Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Gołębie mieszkające na balkonie potrafią uprzykrzyć życie niejednemu właścicielowi posesji. Żyją w stadach i nie boją się ludzi. Są przyzwyczajone do hałasu, mają łatwy dostęp do pożywienia i szybko się rozmnażają. Z badań wynika, że gołębie przenoszą więcej bakterii i chorób niż szczury – stąd potocznie nazywane są „miejskimi szczurami”!
Jak pozbyć się gołębi z balkonu?
Gołębie przenoszą zarazki powodujące poważne choroby żołądka i jelit. Hiszpańscy naukowcy u większości miejskich gołębi wykryli m.in. bakterię Chlamydia psittaci, która wywołuje ptasią chorobę. Przez niektórych jest uważana za groźniejszą od salmonelli. Wystarczy nawet krótki kontakt z gołębimi odchodami, by się zarazić. Najczęstsze objawy to bardzo wysoka gorączka, dreszcze i bóle mięśni, w niektórych przypadkach nawet poważne zapalenie płuc.
 
W odchodach gołębi znajduje się ogromna ilość muszych larw, pcheł, molików i innych robaków. Nie można lekceważyć nawet wyschniętych wydzielin, ponieważ zarazki w nich zawarte mogę powodować m.in. zapalenie opon mózgowych, choroby układu oddechowego i toksoplazmozę.
 
Wdychając powietrze zakażone gołębimi odchodami można zachorować na drożdżycę europejską (kryptokokozę). Najczęstszymi objawami tej choroby są bóle głowy, zaburzenia widzenia i stanu psychicznego.
 
Gołębie często są nosicielami obrzeżek – groźnych roztoczy. Te pasożyty zagnieżdżają się na strychach, w szczelinach murów i na poddaszach. W przypadku braku obecności ptaków, atakują ludzi. Wyglądem przypominają zwykłe kleszcze. Żerują głównie nocą. Wkłuwają się w ludzką skórę, a po kilku godzinach odrywają. Ukąszenia mogę powodować liczne i silne reakcje alergiczne.
 
Metody pozbycia się gołębi
 
1. Przede wszystkim – jeśli tylko możesz – zamontuj siatkę! Wtedy gołębie nie będą miały możliwości siadania na balkonie. Obecnie w sprzedaży dostępne są siatki z cienkiej żyłki, prawie niewidoczne dla ludzkiego oka. Wyglądają naturalnie i estetycznie, w 100% przepuszczają światło.
 
2. Zamontuj automatyczny odświeżacz powietrza, który uruchamia się samoczynnie co jakiś czas. Ważna rada: im tańszy i „brzydziej pachnący”, tym lepiej! Po kilku dniach gołębie powinny zniknąć.
 
3. Wyłóż na balkonie kilka kulek naftalinowych – gołębie nie lubią tego zapachu i będą omijać balkon z daleka.
 
4. Systematycznie usuwaj gniazda gołębi z balkonu.
 
5. Pozbądź się zbytecznych mebli, usuń zakamarki, w których gołębie mogą wić gniazda.
 
6. Umieść na balkonie manekin sokoła (najlepiej minimum półmetrowy, w naturalnym kolorze). W sprzedaży dostępne są modele sokołów siedzących oraz uwiecznionych w locie, wraz z uchwytem do zawieszania. Minusem tego rozwiązania jest to, że ptaki mogą po pewnym czasie mogą się przyzwyczaić i ignorować odtraszający przedmiot.
 
7. Zawieś na balkonie kolorowe, hałasujące wiatraczki. Możesz rozwiesić też kilka płyt CD. Ważne, by ruszały się na wietrze i mieniły w słońcu. 
 
8. Przygarnij kota! Jeśli zawsze chciałeś mieć kota, jest to dodatkowy argument! Kot w zaledwie tydzień jest w stanie odstraszyć nawet najbardziej wytrwałego gołębia. Co więcej, dostarczysz kotu trochę rozrywki. Domowy pupil oczywiście nigdy takiego gołębia nie upoluje, ale samo bieganie za ptaszkiem okaże się skuteczne.
 
Walka z gołębiami bywa długa i uciążliwa. Mamy nadzieję, że korzystając z naszych porad pozbędziecie się tego problemu na zawsze! A może Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na odstraszenie gołębi? Z niecierpliwością czekamy na Wasze sugestie.
 
Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl

Foto: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.