Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej przy domu? Jesienią zadziała mieszanka za niecałe 5 zł

Mech porastający kostkę brukową jest prawdziwym utrapieniem wielu właścicieli posesji. Aby skutecznie z nim walczyć, warto wiedzieć, co sprzyja jego rozwojowi i w jakich warunkach czuje się najlepiej. W artykule omawiamy przyczyny pojawienia się mchu na kostce brukowej i przedstawiamy skuteczne sposoby na jego zwalczenie. Od domowych specyfików po nowoczesne rozwiązania i manualne metody. 

Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej przy domu? Jesienią zadziała mieszanka za niecałe 5 zł
W jaki sposób jesienią pozbyć się mchu z kostki brukowej? Fot. Kateryna Kuzniecova/CanvaPro

Spis treści:

Mech na kostce brukowej - przyczyny

Mech porasta jedynie miejsca wilgotne i zacienione. Dzieje się tak, ponieważ rozmnażanie tej gromady roślin jest uzależnione od dostępu do wody, a duża ekspozycja na słońce zmniejsza wilgotność gleby. Dlatego mech najczęściej porasta kostkę brukową położoną w cieniu. Po opadach deszczu słońce nie będzie oddziaływało na jej powierzchnię, przez co wilgoć utrzyma się na bruku, sprzyjając rozwojowi mchu

Inną przyczyną pojawiania się mchu na kostce brukowej jest jej ułożenie na wilgotnej glebie. W takich warunkach bardzo trudno zniwelować nadmiar wody, który w naturalny sposób się tam gromadzi. Jeżeli taka powierzchnia nie zostanie odwodniona, kostka brukowa szybko porośnie mchem. W sprzyjających warunkach ta gromada rozmnaża się bardzo szybko. Dlatego, gdy tylko pojawi się na nawierzchni, należy błyskawicznie zareagować.

 Mech rośnie w miejscach ciemnych i wilgotnych. Fot. photoncatcher/123RF.com

Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej - domowe sposoby

Mech jest prawdziwą zmorą większości osób, które na swojej posesji mają wybrukowane ścieżki, podjazd czy też całe obejście domu. Można się go pozbyć na wiele sposobów. W walce z mchem warto też skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów. Są one równie skuteczne, jak środki chemiczne. Najlepiej sprawdzą się wtedy, gdy mech porasta stosunkowo niewielką powierzchnię bruku i nie zniszczą jego powierzchni. Do tego są tanie, ich cena nie przekracza 5 zł. 

  • Soda oczyszczona 

Mech preferuje środowisko lekko kwaśne, dlatego najlepiej rozwija się na glebie o pH w granicach 5–6. Soda oczyszczona pomoże podnieść pH gleby, czyniąc ją nieprzyjazną dla mchu. Dodatkowo jej kryształki mają właściwości ścierne, co pomoże usunąć nalot.

Wystarczy posypać sodą oczyszczoną te miejsca bruku, gdzie występuje mech i zrosić niewielką ilością wody. Taką mieszankę najlepiej zostawić na całą noc. Soda ma właściwości żrące, dlatego należy uniemożliwić dostęp do czyszczonej powierzchni dzieciom i zwierzętom. Następnego dnia trzeba wyszczotkować kostkę brukową w tych miejscach i spłukać wodą. 

  • Ocet

Ocet jest naturalnym środkiem dezynfekującym, który jest niezwykle pomocny w walce z mchem. Należy przygotować roztwór octu i wody w proporcji 2:1 i dodać do niego odrobinę płynu do mycia naczyń. Dzięki temu mieszanka będzie lepiej przylegać do powierzchni. Wystarczy spryskać roztworem octu porażoną powierzchnię bruku. Należy przy tym uważać, aby mieszanka nie miała kontaktu z innymi roślinami, np. ozdobnymi. Roztworu octu nie trzeba spłukiwać wodą. W razie konieczności można powtórzyć zabieg na drugi dzień.

Przeczytaj również: Usuwanie mchu z tarasu i kostki brukowej. Będziesz mieć spokój aż do wiosny

Usuwanie mchu z kostki brukowej - metody chemiczne i mechaniczne

Czasami domowe specyfiki okazują się za słabe w kontakcie z dużą ilością mchu. W takiej sytuacji pozostają jeszcze dwie metody szybkiego i skutecznego oczyszczenia bruku. 

  • Metody chemiczne

Stosowanie silnych środków biobójczych w walce z mchem powinno być ostatecznością. Chociaż kupne preparaty są niezwykle skuteczne, mogą zaszkodzić trawie i roślinom dekoracyjnym w ogrodzie. Ponadto takie substancje chemiczne stwarzają zagrożenie dla dzieci i zwierząt, dlatego muszą być stosowane rozważnie i zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Sama aplikacja środków biobójczych wymaga założenia okularów ochronnych i rękawiczek.

Myjka ciśnieniowa rozprawi się z mchem i usunie brud. Fot. Nicholas Murral/CanvaPro

  • Metody mechaniczne

Mechaniczne usuwanie mchu jest najszybszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą oczyszczenia kostki brukowej. Można tego dokonać na kilka sposobów. Ręczne usuwanie mchu sprawdzi się na małej powierzchni, w tym celu warto użyć ostrej szczotki drucianej. Czyszczenie przy pomocy nożyka to dobry pomysł w trudno dostępnych miejscach i szczelinach. 

W walce z mchem jest również pomocna myjka ciśnieniowa. Silny strumień wody momentalnie rozprawi się nie tylko z mchem, ale także z nagromadzonymi osadami. Niestety, działanie myjki prowadzi do powstawania dużej ilości błota, które następnie trzeba szybko usunąć z bruku, aby go nie zabrudzić. 

Do usuwania mchu można również użyć palnika gazowego, jest to niezwykle efektywna metoda jednak przeprowadzona nieumiejętnie, może doprowadzić do zniszczenia kostki brukowej. Dlatego powinna zostać przeprowadzona przez specjalistów.   

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co zrobić, żeby szczury trzymały się z dala od ogrodu? 8 sposobów, które warto znać

7 prac ogrodowych w listopadzie. To trzeba zrobić przed zimą

Kopczykowanie roślin. Skuteczny sposób na ochronę przed zimą

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.