Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak usunąć odchody gołębi z balkonu?

Jednym z uroków życia w dużych miastach jest sąsiedztwo gołębi. Ptaki te lgną do skupisk ludzkich, a konsekwencją ich obecności są nieczystości, szpecące najczęściej balkony, parapety oraz karoserie samochodu. Jak usuwać ptasie odchody?

Jak usunąć odchody gołębi z balkonu?

fot. 123RF/PICSEL

Czym usunąć odchody gołębi?

Brudzące gołębie to zmora polskich miast. Odchody, które ptaki bez skrępowania pozostawiają, gdziekolwiek się tylko pojawiają, są dużą uciążliwością, szczególnie dla właścicieli nieosłoniętych parapetów i balkonów, gdzie zwierzęta często gniazdują. Nieczystości szpecą, uszkadzają różne powierzchnie, ale największym zagrożeniem są choroby, wywoływane przez bytujące w nich bakterie, pasożyty i wirusy.

Sprzątanie balkonu po gołębiach 

W związku z zagrożeniem chorobowym, przed przystąpieniem do usuwania ptasich odchodów, należy zadbać o podstawowe środki ochronne: załóżmy na ręce jednorazowe gumowe rękawice, a w razie konieczności również foliowe osłonki na buty oraz maseczki do twarzy.

Zobacz więcej zdjęć

Sprzątanie zabrudzonego balkonu czy parapetu zaczynamy od zebrania zaschniętych nieczystości szufelką i łopatką. Pozostałości oczyszczamy szczotką ze sztywnym, plastikowym lub metalowym włosiem. W kolejnym kroku zabieramy się za „oczyszczanie właściwe”.

Preparat na odchody gołębi

W sklepach można kupić preparaty przeznaczone do czyszczenia ptasich odchodów. Z zabrudzeniami po gołębiach doskonale radzą sobie „domowe” środki czystości o kwaśnym pH – ocet, roztwór kwasku cytrynowego, czy nawet sok z cytryny. Niezależnie po który środek sięgniemy, po rozpyleniu na brud, należy pozostawić go na kilka-kilkanaście minut, by popracował. W razie konieczności cały proces czyszczenia powtarzamy. Jeśli za pierwszym razem uda się oczyścić zanieczyszczoną powierzchnię, dokładnie opłukujemy ją wodą i osuszamy.

Zobacz więcej zdjęć

Jak usunąć ptasie odchody?

W przypadku karoserii aut oraz metalowych lub innych powierzchni zabezpieczanych lakierem duże znaczenie ma czas naszej reakcji. Im wcześniej weźmiemy się za czyszczenie zabrudzeń, tym lepiej. Zmywamy je wówczas miękką, wilgotną ścierką przy użyciu preparatu przeznaczonego do oczyszczania tego typu zabrudzeń lub octem rozcieńczonym wodą. Istotne jest również regularne woskowanie takich obiektów, co utworzy warstwę ochronną, zabezpieczającą lakier przed mikrourazami i niekorzystnym oddziaływaniem ptasich odchodów.

Przeczytaj: Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.