Gołębie przenoszą zarazki powodujące poważne choroby żołądka i jelit. Hiszpańscy naukowcy u większości miejskich gołębi wykryli m.in. bakterię Chlamydia psittaci, która wywołuje ptasią chorobę. Przez niektórych jest uważana za groźniejszą od salmonelli. Wystarczy nawet krótki kontakt z gołębimi odchodami, by się zarazić. Najczęstsze objawy to bardzo wysoka gorączka, dreszcze i bóle mięśni, w niektórych przypadkach nawet poważne zapalenie płuc.
W odchodach gołębi znajduje się ogromna ilość muszych larw, pcheł, molików i innych robaków. Nie można lekceważyć nawet wyschniętych wydzielin, ponieważ zarazki w nich zawarte mogę powodować m.in. zapalenie opon mózgowych, choroby układu oddechowego i toksoplazmozę.
Wdychając powietrze zakażone gołębimi odchodami można zachorować na drożdżycę europejską (kryptokokozę). Najczęstszymi objawami tej choroby są bóle głowy, zaburzenia widzenia i stanu psychicznego.
Gołębie często są nosicielami obrzeżek – groźnych roztoczy. Te pasożyty zagnieżdżają się na strychach, w szczelinach murów i na poddaszach. W przypadku braku obecności ptaków, atakują ludzi. Wyglądem przypominają zwykłe kleszcze. Żerują głównie nocą. Wkłuwają się w ludzką skórę, a po kilku godzinach odrywają. Ukąszenia mogę powodować liczne i silne reakcje alergiczne.
Metody pozbycia się gołębi
1. Przede wszystkim – jeśli tylko możesz – zamontuj siatkę! Wtedy gołębie nie będą miały możliwości siadania na balkonie. Obecnie w sprzedaży dostępne są siatki z cienkiej żyłki, prawie niewidoczne dla ludzkiego oka. Wyglądają naturalnie i estetycznie, w 100% przepuszczają światło.
2. Zamontuj automatyczny odświeżacz powietrza, który uruchamia się samoczynnie co jakiś czas. Ważna rada: im tańszy i „brzydziej pachnący”, tym lepiej! Po kilku dniach gołębie powinny zniknąć.
3. Wyłóż na balkonie kilka kulek naftalinowych – gołębie nie lubią tego zapachu i będą omijać balkon z daleka.
4. Systematycznie usuwaj gniazda gołębi z balkonu.
5. Pozbądź się zbytecznych mebli, usuń zakamarki, w których gołębie mogą wić gniazda.
6. Umieść na balkonie manekin sokoła (najlepiej minimum półmetrowy, w naturalnym kolorze). W sprzedaży dostępne są modele sokołów siedzących oraz uwiecznionych w locie, wraz z uchwytem do zawieszania. Minusem tego rozwiązania jest to, że ptaki mogą po pewnym czasie mogą się przyzwyczaić i ignorować odtraszający przedmiot.
7. Zawieś na balkonie kolorowe, hałasujące wiatraczki. Możesz rozwiesić też kilka płyt CD. Ważne, by ruszały się na wietrze i mieniły w słońcu.
8. Przygarnij kota! Jeśli zawsze chciałeś mieć kota, jest to dodatkowy argument! Kot w zaledwie tydzień jest w stanie odstraszyć nawet najbardziej wytrwałego gołębia. Co więcej, dostarczysz kotu trochę rozrywki. Domowy pupil oczywiście nigdy takiego gołębia nie upoluje, ale samo bieganie za ptaszkiem okaże się skuteczne.
Walka z gołębiami bywa długa i uciążliwa. Mamy nadzieję, że korzystając z naszych porad pozbędziecie się tego problemu na zawsze! A może Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na odstraszenie gołębi? Z niecierpliwością czekamy na Wasze sugestie.
Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl
Foto: ©123RF/PICSEL