolorowych lampek w środku dnia i gaśmy je, kiedy idziemy spać. Jeśli mamy z tym problem, rozważmy zakup czasowego wyłącznika, który po upływie ustawionego czasu sam je wyłączy.

Zima to też czas, kiedy więcej gotujemy. Tutaj również możemy uszczknąć trochę na rachunkach:

Jeśli korzystamy z kuchennej płyty elektrycznej, garnki przykrywajmy pokrywką - skróci się wtedy czas ich gotowania. Rozważnie korzystajmy z piekarnika – gdy pozwala na to miejsce i rodzaj przygotowywanych potraw, pieczmy ich kilka równocześnie. Pusty piekarnik potrzebuje tyle samo energii, co wypełniony, by się rozgrzać.

A co w przypadku domów ogrzewanych z użyciem prądu?

Odbiorcy energii, wykorzystujący ją do ogrzewania domu lub wody z reguły korzystają z dwustrefowej taryfy energetycznej, w której energia pobierania w nocy, przez dwie godziny w środku dnia oraz całe soboty i niedziele płaci się o połowę mniej.

Gdy dogrzewamy pomieszczeń farelkami lub innego tego typu urządzeniami, starajmy się niczym ich nie zastawiać i nakrywać. Uruchamiajmy je tylko w razie potrzeby. Optymalna temperatura we wnętrzach pomieszczeń wynosi ok. 20 st. C.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

elektryk_bdg

Wystarczy wykonać sterowanie czasowe załączanym oświetleniem (również świecącymi ozdobami choinkowymi). Jest na rynku duży wybór sterowników w cenach od nawet 10 zł (mechaniczne-z silniczkiem taktującym i tarczą z "ząbkami" dla regulacji nastaw czasowych). Lepsze sterowniki ,z wyświetlaczem LCD (ceny od ok. 40 zł) z pamięcią kilku nastaw czasu, możliwością wyboru załączania w wybrane dni tygodnia i różnych godzinach. Elektryk / elektronik może rozbudować układ o przekaźnik / stycznik gdy zajdzie potrzeba podłączyć zestaw lampek większej mocy.

King_Henry_Happy

Kiedy " energetycy " będą płacili NORMALNIE za PRĄD, a nie " DEPUTATY " ?!

REKLAMA
King_Henry_Happy

Kiedy " energetycy " będą płacili NORMALNIE za PRĄD, a nie " DEPUTATY " ?!

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak oszczędzać energię jesienią i zimą?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.