Porady domowe

Jak się pozbyć plam z kawy? Kilka praktycznych sposobów

Kawa to nieodłączny rytuał każdego poranka wielu osób. Miłośnicy tego napoju nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Jednak zdarza się, że przez nieuwagę przechylimy kubek lub, co gorsza, wylejemy ją niechcący na biały obrus. Rozlana kawa zwykle wzbudza panikę. I co wtedy? Bez obaw, babcine sposoby, a w razie potrzeby środki chemiczne na pewno poradzą sobie z plamami po kawie.
Jak się pozbyć plam z kawy? Kilka praktycznych sposobów
REKLAMA

Ocet i sól
Rozlana kawa na obrusie wydaje się tworzyć trudne do wywabienia zabrudzenie. Owszem, nie są łatwe do usunięcia, jednak nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Zasada jest prosta – natychmiastowa reakcja znacznie ułatwi usuwanie plam.

W pierwszej kolejności na pomoc przychodzą, rzecz jasna, produkty spożywcze, które mamy w domu. Wśród nich jest m.in. ocet. W tym celu przygotowuje się miksturę z 1 łyżeczki octu i 1 l zimnej wody. Gotowy roztwór należy wetrzeć w plamę. Metoda na pewno zadziała. Można również posypać plamę zwykłą solą. Wówczas należy chwilę odczekać. W tym czasie sól powinna wchłonąć zabrudzenie. Na koniec tkaninę opłukać w zimnej wodzie i wyprać.

Stare, zaschnięte zabrudzenia znacznie trudniej wywabić za pomocą domowych metod. Nawet sól i ocet mogą okazać się nieskuteczne. Wtedy należy użyć sprawdzonego środka chemicznego. Usuwanie plam za jego pomocą jest bardzo skuteczne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Zaskakujące pomysły na sodę oczyszczoną

Soda i żółtko
Usuwanie plam z kawy jest możliwe również dzięki sodzie oczyszczonej. Odplamianie sodą polega na rozrobieniu jej z wodą do konsystencji papki i wcieraniu w plamę do momentu zniknięcia zabrudzenia. W tym celu zaleca się użycie gąbki do mycia naczyń.

Co ciekawe, plamy można usunąć nawet żółtkiem. Roztwór z roztrzepanego żółtka, kilku kropli alkoholu oraz ciepłej wody, świetnie poradzi sobie z zabrudzeniem. Zaleca się, aby płukanie po zabiegu, wykonać już w zimnej wodzie.

Wywabianie plam z tkanin powinno się odbywać zaraz po ich pojawieniu się. Im wcześniej przystąpimy do tego zabiegu, tym skuteczność będzie większa. Z zaschniętymi plamami znacznie trudniej będzie nam sobie poradzić.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: 10 sposobów na wykorzystanie fusów z kawy!

A jak się pozbyć zaschniętych plam?
Świadome poplamienie zazwyczaj od razu powoduje reakcję. Zdarza się jednak, że nie zauważymy plamy i zdąży ona zaschnąć. Stare plamy z kawy, czy z herbaty znacznie trudniej jest wywabić. Czasem wręcz graniczy to z cudem. Konieczny jest silny detergent. Dlatego w takich sytuacjach warto użyć sklepowych środków czyszczących, łącząc ich działanie z zastosowaniem naturalnych metod.

Połączenie detergentu oraz produktów spożywczych, które mamy pod ręką w szafce kuchennej, ma silniejsze działanie. Zaschnięte plamy lub plamy z herbaty często wymagają skomplikowanego procesu czyszczenia. Na początek zabrudzoną tkaninę koniecznie należy zamoczyć w wodzie z dodatkiem detergentu. Po kilku minutach zalecane jest wyczyszczenie plamy alkoholem, przy użyciu ściereczki. Może okazać się, że nie zawsze usuwanie plam tym sposobem będzie skuteczne. Nie można się jednak poddawać, na wszystko jest jakiś sposób.

Zaschnięte plamy z kawy da się potraktować także amoniakiem. Wywabianie plam tym sposobem jest proste. Wystarczy zmoczyć zabrudzenie i wetrzeć w nie amoniak, posługując się przy tym gąbką lub szmatką. Po zabiegu należy wypłukać tkaninę i uprać za pomocą mydła w letniej wodzie. Jeśli i to nie pomoże, gotowe odplamiacze można znaleźć w każdym sklepie chemicznym.

Fot. 123RF/PICSELL

Plama na obrusie
Biały obrus jest elementem dekoracyjnym każdego salonu. Dzięki niemu wnętrze wygląda czysto i schludnie. Niestety, nieustannie narażony jest na różnego rodzaju nieestetycznie wyglądające zabrudzenia. Na przykład wizyta gości może pozostawić nam trudne plamy, które niełatwo później usunąć. Co zrobić w takiej sytuacji?

Na te pytania często szukamy konkretnej odpowiedzi, najlepiej popartej doświadczeniem. Niektórzy zapierają plamy mydłem, po czym wrzucają obrus do prania. Okazuje się, że skutecznym sposobem również w tej sytuacji jest amoniak. Mikstura z wody i amoniaku wcierana w plamę powinna szybko zadziałać i usunąć plamę. Obrus jest zwykle delikatną tkaniną, więc należy uważać, wykorzystując metodę z octem, lub stosując odplamianie sodą, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić materiał. Warto pomyśleć o zainwestowaniu w gotowy środek chemiczny, który może okazać się najskuteczniejszy.

Jak widać, sposobów na wywabianie plam jest bardzo wiele. Najważniejsze jest jedno – absolutnie nie wolno dopuścić do wyschnięcia plamy. W przeciwnym razie może ona zostać już na stałe. Często, gdy wydawałoby się, że nie ma już nadziei, z pomocą przychodzą detergenty chemiczne. Silne odplamiacze użyte w sposób prawidłowy, gwarantują przywrócenie czystości poplamionym tkaninom.

Sprawdź także więcej porad i informacji na temat usuwania plam powstałych z innych przyczyn niż kawa.

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Jak utrzymać w czystości materac do łóżka?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak się pozbyć plam z kawy? Kilka praktycznych sposobów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.