Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak rozpoznać, że masz szczury w piwnicy lub garażu? Co przyciąga gryzonie?

Szczury to problem, który może dotknąć zarówno mieszkańców miast, jak i wsi. Te inteligentne, wyjątkowo adaptacyjne gryzonie potrafią osiedlić się niemal wszędzie, gdzie znajdą schronienie i jedzenie. Ich charakterystyczny wygląd – wydłużone ciało, duże uszy, długi ogon oraz ostre zęby – ułatwia im przenikanie przez wąskie szczeliny. Jak rozpoznać obecność szczurów w domu, piwnicy czy garażu? Jakie oznaki powinny wzbudzić naszą czujność? Wyjaśniamy, co przyciąga i odstrasza szczury oraz jak pozbyć się ich naturalnymi sposobami.

Jak rozpoznać, że masz szczury w piwnicy lub garażu? Co przyciąga gryzonie?
Co przyciąga szczury jesienią do piwnic i garaży? Jak rozpoznać, że tam są? Fot.Salman_ru/CanvaPro

Spis treści:

Jak rozpoznać, że masz szczury?

Jednym z najczęstszych i najbardziej wyraźnych sygnałów obecności szczurów są ich odchody. Zazwyczaj mają one kształt małych, ciemnych granulek wielkości około 6-12 mm. Można je znaleźć w miejscach, gdzie szczury najczęściej się poruszają – w pobliżu pojemników z jedzeniem, za szafkami, czy w piwnicach. Jeżeli odchody są świeże, będą wilgotne i miękkie, natomiast starsze są suche i twarde.

Wśród innych wyraźnych oznak obecności szczurów w domu lub w pomieszczeniach gospodarczych znajdują się również:

  • nory i gniazda: szczury zakładają swoje gniazda w miejscach trudno dostępnych, takich jak podłogi, ściany czy strychy. Gniazdo szczura jest zwykle zbudowane z miękkich materiałów, takich jak papier, tkanina czy włókna. Jeśli znajdziesz takie zagnieżdżone miejsce, może to oznaczać, że kolonia szczurów już się zadomowiła;

  • ślady gryzienia: to gryzonie, które wyróżniają się bardzo silnymi zębami i potrafią przegryźć niemal wszystko – od drewna, po kable elektryczne. Jeśli zauważysz uszkodzone przewody, nadgryzione meble czy dziury w ścianach, może to być oznaka, że szczury próbują się dostać do twojego domu lub już się w nim zadomowiły. Kiedy uszkodzą instalację elektryczną, może dojść do przepięć lub pożarów;

  • tłuste smugi: poruszając się wzdłuż ścian i krawędzi, pozostawiają po sobie tłuste smugi. Wynika to z naturalnego wydzielania tłuszczu przez ich skórę. Jeśli zauważysz smugi na ścianach, podłogach czy meblach, istnieje duża szansa, że masz do czynienia z gryzoniami;

  • hałasy w nocy: to zwierzęta nocne, dlatego najczęściej są aktywne, gdy domownicy śpią. Charakterystyczne odgłosy drapania, skrobania czy biegających gryzoni dobiegające z sufitów, ścian lub podłóg mogą być sygnałem, że masz problem z tymi gryzoniami. Szczury często poruszają się wzdłuż przewodów elektrycznych, rur czy otworów wentylacyjnych;

  • zapach: gdy szczurów jest więcej, wydzielają charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. To mieszanina zapachu odchodów, moczu i samego ciała szczura, który w zamkniętych pomieszczeniach może być wyjątkowo intensywny;

  • ślady drapania i odciski łap: jeżeli masz podejrzenia, że szczury mogą grasować po twoim domu, warto sprawdzić podłogi i inne powierzchnie w poszukiwaniu śladów ich łap. Najlepiej zrobić to na powierzchniach zakurzonych lub w miejscach, gdzie rzadko chodzisz. Szczury, przemykając się po takich obszarach, zostawiają charakterystyczne odciski małych łapek. Możesz również dostrzec ślady drapania na drewnianych elementach domu, meblach czy innych powierzchniach.

Szczury często niszczą opakowania z żywnością, aby dostać się do ich zawartości. Jeśli zauważysz pogryzione opakowania lub rozsypane jedzenie w spiżarni, może to być wyraźny znak obecności tych gryzoni. Co więcej, szczury mogą przenosić groźne choroby, więc uszkodzone produkty spożywcze należy niezwłocznie wyrzucić.

Szczury bardzo często przedostają się do domów przez garaże i piwnice. Fot. Katarzyna Białasiewicz/123RF.com

Co przyciąga szczury? Wilgotne piwnice to ich ulubione miejsce

Szczury najczęściej pojawiają się w miejscach z łatwym dostępem do jedzenia. Resztki pozostawione na blatach, produkty spożywcze pozostawione w nieszczelnych pojemnikach oraz niezabezpieczone śmieci to dla nich idealne źródła pożywienia. Nawet karmniki dla ptaków czy miski dla zwierząt mogą stać się atrakcyjne dla gryzoni, jeśli nie są regularnie czyszczone.

Kolejnym czynnikiem przyciągającym szczury jest dostęp do schronienia. Zaniedbane piwnice, strychy, magazyny, stosy drewna oraz szczeliny w budynku stanowią doskonałe miejsca do gniazdowania. Gryzonie mogą przenikać przez otwory o średnicy zaledwie 1,5 cm. Wchodzą do domów przez nieszczelne okna, drzwi oraz systemy kanalizacyjne i wentylacyjne. Warto zainwestować w uszczelki oraz kratki zabezpieczające, aby zminimalizować ryzyko ich obecności.

Nieodpowiednio zabezpieczone pojemniki na śmieci także mogą stanowić dodatkową zachętę, dlatego ważne jest regularne opróżnianie odpadów. Wilgotne piwnice i garaże, są szczególnie narażone na inwazję szczurów, ponieważ te gryzonie preferują wilgotne środowisko. Nieszczelności w instalacjach wodnych i kałuże tylko pogarszają sytuację. Utrzymywanie terenów wokół domu w porządku, przycinanie roślinności oraz eliminowanie wilgoci są skutecznymi działaniami zapobiegawczymi.

Zobacz również: Gdzie szczury robią gniazda? Jak rozpoznać, że szczury są w domu i jak się ich pozbyć?

Co odstrasza szczury? Zabezpiecz wszelkie szczeliny

Najlepszą metodą na odstraszenie szczurów są fizyczne bariery. Wełna stalowa wyróżnia się szorstką, twardą teksturą, której nie powinny przegryźć. Przeprowadź dokładne poszukiwania wokół rur, kabli oraz przestrzeni za urządzeniami kuchennymi. Znajdź i zabezpiecz wszelkie otwory, które mogą służyć jako punkty wejścia dla szczurów. Nie zapomnij o rzadziej odwiedzanych zakątkach strychu i piwnicy, ponieważ mogą one ułatwić gryzoniom wejście do domu.

Siatka metalowa to solidny materiał, którego szczury również nie mogą przegryźć. Najpierw zmierz i przytnij siatkę do odpowiedniego rozmiaru, aby całkowicie pokryła wentylację i większe otwory. Następnie mocno przymocuj ją za pomocą gwoździ lub zszywacza. Na koniec sprawdź obwód, aby upewnić się, że nie ma szczelin ani luźnych krawędzi, przez które szczury mogłyby się przecisnąć lub przegryźć.

Przepełnione kosze na śmieci z resztkami jedzenia to raj dla szczurów. Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Naturalne sposoby na szczury

Kot lub pies mogą pomóc w odstraszaniu szczurów. Gryzonie potrafią wyczuć swoich naturalnych wrogów z kilku metrów i zazwyczaj nie zbliżają się do nich. Chociaż nie jest to niezawodny środek, jest to najbardziej naturalny sposób na odstraszanie szczurów z twojej posesji. Należy jednak pamiętać, że zwierzęta mogą zarazić się chorobami od szczurów i je przenosić, więc ich obecność nie eliminuje całkowicie zagrożeń zdrowotnych związanych ze szczurami.

Przeczytaj również: Szybko pozbędziesz się szczurów. Użyj składników, które działają na gryzonie jak paralizator

Naturalne środki, takie jak proszek do pieczenia, miód, rumianek, olejki eteryczne, ocet lub olejek goździkowy, mogą wspierać długoterminowe metody kontroli gryzoni. Jednak szczury są bardzo inteligentnymi zwierzętami i szybko adaptują się do nowych zapachów i dźwięków. Dużą wadą jest to, że szybko się rozmnażają. Samica szczura może mieć 4-12 miotów w ciągu roku, a każdych z nich może składać się średnio z 8 młodych. Oznacza to, że para szczurów może potencjalnie wydać na świat setki potomstwa w ciągu roku, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki kontrolne.

Namaczanie wacików w olejku miętowym, eukaliptusowym lub z trawy cytrynowej i umieszczanie ich w miejscach, gdzie szczury są aktywne, może je tymczasowo odstraszyć, ale nie wyeliminuje całej infestacji. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kulek naftalinowych, które nie są specjalnie zaprojektowane do zwalczania szczurów. Mieszanie roztworu amoniaku z wodą i spryskiwanie nim obszarów zainfekowanych przez szczury może je tymczasowo zniechęcić. Jednak ta metoda również nie zapewni długoterminowego rozwiązania.

Tworzenie własnych pułapek na szczury może być ekonomiczną i skuteczną metodą kontroli populacji szczurów. Oto dwa proste projekty domowych pułapek na szczury, które mogą skutecznie łapać szczury.

  • Pułapka z wiadrem: Napełnij wiadro do jednej trzeciej wodą i zbuduj rampę prowadzącą do krawędzi wiadra, aby szczury miały łatwy dostęp. Umieść przynętę (np. masło orzechowe) na puszce zawieszonej nad środkiem wiadra. Szczury próbujące dostać się do przynęty wpadną do wody.

  • Pułapka z talerzem: Nałóż mocny klej na jednorazowy talerz i rozsyp przynętę (np. kawałki jedzenia) na powierzchni pokrytej klejem. Umieść pułapkę klejową wzdłuż ściany lub na znanej ścieżce szczurów. Szczury, przyciągnięte przynętą, przykleją się do talerza.

Intensywna ostrość pieprzu cayenne również może również pomóc w pozbyciu się szczurów (przynajmniej tymczasowo). Zmieszaj łyżkę proszku cayenne z 1 litrem wody, a następnie zagotuj. Później schłodź mieszankę i dodaj płyn do naczyń. Przelej płyn do butelki z rozpylaczem i zastosuj w miejscach dotkniętych problemem. Pamiętaj, że jeśli żadna naturalna metoda nie zadziała, konieczne może być zastosowanie chemicznej trutki na szczury lub wezwanie firmy zajmującej się deratyzacją.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Skąd się biorą mrówki faraona w domu? Można je wypędzić bez chemii

Mole odzieżowe i spożywcze – skąd się biorą w domu? Najlepsze sposoby na mole

Sposoby na wilgoć w domu. U mnie zawsze sprawdza się soda i liście laurowe 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.